Korzystanie ze starszych wersji Androida jest jak uprawianie seksu bez zabezpieczenia

Prywatność i bezpieczeństwo Technologie Dołącz do dyskusji (103)
Korzystanie ze starszych wersji Androida jest jak uprawianie seksu bez zabezpieczenia

Bezpieczeństwo urządzeń z Androidem to w zasadzie oksymoron. Eksperci od cyberbezpieczeństwa przeskanowali aplikacje mobilne i wykryli, że dziennie pojawia się ponad 10 000 nowych złośliwych programów, mogących zagrozić wrażliwym danym.

Bezpieczeństwo urządzeń z Androidem

W ciągu całego pierwszego półrocza 2019 r. pojawiło się ok. 1,9 miliona nowych złośliwych aplikacji. Jest to jednak spadek względem roku poprzedniego. Średnio wychodzi, że co osiem sekund pojawia się złośliwe oprogramowanie.

Od stycznia do czerwca 2018 r. wykryto ponad 2,04 miliona zainfekowanych aplikacji, a w tym roku jest to 1,85 miliona. 9% spadek jest budujący, ale nie oddziaływuje w istotny sposób na poziom bezpieczeństwa urządzeń z Androidem.

Jak wskazuje Alexander Burries, lead mobile researcher w G DATA:

Zagrożenie wciąż pozostaje wysokie dla smartphone’ów i innych urządzeń mobilnych, ponieważ smartphone’y stały się praktycznie niezbędne i towarzyszą nam na każdym kroku, są one atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Adware lub ransomware, złośliwe oprogramowanie bezpośrednio dotykające użytkowników, przynoszą największe zyski. Całkowita liczba złośliwych aplikacji zbliża się już do granicy 100 milionów. Do końca czerwca liczba wszystkich znanych złośliwych aplikacji osiągnęła łącznie ponad 94,2 miliona.

Jest jednak pewien problem, który potęguje powyższe zjawisko

Wersje Androida a poziom bezpieczeństwa

Zdaniem ekspertów, jednym z powodów zagrożeń jest fakt rozwarstwienia wersji Androida, powiązana z niespotykaną fragmentacją. Obecnie jedynie 10% urządzeń z Androidem wyposażona jest w najnowszą wersję systemu.

Na co trzecim urządzeniu zainstalowany jest Android 8, który jest już systemem przestarzałym, który nie jest tak zabezpieczony, jak najnowsza wersja systemu. Ogólnie rzecz biorąc, aż 60% urządzeń zasilana jest przez przestarzałe wersje systemu.

Korzystanie z urządzeń posiadających stare wersje oprogramowania jest jak uprawianie seksu bez zabezpieczenia. Należy dobrze przemyśleć, co się zamierza zrobić. Jednakże producenci opracowali poprawki dedykowane starszym wersjom, które niepotrzebnie wydłużają proces aktualizacji lub kompletnie go blokują. Rozmachu nabrała koncepcja Android One od firmy Google gwarantująca przeprowadzanie aktualizacji. Decydując się na zakup nowych sprzętów użytkownicy powinni wcześniej upewnić się u producenta, czy dostępne są regularne aktualizacje dla wybranego urządzenia

– podkreśla Burries.

Bezpieczeństwo urządzeń z Androidem a reakcja Google

Trzeba jednak wspomnieć, że Google aktywnie działa na rzecz zwiększania bezpieczeństwa swoich użytkowników. Google Play staje się coraz bezpieczniejsze, a aktualizacje bezpieczeństwa urządzeń z serii Android One wydawane są regularnie, co faktycznie skutkuje dużym poziomem zaufania do zabezpieczeń, stosowanych w urządzeniach.

Niestety, ze względu na fragmentację, wielu producentów nie nadąża z aktualizacjami, bądź tworzy własne kanały dystrybucji aplikacji. Nieoficjalne sklepy z oprogramowaniem mogą być narażone na to, że znajdą się w nich aplikacje wyjątkowo dla użytkownika szkodliwe.

Otwartość, którą cechuje się system Android, oznacza także dużo większe zagrożenie dla danych użytkownika, niż podczas korzystania — na przykład — z iPhone‚a.  Jednakowoż trzeba zaznaczyć, że rozsądne korzystanie z jakiejkolwiek technologii niemalże do zera redukuje prawdopodobieństwo, że padnie się kiedyś ofiarą cybeprzestępców.