Już niedługo w Polsce pojawi się nowy produkt emerytalny. W dodatku zwolniony z opodatkowania

Finanse Praca Prawo Dołącz do dyskusji
Już niedługo w Polsce pojawi się nowy produkt emerytalny. W dodatku zwolniony z opodatkowania

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych. To oznacza, że już niedługo w Polsce pojawi się tzw. emerytura europejska, a więc kolejny produkt, który ma pomóc w oszczędzaniu pieniędzy na przyszłość. Co ważne, przynajmniej w założeniu ma ona być zwolniona z opodatkowania.

Emerytura europejska – projekt wraca do łask

Niemal miesiąc temu rządzący przypomnieli sobie o tym, że kiedyś obiecali Polakom emeryturę europejską. Nie chodzi jednak o wprowadzenie generalnego świadczenia wypłacanego emerytom w równej wysokości w całej Unii Europejskiej, a o nowy produkt zachęcający do oszczędzania na przyszłość. O tym, że Zjednoczona Prawica nie spieszy się z przyjęciem ustawy, która leżała odłogiem ponad rok, informowaliśmy na łamach Bezprawnika pod koniec 2022 roku.

Apele przyniosły skutek, bo w marcu projekt ustawy pojawił się wreszcie na obradach Komisji Prawniczej. We wtorek przyjął go rząd co oznacza, że już niedługo nad przepisami pochylą się posłowie. Dzięki temu Polacy obok tradycyjnego publicznego systemu emerytalnego oraz znanych już IKE, IKZE, czy PPK zyskają kolejne narzędzie do gromadzenia pieniędzy na jesień życia.

Nowe przepisy powinny zainteresować tych, którzy pracują za granicą. Założeniem projektu jest bowiem możliwość odkładania zarabianych środków oraz ich płynnego transferu pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Zyskają więc przede wszystkim młodzi pracownicy oraz pracownicy mobilni.

OIPE zwolnione z podatku, ale bez możliwości wypłaty środków przed 60-tką

Najważniejszą informacją dotyczącą nowego produktu emerytalnego jest jego zwolnienie z opodatkowania. W ten sposób rządzący chcą zachęcić do licznego podpisywania umów z dostawcami usługi. Co istotne, projekt ustawy przewiduje limit rocznych wpłat na założone konto. Pracownicy w danym roku kalendarzowym nie będą mogli odłożyć więcej niż trzykrotność prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a więc obecnie 20 805 złotych.

Wpłat na specjalne subkonto będą mogły dokonywać osoby już po osiągnięciu 15 roku życia. Do uzyskania pełnoletności mogą to jednak robić tylko w przypadku osiągnięcia dochodu na podstawie zawartej umowy o pracę. W odróżnieniu do PPK, które nie cieszy się zbytnią popularnością, ustawodawca nie przewidział możliwości wypłaty zgromadzonych środków w dowolnym momencie, co na niektórych może działać odstraszająco. Wniosek o dokonanie przelewu będzie można złożyć jedynie po osiągnięciu 60. roku życia lub po świętowaniu 55 urodzin jeśli jednocześnie uprawniony nabędzie już uprawnienia emerytalne. Pieniądze trafią też na konto uprawnionego wcześniej w sytuacji śmierci oszczędzającego.

W kwestii opłat i kosztów za prowadzenie subkonta przepisy przewidują limit maksymalnie 1% zgromadzonego kapitału. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania możliwe będzie kontynuowanie oszczędzania w ramach umowy zawartej w państwie pierwotnym. Emerytura europejska, a więc oferowane w jej ramach usługi, będą nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.