Getin Noble Bank planuje połączenie z Idea Bankiem. Póki co, poszukuje strategicznego inwestora

Biznes Finanse Dołącz do dyskusji (107)
Getin Noble Bank planuje połączenie z Idea Bankiem. Póki co, poszukuje strategicznego inwestora

To nie był najlepszy rok dla banków Leszka Czarneckiego. Najpierw Idea Bank i Getin Noble Bank musiały ponieść konsekwencje zamieszania związanego z tzw. aferą GetBacku. Później na światło dzienne wypłynęła afera w Komisji Nadzoru Finansowego. Choć to miliarder padł ofiarą potencjalnie niezgodnej z prawem działalności byłego szefa KNF, to cała sprawa odbiła się na kursie akcji obydwu banków. Czy ich połączenie pozwoli na ucieczkę od kłopotów?

Plany połączenia obydwu banków wydają się być dość zaawansowane

Getin Noble Bank poszukuje inwestora. Potrzeba dokapitalizowania banku wiąże się z planowanym jego połączeniem z Idea Bankiem. Jak podaje Business Insider, zarząd banku, po konsultacjach z radą nadzorczą, rozpoczął działania zmierzające do znalezienia podmiotu, który chciałby zainwestować swoje pieniądze w to przedsięwzięcie. Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się prace nad szczegółowymi analizami i podjęciem niezbędnych od strony formalnej i organizacyjnej działań, oraz skierowanie zaproszenia do udziału dla wybranych funduszy typu private equity, które mają doświadczenie w inwestowaniu w instytucje finansowe.

Plany połączenia wydają się być o tyle zaawansowane, że same analizy mają potrwać najdalej do stycznia przyszłego roku. W założeniu, inwestycja miałaby dokapitalizować sam Getin Noble Bank, albo podmiot powstały po połączeniu z Idea Bankiem. Obydwa banki zresztą, jak się łatwo domyślić, współpracują ze sobą w kwestii szykowanych przekształceń. W założeniu skutkiem fuzji miałoby być stworzenie silnego banku uniwersalnego, wciąż dysponujący rozwiniętym modelem usług skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw.

Banki Leszka Czarneckiego nie mają ostatnio najlepszej passy. Czy ich fuzja może odmienić sytuację?

Tak naprawdę pomysł połączenia obydwu banków nie powinien nikogo dziwić. O takim posunięciu mówiło się już od połowy tego roku. Fuzja obydwu banków miałaby być odpowiedzią na postępującą konsolidację rynku bankowego w Polsce. Co ciekawe jednak, jeszcze w lipcu Business Insider pisał o „rosnących wymaganiach regulacyjnych”, jako jednym z powodów przygotowań do połączenia banków. Niedawne afery w Komisji Nadzoru Finansowego wydają się rzucać nowe światło na tą sprawę.

Zarówno Getin Noble Bank, jak i Idea Bank łączy osoba Leszka Czarneckiego. To właśnie miliarder kontroluje obydwa banki, i to on nagrał byłego szefa KNF, Marka Chrzanowskiego. Co prawda pogłoski o szykowanym pod skrzydłami tej instytucji przejęciu Getin Banku przez należący do Zygmunta Solorza Plus Bank nie wydają się być realne, to jednak całe zamieszanie z pewnością zaszkodziło obydwu bankom.

Od początku listopada akcje zarówno Getin Noble Banku, jak i Idea Banku zauważalnie straciły na wartości. Wcześniej cieniem na ich działalności położyła się tzw. afera GetBacku. Konsolidacja w tym przypadku może stanowić niejako „ucieczkę do przodu” od kłopotów trapiących obydwa banki.  Ich połączenie mogłoby potencjalnie zatrzymać negatywny ciąg wydarzeń.

Getin Noble Bank oraz Idea Bank są jednymi z większych banków kontrolowanych przez polski kapitał niebędący Skarbem Państwa

Idea Bank działa na rynku od 1991 r., dawniej między innymi jako Polbank SA czy Opel Bank SA. Jego oferta skierowana jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Specjalizuje się głównie w kredytach hipotecznych i inwestycyjnych, oraz mikropożyczkach. Oferuje swoim klientom także inne usługi, w rodzaju produktów depozytowych czy inwestycyjnych.

Getin Noble Bank powstał w 2010 r. z połączenia Getin Banku oraz Noble Banku. W działalności obydwie marki wciąż są w użyciu. Getin Bank skupia się na obsłudze klientów indywidualnych. Oferta Noble Banku skierowana jest do zamożnych klientów, w ramach tak zwanej „bankowości prywatnej”. Obok standardowej oferty oferuje on swoim klientom także chociażby pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, wsparcie prawno-podatkowe, czy usługi maklerskie.