Drożej, ale wciąż opłacalnie. Czy warto zbudować własny dom, zamiast kupować mieszkanie?

Nieruchomości Dołącz do dyskusji (425)
Drożej, ale wciąż opłacalnie. Czy warto zbudować własny dom, zamiast kupować mieszkanie?

Wynajmowanie mieszkania potrafi być bardzo uciążliwe. Niektóre osoby, marzące o spokoju i zerwaniu z koniecznością płacenia czynszu, do którego zmusza umowa najmu, decydują się na budowę domu. Często okazuje się to rozwiązanie tańsze i dla wielu znacznie bardziej wygodne. Z roku na rok jednak ceny budowy własnego domu systematycznie rosną. 

Dom czy mieszkanie – koszty

Rozpoczęcie własnej inwestycji wiąże się z ogromnymi wydatkami. To banalne hasło, ale niezwykle ważne w kontekście przedstawionych wyliczeń. Wszelkiego rodzaju zestawienia, dotyczące kosztów budowy domu pomijają wiele aspektów, w znaczący sposób podnoszących ostateczne wydatki związane z budową. Najważniejszy z nich to zakup działki, jej ewentualne uzbrojenie, zaadaptowanie i ogrodzenie. Rozpiętość kosztów w tym wypadku jest potężna.

Zakup działki budowlanej w mieście wojewódzkim to wydatek wielokrotnie wyższy, niż na prowincji. Każdy region ma także swoją własną specyfikę. Dla przykładu, kiedy w Gdańsku ceny gruntów w ubiegłym roku systematycznie rosły (z 516 do 582 zł za m2), tak w wypadku Warszawy możemy mówić o wyraźnej tendencji spadkowej (z 783 zł za m2 na początku roku do 723 zł pod koniec III kwartału).

Rozpoczęcie inwestycji wiąże się także z koniecznością pokonania całej masy wymogów formalnych. Biurokracja wydaje się w tym wypadku szczególnie uciążliwa i czasochłonna, można jednak dostrzec pewne światełko w tunelu. Klub Kukiz ’15 przygotował w grudniu projekt zmiany ustawy o prawie budowlanym. Zgodnie z pomysłem, budowa własnego domu będzie wymagała konieczności jedynie zgłoszenia rozpoczęcia inwestycji, a nie, jak obecnie, konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Możliwość taka występuje w Polsce już od dwóch lat, jednak w praktyce spełnienie formalnych wymogów jest niezwykle trudne.

Budowa domu coraz droższa

Po przebrnięciu przez szereg formalności i kosztach związanych z zakupem ziemi można rozpocząć budowę. A ta do najtańszych wcale nie będzie należeć. Wzrost kosztów budowy, w porównaniu z zeszłym rokiem wynosi średnio aż 8 proc., według Kalkulatora Budowlanego. Ma to związek z ogólną sytuacją na rynku budowlanym w Polsce.

Zeszły rok przyniósł znaczący wzrost liczby inwestycji deweloperskich. Powszechnym problemem całej branży budowlanej jest brak rąk do pracy, zwłaszcza wśród wykwalifikowanych fachowców, takich jak tynkarze czy dekarze. W coraz większym stopniu sytuacja na rynku zależy od obecności pracowników zza wschodu i ta tendencja będzie w przyszłości raczej się pogłębiać. Również zaostrzające się przepisy, dotyczące jakości stosowanych materiałów izolacyjnych, windują ceny do góry.

Budowa 100-metrowego domu parterowego będzie kosztować w 2018 roku ok. 306 tys. zł. (299 tys. w roku 2017). Za budynek piętrowy o powierzchni 140 m2 zapłacimy 366,5 tys. zł. (poprzednio 347 tys.) . Z kolei budowa domu o powierzchni 200 m2, z poddaszem i piwnicą, wiąże się z kosztami rzędu 417 tys zł., co oznacza wzrost z 399 tys. zł. w porównaniu do poprzedniego okresu.

Podane na górze zestawienia obejmują już także uśrednione koszty robocizny. Warto jednak pamiętać, że ceny materiałów budowlanych mają swoje okresowe wahania i przy odrobinie szczęścia i lisim sprycie można zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Koszty w górę, ale dom wciąż lepszą opcją od mieszkania?

Pomimo rosnących na rynku cen, budowa własnego domu w dalszym ciągu wydaje się być rozsądną alternatywą dla niektórych osób. Znalezienie mieszkania o powierzchni 100 m2 w cenie 300 tyś zł wydaje się być zadaniem nierealnym, a wygoda i poziom prywatności, jaki wiąże się z posiadaniem własnego domu jest nie do oszacowania. Można szukać także tańszych alternatyw dla tradycyjnego budownictwa. Coraz większą popularnością cieszą się domy prefabrykowane. Ciekawym rozwiązaniem są także budynki z keramzytu. Co istotne, w tym wypadku radykalnie spada także czas budowy takiego obiektu.

Fot. tytułowa do art. dom czy mieszkanie koszty // Pexels