Do końca lutego lub kwietnia. To, ile czasu mamy na rozliczenie się z najmu, zależy…

Nieruchomości Podatki Praca Dołącz do dyskusji (7)
Do końca lutego lub kwietnia. To, ile czasu mamy na rozliczenie się z najmu, zależy…

Początek roku to zawsze czas, kiedy przychodzi nam rozliczać się z ostatnich dwunastu miesięcy. Pamiętać o tym muszą zwłaszcza podatnicy. Ostateczne terminy składania deklaracji są różne, dlatego pytanie, do kiedy PIT z najmu należy złożyć, jest jak najbardziej zasadne.

Dochody uzyskiwane z najmu są częstym dodatkowym źródłem utrzymania dla wielu Polaków. Zwłaszcza mieszkania w ostatnich latach stały się popularną formą przechowywania oszczędności. Dodatkowo, kiedy wartość samej nieruchomości jeszcze często rośnie, to uzyskujemy też dodatkowe pieniądze z jego wynajmu.

Na początku każdego nowego roku należy jednak rozliczyć się z fiskusem z tych uzyskanych pieniędzy. Terminy, do kiedy PIT z najmu należy złożyć, są różne i zależą głównie od tego, na jaki typ rozliczeń się zdecydowaliśmy.

Do kiedy PIT z najmu? Jeżeli rozliczamy się ryczałtem, to na wypełnienie deklaracji mamy tylko dwa ostatnie tygodnie lutego

Jeżeli zgłosiliśmy do urzędu skarbowego w tamtym roku chęć rozliczania się ryczałtem to czas na wypełnienie deklaracji mamy zaledwie do 28 lutego 2022 roku. Korzystamy wtedy z deklaracji PIT-28, która jest przeznaczona właśnie dla podatników, którzy osiągali przychody ewidencjonowane opodatkowane w formie ryczałtu. Warto tu zauważyć, że na złożenie deklaracji mamy bardzo krótki okres, bowiem możemy to zrobić dopiero od 15 lutego 2022 roku, a ostateczny termin to koniec miesiąca. Do ostatniego dnia lutego mamy też czas na ewentualną dopłatę podatku.

Dopłata podatku może mieć miejsce zwłaszcza wtedy, kiedy ktoś nie zauważył, że przekroczył kwotę 100 tysięcy złotych uzyskiwanych w ramach najmu. Jest to bowiem kwota graniczna, od której ryczałt jest wyższy. Do 100 tysięcy złotych płacimy 8,5% podatku, a nadwyżka tej kwoty jest już opodatkowana na poziomie 12,5%.

Jeżeli rozliczamy się z najmu na zasadach ogólnych do mamy więcej czasu. Deklarację trzeba złożyć do końca kwietnia

Może się jednak tak zdarzyć, że albo umyślnie, albo nie, ale zostaliśmy zmuszeni do rozliczania się z najmu na zasadach ogólnych. Zdarza się tak na przykład wtedy, kiedy ktoś w ciągu roku zaczął wynajmować swoje mieszkanie i nie mając odpowiedniej wiedzy, dokonał wpłaty zaliczek na standardowe konto, mnożąc uzyskaną kwotę przez standardową kwotę 17% podatku.

Czasem jednak podatnicy sami decydują się na to, by rozliczać najem na zasadach ogólnych. Jest to uzasadnione wtedy, kiedy ponoszą spore koszty i np. remontują mieszkanie, które dodatkowo przez długi czas nie jest wynajmowane.

Wtedy takie kwoty uzyskane z najmu rozliczane są na deklaracji PIT-36 na koniec roku, aczkolwiek nie oznacza to, że podatnik nie powinien wcześniej odprowadzać odpowiednich zaliczek za każdy miesiąc. Na samo rozliczenie się z deklaracji PIT-36 mamy jednak czas aż do 30 kwietnia 2022 roku.

Co też istotne, na deklaracji PIT-36 wypełniamy wtedy nie tylko przychody związane z najmem, ale też wszelkie inne jak np. z umów o pracę, działalności gospodarczej, umów cywilnoprawnych czy przychody z innych źródeł. Nie wypełniamy za to wtedy PIT-37, który np. normalnie byśmy wysyłali przy samych dochodach z umowy o pracę lub cywilnoprawnej.

Jeżeli chcemy się rozliczać ryczałtem od nowego roku to czas na informację mamy zazwyczaj do 20 lutego

Jeżeli natomiast za poprzednim rok rozliczaliśmy się z najmu na zasadach ogólnych, ale w tym nowym już byśmy chcieli rozliczać się ryczałtem, to czas na zgłoszenie tego mamy maksymalnie do 20 dnia kolejnego miesiąca, następującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód w roku. Oznacza to, że jeżeli pierwsze pieniądze z najmu otrzymamy w styczniu 2022 roku, to czas na informację do urzędu mamy do 20 lutego.

Od kilku lat nie trzeba już jednak informować fiskusa poprzez pisemne oświadczenie. Aktualnie kluczowa jest pierwsza wysłana zaliczka do urzędu skarbowego. Jeżeli podatnik oznaczy ją kodem PPE, który wybiera podczas dokonywana przelewu w banku, to dla urzędników jest to jasna informacja, że jako formę opodatkowania wybrał on ryczałt.