Dobrowolne składki ZUS, odszkodowanie za lockdown i szybka ścieżka skargi na urzędnika. Są nowe pomysły zmian dla przedsiębiorców

Firma Dołącz do dyskusji (42)
Dobrowolne składki ZUS, odszkodowanie za lockdown i szybka ścieżka skargi na urzędnika. Są nowe pomysły zmian dla przedsiębiorców

Wczoraj w Senacie dyskutowano o projekcie zmian dla przedsiębiorców – tzw. Pakcie dla przedsiębiorców. Zawiera on dziesięć postulatów – w tym m.in. dobrowolne składki ZUS dla firm, odszkodowanie za lockdown i stworzenie trzeciej tarczy finansowej. 

Pakt dla przedsiębiorców: dobrowolne składki ZUS dla firm

PSL jakiś czas temu – w odpowiedzi na Polski Ład – przedstawiło swoje propozycje dla rodziny. Wśród nich m.in. płatny, 12-miesięczny urlop rodzinny na opiekę nad dzieckiem lub starszą osobą.

Teraz partia przedstawiła swoje postulaty dla przedsiębiorców w ramach tzw. Paktu dla przedsiębiorców. Dyskusja nad postulatami miała miejsce wczoraj w Senacie. PSL zobowiązał się, że zrealizuje te punkty. Na razie, gdy jest w opozycji – na tyle, na ile będzie to możliwe, jeśli będzie współrządzić – „wszystko, co niezbędne”. Co zatem PSL proponuje przedsiębiorcom?

Po pierwsze, dobrowolne składki ZUS dla firm. Pomysł jest stary i co jakiś czas pojawia się ponownie w dyskusjach politycznych. Za wprowadzeniem dobrowolności jest też Konfederacja.

Co oprócz tego? Ciekawym postulatem jest niewątpliwie wprowadzenie ustawy odszkodowawczej za nielegalny lockdown. Obecnie przedsiębiorcy nie mają możliwości ubiegania się o odszkodowanie za ograniczenie (lub czasowe zamknięcie, w zależności od branży) ich działalności. Byłoby to możliwe, gdyby rząd wcześniej zdecydował się na wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Nie ma wprawdzie pewności, że faktycznie przedsiębiorcy otrzymaliby na tej podstawie odszkodowanie, jednak dysponowaliby realną możliwością ubiegania się o nie.

Trzecia tarcza finansowa i ograniczenie biurokracji

Dodatkowo PSL postuluje także, by stworzyć trzecią tarczę finansową i mocno ograniczyć biurokrację – m.in. przez zmniejszenie objętości wniosków (jeden wniosek – jedna strona), ograniczenie uciążliwych kontroli i obowiązków sprawozdawczych, a także rozpowszechnienie e-dokumentów. Oprócz tego PSL chce też stabilnego prawa dla przedsiębiorców, czyli zmian w zasadach prowadzenia działalności z minimum rocznym wyprzedzeniem, a także – żadnych nowych podatków przez minimum dwa lata od zakończenia pandemii. Ponadto w Pakcie dla przedsiębiorców znalazł się też postulat chorobowego na koszt ZUS, utworzenia Powszechnego Samorządu Gospodarczego czy szybkiej ścieżki skargi na urzędnika i skrócenie czasu postępowań odszkodowawczych.

Co ciekawe, PSL chce też gwarancji niewprowadzania nowych obostrzeń dla ozdrowieńców i zaszczepionych. Weryfikacja tego, czy ktoś jest zaszczepiony lub czy przeszedł COVID-19 odbywałaby się za pomocą aplikacji.

Warto przy okazji zwrócić uwagę, że zmiany proponowane przez PSL są bardzo podobne do tzw. Dziesiątki Rzecznika MŚP. Można zatem przypuszczać, że partia zainspirowała się postulatami rzecznika przy tworzeniu własnego paktu.

Czy Pakt dla przedsiębiorców ma szansę wejść w życie? Mało prawdopodobne są dobrowolne składki ZUS dla firm, jeszcze mniej – odszkodowania za lockdown czy trzecia tarcza finansowa. Znacznie większe szanse są na realizację postulatu ograniczenia biurokracji, jednak nadal wymagałoby to akceptacji ze strony partii rządzącej.