O tych rzeczach musicie pamiętać, jeśli zastrzegliście PESEL

Państwo Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji
O tych rzeczach musicie pamiętać, jeśli zastrzegliście PESEL

Od kilku miesięcy możliwe jest zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel. Obywatele mogą dzięki temu zminimalizować ryzyko, że ktoś inny weźmie na ich dane kredyt czy dokona zakupów na raty. O czym jednak pamiętać jeśli już zastrzegliśmy nasz PESEL? Jakie wywołuje to skutki i co musimy zrobić, żeby w razie potrzeby „skorzystać” z PESEL-u?

Zastrzeżenie PESEL — o tym trzeba pamiętać

W aplikacji mObywatel można numer PESEL zarówno zastrzec, jak i cofnąć to zastrzeżenie. Taka możliwość pojawiła się już 17 listopada 2023 roku i właściwie przez kilka miesięcy była jedynie ciekawostką. To zmieniło się po 1 czerwca 2024 roku, wszystko przez ustawowy obowiązek weryfikacji takiego zastrzeżenia przez wszystkie instytucje. To właśnie od tego momentu zastrzeżenie PESEL stało się przydatne. Wcześniej instytucje i tak nie miały obowiązku sprawdzania, czy dana osoba zastrzegła swój PESEL, czy nie.

W związku z nowym obowiązkiem ustawowym, zastrzeżenie PESEL zaczęło wywoływać konkretne skutki, o których musimy pamiętać. Przede wszystkim zastrzeżony numer PESEL blokuje możliwość wzięcia jakiejkolwiek pożyczki czy kredytu. Podobnie jeżeli będziemy chcieli zrobić zakupy z PayPo lub za pomocą innej płatności odroczonej. Zastrzeżony PESEL spowoduje również, że dana osoba nie będzie mogła odbyć czynności notarialnej.

Skutki zastrzeżenia PESEL

O czym więc należy pamiętać, jeżeli dokonaliśmy takiego zastrzeżenie? O bardzo prostej czynności, przed każdym „skorzystaniem” z numeru PESEL należy wejść w aplikację mObywatel i cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Po dokonaniu czynności można takie zastrzeżenie powtórzyć na nowo. Dzięki temu nasze dane znowu będą bezpieczne.

Nie zawsze jednak taka czynność będzie wystarczająca. Osoby z zastrzeżonym PESEL-em mają obecnie ograniczone możliwości wypłaty środków z konta bankowego. Niektóre banki wprowadziły ograniczenia do kwoty w wysokości 3-krotności minimalnego wynagrodzenia. Nawet odblokowania PESEL-u tuż przed wizytą w banku może nie wystarczyć do zwiększenia tego limitu i wypłaty większych środków. Banki mogą wstrzymać wypłatę na 12 godzin od momentu dokonania odblokowania numeru PESEL. A to z kolei oznacza, że planując większe wydatki, musimy zadbać o formalność wcześniej.