Kolejna zła wiadomość dla osób, które planują zakup nieruchomości. Możliwy nowy problem

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji (2)
Kolejna zła wiadomość dla osób, które planują zakup nieruchomości. Możliwy nowy problem

Wczoraj premier ogłosił, jak będzie wyglądać wsparcie dla kredytobiorców. Eksperci już teraz nie mają jednak wątpliwości, że rządowy pakiet może zaszkodzić osobom, które dopiero planują zakup nieruchomości. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, banki prawdopodobnie podniosą marże kredytów.

Banki podniosą marże kredytów? To więcej niż prawdopodobne

Zgodnie z zapowiedziami, rządzący przedstawili pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Rządowe propozycje odbiegają jednak w znacznym stopniu od tego, co zapowiadano wcześniej.

Po pierwsze – rząd zdecydował się jednak na likwidację wskaźnika WIBOR. Od 1 stycznia 2023 r. bankom narzucony ma zostać obowiązek posługiwania się stawką inną niż WIBOR. Ma być ona znacznie korzystniejsza dla kredytobiorców.

Kolejnym elementem pakietu są wakacje kredytowe. Wszyscy kredytobiorcy, którzy będą mieć „trudność w spięciu budżetów domowych” mają otrzymać możliwość skorzystania z wakacji w 2022 i 2023 r., niezależnie od oferty banków. Z zapowiedzi premiera wynika, że jedna rata kredytowa w kwartale w roku 2022 i 2023 zostanie „przesunięta” do spłaty bez odsetek – tym samym będzie to dotyczyć łącznie 8 rat. Ma to pomóc nie tylko w utrzymaniu płynności finansowej kredytobiorców, ale również – w obniżeniu rocznego kosztu obsługi kredytu.

Oprócz tego rząd chce również utworzyć specjalny fundusz umacniający odporność całego sektora bankowego. Ma być wart 3,5 mld zł, a środki w nim zgromadzone będą pochodzić z zysków banków komercyjnych. Nadal ma działać Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, jednak w tym przypadku rząd nie zdecydował się na zmianę kryteriów umożliwiających otrzymanie pomocy z funduszu. Banki mają za to zasilić fundusz dodatkową kwotą 1,4 mld zł.

Jak można się było spodziewać, zapowiedź dodatkowych, znaczących obciążeń dla banków, wywołała negatywną reakcję na giełdzie – kursy banków zaliczyły znaczący spadek. Zdaniem ekspertów za dodatkowe obciążenia zapłacą – przynajmniej częściowo – klienci banków. Jak twierdzą analitycy HRE, banki mają trzy wyjścia. Pierwszym jest obniżenie oprocentowania depozytów. Drugim – zwiększenie wpływów z opłat bankowych. Trzecim – podniesienie oprocentowania kredytów. Dwa ostatnie rozwiązania mają być na ten moment najbardziej prawdopodobne.

Nowy pakiet rządowej pomocy może zaszkodzić osobom, które dopiero planują zakup mieszkania

Jeśli banki podniosą marże kredytów – a to zdaniem analityków z HRE jest prawdopodobne – to dostępność hipotek jeszcze bardziej spadnie. A już teraz osoby planujące zakup mieszkania mają duży problem w postaci znaczącego spadku zdolności kredytowej. Podniesienie marży kredytów tylko ten efekt spotęguje (zwłaszcza, że ceny nieruchomości również nadal rosną, choć wolniej niż rok temu).

Na razie rządowe propozycje regulacji będą analizowane, m.in. przez Związek Banków Polskich. Możliwe jest zatem, że naniesione zostaną pewne zmiany.