Zamówiłeś Cyberpunk 2077 w preorderze? Zamiast gry dostaniesz pismo od syndyka

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (161) 13.07.2020
Zamówiłeś Cyberpunk 2077 w preorderze? Zamiast gry dostaniesz pismo od syndyka

Marek Krześnicki

Kupowanie gier przed ich premierą to nawet nie kupowanie kota w worku, co samej tylko obietnicy, że kota w worku się dostanie, i to w bliżej niesprecyzowanej przeszłości. Jak to często z obietnicami bywa – na nich też się tylko kończy. Co zatem z graczami, którzy zamiast Cyberpunk 2077 dostają pisma od syndyka masy upadłości?

Cyberpunk 2077 – gra polskiego studia CD Projekt Red – to jeden z bardziej oczekiwanych tytułów w nadchodzących miesiącach. Wielu graczy skorzystało z możliwości zamówienia gier w przedsprzedaży. Nie dość jednak, że gra notuje kolejne już opóźnienie, to jeszcze w międzyczasie doszło do ogłoszenia upadłości jednego z dystrybutorów – CDP sp. z o.o. Właśnie tego, który miał być odpowiedzialny za realizację zamówień i zdążył już przyjąć zapłatę za niewydaną jeszcze grę. CD Projekt Red od początku informował, że mimo tego gracze nie zostaną narażeni na nieprzyjemności, a grę odbiorą o czasie. To też o tyle ważne (przynajmniej dla graczy), że chodzi m.in. o rozbudowane edycje kolekcjonerskie.

Tymczasem nabywcy gier w pre-orderze otrzymują takie oto, pisemne zawiadomienia od syndyka upadłej spółki:

Pismo napisane tak, że nie kumam w końcu, czy dostanę tę kolekcjonerkę czy nie?CENEGA, CD PROJEKT RED #Cyberpunk2077

Opublikowany przez Filipa Turczyńskiego Poniedziałek, 13 lipca 2020

Pod względem czysto formalnym syndyk ma rację. Nabywcy gry mają wobec CDP sp. z o.o. w upadłości roszczenie niepieniężne – o wydanie ruchomości w postaci gry komputerowej. A ustawa Prawo upadłościowe jest w tym zakresie bardzo precyzyjne:

Zobowiązania majątkowe niepieniężne zmieniają się z dniem ogłoszenia upadłości na zobowiązania pieniężne i z tym dniem stają się płatne, chociażby termin ich wykonania jeszcze nie nastąpił.

Cyberpunk 2077 a upadłość CDP.PL – czy gracze mogą liczyć tylko na zwrot pieniędzy?

Oznacza to, że co do zasady nabywcom gry w przedsprzedaży przysługuje wyłącznie żądanie zwrotu pieniędzy. Żeby to zrobić, należy zgłosić swoje roszczenie do syndyka masy upadłości, np. korzystając ze specjalnego formularza. Zgłoszeni w ten sposób wierzyciele upadłej spółki będą uczestniczyć w podziale jej majątku. Niestety, należy liczyć się z tym, że nie odzyska się wszystkich wydanych w pre-orderze pieniędzy. Z reguły bowiem majątek spółki nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich wierzytelności w całości.

W nietypowy sposób zareagował na tę sytuację producent gry. CD Projekt Red zapowiedział bowiem, że gracze mimo wszystko otrzymają swoje zamówienia. W opublikowanym oświadczeniu czytamy:

Drodzy Gracze,

Gwarantujemy, że wszyscy, którzy zamówili grę Cyberpunk 2077 (Edycja Kolekcjonerska oraz Standardowa) za pośrednictwem sklepu https://cyberpunk.sklep.pl/ należącego do naszego poprzedniego dystrybutora w Polsce, CDP sp. z o.o. w upadłości, otrzymają swoje zamówienia bez dodatkowych opłat i formalności. Jako CD PROJEKT RED przejęliśmy odpowiedzialność za dostarczenie gry.

Osoby, które zamówiły grę otrzymają od nas dziś maile w tej sprawie. W razie jakichkolwiek dodatkowych
pytań lub zmian dotyczących zamówienia prosimy o kontakt na adres zamowienia_pl@cyberpunk.net.

Zespół CD PROJEKT RED

Warto podkreślić, że takie podejście producenta nie jest w żadnym wypadku podyktowane jakimś prawnym obowiązkiem. To CDP sp. z o.o. (obecnie w upadłości) jako dystrybutor gry zawarł umowy sprzedaży z graczami, i to ta spółka odpowiada względem nabywców z tego tytułu. Niewątpliwie reakcja CD Projekt Red jest podyktowana względami marketingowymi i chęcią podtrzymania dobrego wizerunku wśród graczy. A to może się okazać bardziej wartościowe od środków, które producent gry będzie musiał wydać na usatysfakcjonowanie zaniepokojonych klientów.

161 odpowiedzi na “Zamówiłeś Cyberpunk 2077 w preorderze? Zamiast gry dostaniesz pismo od syndyka”

  • Jakich tytułów ? Co jest z nim nie tak?

   Zamówiłeś preorder? Dostaniesz pismo od syndyka. Co jest tutaj niejasne?

   • „Zamówiłeś Cyberpunk 2077 w preorderze? Zamiast gry dostaniesz pismo od syndyka
    To nie jest prawda – zostało nawet zamieszczone w treści artykułu.

 1. Poważnie w bliżej niesprecyzowanej przeszłości?

  ”kota w worku się dostanie, i to w bliżej niesprecyzowanej przeszłości”

 2. Coś czuje se Cyberpunk wejdzie do historii polskich i światowych gier. Ale nie w pozytywnym tego znaczeniu

  • Redzi to pewniak ze względu na to, że są szczerzy i z pasją tworzą. A musieli się wybić między gigantami jak EA Ubi itp.
   I to nie przez ślepy „patriotyzm gospodarczy”. Tak jest na prawdę. :)

  • Wiadomo, najlepiej aby wydali w kwietniu zabugowaną wersję i bo się dzieciaczki nie mogą doczekać xD
   Wszystko wskazuje na grę co najmniej bardzo dobrą, czego wyrazem są relacje ludzi którzy już grali. Ale jak zawsze Polak Polakowi Polakiem i narzekanie odpaliło się na długo przed ostateczną premierą gry xD

   • Nie, niech wydadzą dopracowana, chwała im będzie za to / ale powoli coraz więcej rzeczy jest wykluczanych z produkcji, tak jakby marketing grał główna role.

 3. Fallout 76 co tydzień przekraczał kolejną granicę bezczelności i żenady i niestety jakoś nie umarł śmiercią naturalną – ze szkodą dla społeczności graczy.

 4. Świetne zagranie by uniknąć kilku milionów podatku przez sp. z o. o. Teraz druga firma wyda normalnie grę unikając finansowania nierobów.

 5. REDzi informowali że wszystko będzie dostarczone, po co denerwuje się ludzi takimi informacjami?

 6. Wszystko co napisaliście to kompletny stek bzdur, nie znacie branży gier w ogóle i wyszło to w tekście wielokrotnie. CD projekt Red dostarczy wszystkie zakupione wersje, kupowanie preorderu to nie kupowanie kota w worku, zresztą nie tylko w branży gier za takie zakupy. Na jakim wy świecie żyjecie? PRL już się skończył wyjdzie z piwnicy. Zastanawiam się kto pisał artykuł dinozaur, czy gówniak.

  • Takie samo kupowanie kota w worku, jak kupowanie dziury w ziemi z wizualzacją zamiast mieszkania. Nie masz 100% pewności, czy produkt będzie stworzony i jakiej będzie jakości.

  • Wypowiedziałeś się jak małe dziecko. Firma, która miała zrealizować te preordery zbankrutowała. Kto niby miałby zrealizować teraz te zamówienia? Może Sony? Ponoć jest to taka dobra firma dla polskich graczy :)

   • CD projekt i CD projekt red to inne firmy CD projekt zbankrutował a CD projekt red tworzy grę, i to właśnie CD projekt red ma się osobiście zająć wysyłką preorderów. Najpierw zacznij rozróżniać firmy a potem się wypowiadaj.

    • Weź się dziecko nie ośmieszaj. Developera gówno obchodzi bankructwo jakiegoś dystrybutora. Dostarczą te gry tylko z własnej, dobrej woli tak jak jest napisane w artykule. Której części artykułu nie rozumiesz i której części mojego komentarza nie łapiesz? Polski za trudny?

 7. Skoro to tylko firma dystrybucyjna to dlaczego nosi i kaleczy nazwe CDP?? Czyli CD Project?? Tak?? Jak taka wielka firma tworząca tą gre a ponoć największa w Polsce mogła pozwolić sobie by ich dystrybutor z tą samą wręcz nazwą upadł?? Dlaczego ich nie wykupili w całości? Lub nie poratowali zastrzykiem gotówki skoro nosili ich nazwe? Nie wiedzieli o problemach i że zaraz to będzie bankrut a klienci będą sie stresować? Teraz ludzie listy dostają że CDP leży i kwiczy, a firme rozbierze komoras. Wstyd. Wstyd dla takiej firmy od Wiedźminów – wstyd!

  • Zapewne opłacało im się to, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Dobrze przekalkulowali i wyszło że lepiej uśmiercić CDP.

  • No właśnie tego nie rozumiem. Z tego co pamiętam to ta spółka zmieniała się chyba 2 razy. Teraz ogłasza upadłość. Tylko nie chce mi się w tą upadłość wierzyć.

 8. Dlatego nigdy nie zapłaciłem i nie zapłacę za żaden preorder czy jakąkolwiek usługę przed jej wykonaniem. To jak kupowanie jabłek z jabłoni, którą dopiero mają zamiar posadzić…
  A Cyberpunk 2077… Nie zdziwi mnie kolejne przeniesienie premiery, skoro i tak sprzedają grę przed jej wydaniem i zarabiają. Wydanie gry przed Gwiazdką byłoby jednak w interesie firmy, głupio trochę dać komuś grę, której nie ma (preorder) pod choinkę.

  • Preordery w branży gamingowej nie jest ani niczym nowy ani niczym niezwykłym a opisana sytuacja jest niezwykle rzadka (osobiście nie kojarzę żadnego innego takiego przypadku). Autor trochę popłyną z „krytyką” preorderów – nie wiem, może za często zamawiał gry, które okazały się niewypałem? Równie dobrze mógłbym nie zamawiać kurierem, bo paczka może zgubić się po drodze (co jest bardziej prawdopodobne od upadku dystrybutora w momencie zamówienia przeze mnie preordera).

   • Właśnie o te nieudane tytuły mi chodzi.
    Zbyt często zdarza się, że finalny produkt w rzeczywistości nie jest tak dobry jak trailery czy nawet krótkie gameplaye i inne materiały reklamowe.
    Dlatego kupuję gry dopiero po premierze i rzetelnych recenzjach.
    Cyberpunka pewnie i tak kupię bo cała trylogia Wiedźmina bardzo mi się podobała, trójka to prawdziwy majstersztyk (wystarczy porównać zadania poboczne z
    Wieśka 3 z np. AC Odyssey).
    Grę jednak kupię dopiero jak już wyjdzie, może to będzie listopad, może grudzień.
    Mam nadzieję, że jednak wyjdzie w tym roku.

    • Dlatego ja kupuję tylko gry zaufanych developerów – np. od „Redów” czy Naughty Dog albo takie gry, które chcę i tak przejść

  • >Dlatego nigdy nie zapłaciłem i nie zapłacę za żaden preorder czy jakąkolwiek usługę przed jej wykonaniem

   Aż trafisz do lekarza, który na dzień dobry pobiera opłatę za wizytę. I jeszcze podziękujesz, że Cię przyjął.

   • To nie wiem jaki lekarz pobiera opłatę na dzień dobry, do tej pory każdy pobierał po badaniu, zabiegu. Może twój się boi, że nie dożyjesz do końca wizyty. Lepiej go zmień…

 9. Dostałem dzisiaj takie pismo. Wysłałem polecony do sądu o zwrot kasy. Ciekawe czy dostanę kasę czy grę.

  • O to, że dystrybutor Cyberpunka 2077 (tj CDP) zgłosiło upadłość, syndyk wysyłał pisma graczom, że jak chcą zwrot kasy to mają złożyć odpowiedni papierek w odpowiednim terminie na co CD Projekt Red poinformował, że oni zrealizują te zamówienia (lub zwrot kasy)

 10. Cdp ma ostatnio same problemy ale robią co mogą
  Nie ma sie co martwic i kłócić gdy dostaniecie gre wszystkie nerwy i zmartwienia zwrócą wam się 100 krotnie

 11. Jak już chcieli kupić w preorderze, to trzeba było zamówić na Steam. Obyłoby się bez nerwów i nieprzyjemności.

 12. Dostałem mail od Syndyka:
  „Dokonanie ww. zgłoszenia nie oznacza wyłączenia możliwości otrzymania gry od podmiotów trzecich (co podkreślamy w związku z sygnałem, że osoby trzecie obiecują Państwu dostarczenie ww. gry w imieniu CDP).”

  Czyli co? Muszę zgłosić roszczenie bo inaczej nie dostanę kasy a grę i tak dostanę, bo to do obiecują REDzi to na własny rachunek to robią?

 13. No właśnie nie otrzymałem maila tego dnia od CD PROJEKT RED a zamówiłem pre order, pisałem kilkakrotnie na maila zamowienia_pl@cyberpunk.net i zero odpowiedzi, macie pomysł gdzie wyjaśnić tą sprawę tym bardziej że 28 lipca dostałem maila od syndyka CDP ze wzorem zgłoszenia wierzytelności?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *