Marsz, protest, manifestacja. Jakie przysługują nam prawa, gdy zatrzyma nas policja?

Państwo Prawo Dołącz do dyskusji
Marsz, protest, manifestacja. Jakie przysługują nam prawa, gdy zatrzyma nas policja?

Już dziś ulicami Warszawy przejdzie prawdopodobnie największa manifestacja odkąd nastały rządy dobrej zmiany. Tzw. strajki kobiet organizowane w 2020 r. przyciągnęły setki tysięcy osób. Dzisiaj w samej stolicy należy spodziewać się, że do marszu organizowanego przez opozycję dołączą manifestujący, którzy zjeżdżają do Warszawy z całej Polski. Manifestacje, strajki oraz marsze łączy fakt, że czasami dochodzi na nich do zdarzeń, które podgrzewają atmosferę. Pojawiają się kontr-manifestujący i prewencyjne oddziały policji. O czym należy pamiętać w takich sytuacjach. Jakie przysługują nam prawa, gdy zatrzyma nas policja?

Funkcjonariuszom w niektórych sytuacjach zdarza się przekraczać dopuszczalne granice. Dlatego udając się na wydarzenie na którym może dojść do potencjalnego zatrzymania warto mieć świadomość czego policjanci mogą od nas wymagać. Na samym wstępie tylko zaznaczę, że tak, wolno nam nagrywać działania policjantów. Szerzej na ten temat pisaliśmy dla was w tym miejscu. Są oni funkcjonariuszami pełniącymi obowiązki publiczne, dlatego w trakcie podejmowanych przez nich działań mamy prawo ich nagrywać.

Co gdy zatrzyma nas policja?

Jeśli z jakiegoś powodu zostaniemy zatrzymani przez policję, to warto pamiętać o poniższych wskazówkach. Funkcjonariusz na nasze żądanie musi powiadomić wybraną przez nas osobę. Wystarczy krótki komunikat, w którym nasz bliski zostanie poinformowany, że doszło do naszego zatrzymania. Warto jednak znać na pamięć numer telefonu. Policjanci raczej nie pozwolą nam na skorzystanie z własnego aparatu. Co chyba najważniejsze, oczywiście posiadamy prawo do zachowania milczenia. Możemy nie odpowiadać na pytania funkcjonariuszy. Wolno nam żądać pomocy prawnika. Wielu adwokatów i radców prawnych pełni dyżury obrończe w trakcie manifestacji. Dodatkowo, jeśli do spotkania z potencjalnym obrońcą dojdzie, to wówczas powinno odbywać się bez obecności osób trzecich. Nade wszystko mamy prawo do informacji – jaka była przyczyna zatrzymania. Powinniśmy także żądać protokołu zatrzymania.

Przysługują nam także oczywiste prawa, o których należy jednak pamiętać, tj. prawo do otrzymania pomocy medycznej, czy np. możliwość skorzystania z toalety. Zawsze możemy poprosić także o wodę. Nade wszystko pamiętajmy o tym, aby nie podpisywać czegoś, czego do końca nie rozumiemy. Jeśli funkcjonariusz wręczy nam dokumenty i będzie oczekiwał, że zostaną przez nas podpisane, to pamiętajmy, że nie musimy się spieszyć. Możemy je czytać tak długo, jak tylko nam się to podoba. Musimy mieć pewność, że akceptujemy treść pod którą się podpiszemy.