Cyfryzacja służby zdrowia i system e-Zdrowie pod lupą prokuratury i CBA

Firma Zdrowie Dołącz do dyskusji (4)
Cyfryzacja służby zdrowia i system e-Zdrowie pod lupą prokuratury i CBA

Cyfryzacja służby zdrowia, czyli system e-Zdrowie pochłonął masę pieniędzy. Przygląda się temu prokuratura i CBA.

Cyfryzacja służby zdrowia, czyli system e-zdrowie pochłonął masę pieniędzy. System miał być w pełni funkcjonalny do końca roku, ale jak dowiadujemy się z różnych źródeł, nie jest to możliwe. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia o nieprawidłowościach poinformowało prokuraturę i CBA.

Portal e-Zdrowie miał dać pacjentom, po założeniu Internetowego Konta Pacjenta, dostęp do informacji o swoich danych medycznych, historii leczenia, e-Recept, e-Skierowań, e-Zleceń, e-Zwolnień, do możliwości ustawienia przypomnień za pośrednictwem SMS lub e-mail, dotyczących ważnych wydarzeń np. zaplanowanej wizyty lekarskiej. Dodatkowo każdy będzie mógł składać deklaracje POZ, wyszukiwać szpitale, przychodnie i miejsca diagnostyki medycznej, wyszukiwać pracowników medycznych, bez ruszania się z domu. Dodatkowo będzie można zostawiać w nim swoje uwagi, zapisy i zapytania do pracowników służby zdrowia.

Pracownicy służby zdrowia będą dzięki niemu mieli wgląd w całą historię choroby pacjenta, w leki, które mu przepisywano, terapie, jakim był poddawany, wyniki leczenia, będą w stanie wystawić  e-Recepty, e-Skierowania, e-Zlecenia, e-Zwolnienia. Farmaceuci będą mogli szybko i bez problemów sprawdzić co lekarz zalecił pacjentowi, bez konieczności skanowania recept – te będą dostępne w formie elektronicznej, a pacjent już ich nigdy nie zgubi.

Projekt e-Zdrowie miał w ogromnej części zostać sfinansowany z dopłat płynących z Unii Europejskiej. Kwoty są niebagatelne, gdyż całość miała kosztować ponad 700 000 000 zł, a dopłaty miały wynieść nawet 85 proc. tej sumy! Jeśli projekt nie zostanie dokończony na czas, Polska może nie dostać dopłat, a całość kosztów obciąży budżet państwa.

Prokuratura przygląda się zgłoszonym do niej sprawie dotyczącej bardzo wysokich kosztów realizacji pewnych elementów projektu, a także rażąco niskim karom za niedotrzymanie terminów wykonania zakontraktowanych prac. Drugim problemem jest kontrakt na promocję projektu, która nie została wprowadzona w życie.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy z dostępem do informacji o stanie zdrowia i uzyskaniem świadczeń zdrowotnych, źle wykonanymi zabiegami lub zaniechaniem pracowników służby zdrowia i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu ezdrowie.gov.pl/#strona6, film z kanału Telewizji Republika na Youtube