Drożej, ale wciąż opłacalnie. Czy warto zbudować własny dom, zamiast kupować mieszkanie?

Nieruchomości dołącz do dyskusji (21) 10.01.2018
Drożej, ale wciąż opłacalnie. Czy warto zbudować własny dom, zamiast kupować mieszkanie?

Igor Wesołowski

Wynajmowanie mieszkania potrafi być bardzo uciążliwe. Niektóre osoby, marzące o spokoju i zerwaniu z koniecznością płacenia czynszu, do którego zmusza umowa najmu, decydują się na budowę domu. Często okazuje się to rozwiązanie tańsze i dla wielu znacznie bardziej wygodne. Z roku na rok jednak ceny budowy własnego domu systematycznie rosną. 

Dom czy mieszkanie – koszty

Rozpoczęcie własnej inwestycji wiąże się z ogromnymi wydatkami. To banalne hasło, ale niezwykle ważne w kontekście przedstawionych wyliczeń. Wszelkiego rodzaju zestawienia, dotyczące kosztów budowy domu pomijają wiele aspektów, w znaczący sposób podnoszących ostateczne wydatki związane z budową. Najważniejszy z nich to zakup działki, jej ewentualne uzbrojenie, zaadaptowanie i ogrodzenie. Rozpiętość kosztów w tym wypadku jest potężna.

Zakup działki budowlanej w mieście wojewódzkim to wydatek wielokrotnie wyższy, niż na prowincji. Każdy region ma także swoją własną specyfikę. Dla przykładu, kiedy w Gdańsku ceny gruntów w ubiegłym roku systematycznie rosły (z 516 do 582 zł za m2), tak w wypadku Warszawy możemy mówić o wyraźnej tendencji spadkowej (z 783 zł za m2 na początku roku do 723 zł pod koniec III kwartału).

Rozpoczęcie inwestycji wiąże się także z koniecznością pokonania całej masy wymogów formalnych. Biurokracja wydaje się w tym wypadku szczególnie uciążliwa i czasochłonna, można jednak dostrzec pewne światełko w tunelu. Klub Kukiz ’15 przygotował w grudniu projekt zmiany ustawy o prawie budowlanym. Zgodnie z pomysłem, budowa własnego domu będzie wymagała konieczności jedynie zgłoszenia rozpoczęcia inwestycji, a nie, jak obecnie, konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Możliwość taka występuje w Polsce już od dwóch lat, jednak w praktyce spełnienie formalnych wymogów jest niezwykle trudne.

Budowa domu coraz droższa

Po przebrnięciu przez szereg formalności i kosztach związanych z zakupem ziemi można rozpocząć budowę. A ta do najtańszych wcale nie będzie należeć. Wzrost kosztów budowy, w porównaniu z zeszłym rokiem wynosi średnio aż 8 proc., według Kalkulatora Budowlanego. Ma to związek z ogólną sytuacją na rynku budowlanym w Polsce.

Zeszły rok przyniósł znaczący wzrost liczby inwestycji deweloperskich. Powszechnym problemem całej branży budowlanej jest brak rąk do pracy, zwłaszcza wśród wykwalifikowanych fachowców, takich jak tynkarze czy dekarze. W coraz większym stopniu sytuacja na rynku zależy od obecności pracowników zza wschodu i ta tendencja będzie w przyszłości raczej się pogłębiać. Również zaostrzające się przepisy, dotyczące jakości stosowanych materiałów izolacyjnych, windują ceny do góry.

Budowa 100-metrowego domu parterowego będzie kosztować w 2018 roku ok. 306 tys. zł. (299 tys. w roku 2017). Za budynek piętrowy o powierzchni 140 m2 zapłacimy 366,5 tys. zł. (poprzednio 347 tys.) . Z kolei budowa domu o powierzchni 200 m2, z poddaszem i piwnicą, wiąże się z kosztami rzędu 417 tys zł., co oznacza wzrost z 399 tys. zł. w porównaniu do poprzedniego okresu.

Podane na górze zestawienia obejmują już także uśrednione koszty robocizny. Warto jednak pamiętać, że ceny materiałów budowlanych mają swoje okresowe wahania i przy odrobinie szczęścia i lisim sprycie można zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Koszty w górę, ale dom wciąż lepszą opcją od mieszkania?

Pomimo rosnących na rynku cen, budowa własnego domu w dalszym ciągu wydaje się być rozsądną alternatywą dla niektórych osób. Znalezienie mieszkania o powierzchni 100 m2 w cenie 300 tyś zł wydaje się być zadaniem nierealnym, a wygoda i poziom prywatności, jaki wiąże się z posiadaniem własnego domu jest nie do oszacowania. Można szukać także tańszych alternatyw dla tradycyjnego budownictwa. Coraz większą popularnością cieszą się domy prefabrykowane. Ciekawym rozwiązaniem są także budynki z keramzytu. Co istotne, w tym wypadku radykalnie spada także czas budowy takiego obiektu.

Fot. tytułowa do art. dom czy mieszkanie koszty // Pexels

21 odpowiedzi na “Drożej, ale wciąż opłacalnie. Czy warto zbudować własny dom, zamiast kupować mieszkanie?”

 1. Nie ma warto/nie warto. Zależy czego oczekujesz, gdzie chcesz mieszkać (pomijam kwestie finansowe, bo to podstawa).
  Jeśli chcesz mieszkać w centrum miasta, wszystko mieć na piechotkę, nie jeździć nie wiadomo ile wszędzie o wiadomo ,że dobre mieszkanie lepsze.
  Jeśli potrzebujesz/chcesz mieć dużo przestrzeni, nie chcesz mieć ludzi dookoła i nie przeszkadza Ci, że musisz samochodem jechać po bułki, to dom będzie lepszy.
  Przy mieszkaniu nic Cię ni interesuje – nic nie musisz robić, a koło domu trzeba kosić trawę, odśnieżać itd. Z drugiej strony są tacy co w mieszkaniach się nudzą i lubią robić koło domu.

  Sam stoję przed takim dylematem… Kupić jakieś 4 pokoje ok 80-90 metrów czy mniejszy domek (oczywiście gotowy z działką nie większą niż 8-10 arów, a nie żebym gonił i załatwiał formalności itd).

  • Kilka lat temu sprzedałem mieszkanie 70+ metrów w Wwie i przeprowadziliśmy się do domu na wieś w okolicach w-wy. Warto było, choć wcześniej miałem dużo wątpliwości. Więcej spokoju, ludzie przyjaźniejsi, a koszenie trawy to sama przyjemność. Tych prac utrzymaniowych wokół domu nie ma aż tak dużo, nie są uciążliwe. Musisz przygotować się na większe koszty ogrzewania zimią, natomiast latem jest dość tanio. Warto zainwestować w jak najlepsze ocieplenie domu, ale też takie które nie zrobi ci termosu bo będziesz miał pleśń i dużo kłopotów. To naprawdę ważna rzecz: dom musi oddychać. Osobiście z tego powodu zdecydowałem się na konstrukcję szkieletową, dużo drewna i materiałów drewnopochodnych. Koszt budowy wyższy niż tradycyjny pustak+styropian lub kanadyjka z wełną mineralną, ale atmosfera w domu nieporównywalnie lepsza – wszyscy goście to potwierdzają. Powodzenia.

 2. Odnośnie:

  „Znalezienie mieszkania o powierzchni 100 m2 w cenie 300 tyś zł wydaje się być zadaniem nierealnym”

  Czy przykładowe koszty wybudowania domu w artykule uwzględniają podane wcześniej ceny działek? Zakładam, że nie, w związku z czym, opierając się na samym artykule, znalezienie domu o powierzchni 100m2 w cenie 300 tyś zł wydaje się także być zadaniem nierealnym.

 3. Od dawna miałam dylemat mieszkanie czy dom. W kwestiach finansowych się nie zgadzam, bo dużo zależy od lokalizacji. Mnie interesował wyłącznie dom w pobliżu Poznania, a tu ceny działek do tanich nie należą, chyba że po środku szczerego pola ;)

  Tak czy siak, za radą rodziny zbudowaliśmy dom z firmą budowlaną, chociaż korciło nas, aby wszystko własnymi rękami zrobić. Firma fajna, rodzinna, dużo nam doradzili i jestem przekonana, że trochę dzięki nim zaoszczędziliśmy, tak mi laikowi się wydaje. Czasami były nieporozumienia, ale koniec końców, mamy dom naszych marzeń dzięki Mytkowskiemu. No dobra, domek ;) Za tę cenę miałabym dwupokojowe mieszkanie w Poznaniu, towarzystwo sąsiadów, którzy nigdy nie są idealni i brak przestrzeni. Teraz cieszę się miejscem na ognisko, mam gdzie puścić bezpiecznie psa. Jest trudniej o tyle, że nie mam już przystanku tramwajowego pod nosem, ani biedronki po drugiej stronie ulicy, ale co tam :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *