Czy w Internecie można udostępniać wizerunek policjantów?

Prawo Dołącz do dyskusji (426)
Czy w Internecie można udostępniać wizerunek policjantów?

Czy w erze cyfryzacji możemy samodzielnie decydować o publikacji wizerunku innych osób w wirtualnej przestrzeni? Wydawać by się mogło, że w przypadku funkcjonariuszy publicznych jest inaczej. Nie należy jednak mylić pojęcia funkcjonariusza publicznego oraz osoby publicznej. Czy możemy nagrywać oraz udostępniać w Internecie wizerunki policjantów? 

Zaufanie społeczne w stosunku do rządzących jest coraz niższe. Pośrednio przekłada się to na stosunek społeczeństwa względem funkcjonariuszy publicznych reprezentujących instytucje państwowe, a pośrednio państwo. Niepewna sytuacja spowodowana pandemią prowadzi do nieustannych wieców, marszów oraz demonstracji, których w ostatnich latach były setki. Podczas zgromadzeń oraz np. kontroli drogowych mamy do czynienia z funkcjonariuszami policji. Czy w tych sytuacjach mamy prawo nagrywać oraz udostępniać wizerunek policjantów?

W dzisiejszych czasach niemalże każdy posiada telefon komórkowy wyposażony w kamerę. Czy możemy swobodnie korzystać z opcji nagrywania w trakcie kontroli przeprowadzanej przez policję? W rzeczywistości obecne przepisy nie regulują kwestii nagrywania interwencji policyjnych.

Jednoznacznie możemy jednak wskazać, że w każdej sytuacji, w której zostaniemy wylegitymowani i uznamy, że przeprowadzający czynności policjant narusza nasze prawa możemy wyjąć telefon oraz nagrywać całą interwencję. Dodatkowo, nie musimy o tym fakcie informować funkcjonariusza. Musimy jednak pamiętać, że sam fakt nagrywania nie może ingerować na przeprowadzanie czynności kontrolnych. Jako obywatele w dalszym ciągu jesteśmy niejako zobowiązani do stosowania się do poleceń policjanta.

Czy można udostępniać wizerunek policjanta?

O ile samo nagrywanie jest dozwolone, to kwestia ta prowadzi bezpośrednio do dyskusji – czy można nagranie, na którym uwieczniony został wizerunek policjanta udostępnić. Jeżeli wideo ma stać się dowodem w sprawie o naruszenie uprawnień lub być podstawą złożenia skargi na funkcjonariusza to będzie to uzasadnione. Co innego jednak, gdy autor nagrania postanowi umieścić materiał w Internecie. Rozpowszechnianie w Internecie czyjegoś wizerunku – choćby funkcjonariusza publicznego – nie jest możliwe. Policjant jest funkcjonariuszem publicznym, nie osobą publiczną.

Udostępnienie w wirtualnej przestrzeni nagrania zawierającego wizerunek policjanta będzie możliwe w dwóch przypadkach. W sytuacji, gdy  funkcjonariusz wyraźnie udzieli nagrywającemu zgody na wykorzystywanie wizerunku, co raczej się nie zdarza. Natomiast druga możliwość to, sytuacja, w której twarz policjanta na nagraniu zostanie zamazana, jego głos zmodulowany, a ponadto na nagraniu nie będą widoczne jakiekolwiek elementy pozwalające na identyfikację.

Jeśli autor nagrania umieści w Internecie wideo, po którym bez trudu będzie można zidentyfikować funkcjonariusza, to musi liczyć się z konsekwencjami, jakimi może być powództwo cywilne. Funkcjonariusz będzie na podstawie art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych dysponował roszczeniem.