Gwarancja czy rękojmia – jak działać gdy towar jest wadliwy?

Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (11)
Gwarancja czy rękojmia – jak działać gdy towar jest wadliwy?

Konsumenci często nie wiedzą, że mają aż dwie skuteczne ścieżki do zwrotu lub naprawy wadliwego towaru. Podpowiadamy kiedy stosować rękojmię, a kiedy gwarancję.

Każdemu może zdarzyć się kupno produktu, który nie będzie nadawał się do użycia. W dzisiejszych czasach taki towar jak np. elektronika mocno tanieje, a nie markowe modele mają opinię awaryjnych. W związku z tym, często po zepsuciu wolimy sprzęt wyrzucić i kupić nowy, zamiast korzystać z przysługujących nam praw.

Tego typu zachowania często są wywołane przekonaniem, że jeśli towar nie miał dołączonej gwarancji lub wygasł jej okres, nie można go już reklamować. Nic bardziej mylnego. Należy bowiem wiedzieć, że gwarancja jest dobrowolna. Jeśli wystawi nam ją producent urządzenia, to on ustala zasady i warunki. Może zawrzeć w umowie informację, że nie odpowiada za szkody mechaniczne, a jedyne działanie po usterce to naprawa towaru, bez możliwości wymiany na nowy model lub zwrotu pieniędzy.

O ile gwarancja pozwala na dowolność ustaleń temu, kto ją wystawił, o tyle inaczej jest w przypadku zapisów prawnych dotyczących rękojmi. Jej działanie jest bowiem dokładnie ustalone przez kodeks cywilny, od art. 556, który określa ją jako odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego, jeśli rzecz ma wadę fizyczną lub prawną.

Ustaliliśmy więc, że rękojmia jest odpowiedzialnością sprzedawcy za wadliwy produkt, który zaoferował klientowi. Jak dużo czasu konsument ma na wykrycie usterki i poinformowanie o tym kontrahenta? Zazwyczaj są to dwa lata, jednak o szczegółach mówi nam art. 568 k.c.

Art. 568. § 1. Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. Jeżeli kupującym jest konsument a przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz ruchoma, odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona, nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu.

Co istotne, w przypadku rękojmi to klient wybiera sposób rekompensaty. Może to być odstąpienie od umowy, naprawa towaru lub jego wymiana. Do wyboru jest także pozostanie przy umowie sprzedaży, jednak przy obniżonej cenie w taki sposób, aby zniżka była proporcjonalna do wad przedmiotu. Pamiętajmy jednak, że po wykryciu wady, musimy niezwłocznie, w terminie miesiąca, poinformować o nich sprzedawcę.

Zazwyczaj, jeśli pozwalają na to terminy, wybierzemy więc rękojmię – pozwala ona samodzielnie wybrać sposób rozwiązania sprawy. Często jednak gwarancje, do których producent może kazać nam dopłacać, mają atrakcyjniejsze warunki. Przykładowo, mogą obejmować 3 lub więcej lat korzystania z urządzenia, czy też zapewni naprawę sprzętu, gdy uszkodziliśmy go z własnej winy – wszystkie te ustalenia deklaruje jednak ten, kto przygotowuje umowę gwarancji – warto więc się z nią dokładnie zapoznać.

W przypadku, kiedy rękojmia i gwarancja nakładają odpowiedzialność na dwie różne firmy (czyli najczęściej gdy sprzedawca nie jest producentem), możemy ubiegać się o rekompensatę z tych dwóch tytułów naraz. Oczywiście, jeśli zostanie uznane jedno z roszczeń, drugie automatycznie wygasa. Przykładowo, jeśli zepsuje nam się klawiatura w telefonie, ale w wyniku gwarancji zostanie ona naprawiona, nie możemy wnioskować do handlowca o obniżenie ceny.

Problemy w kontaktach ze sprzedawcą i zwrotem wadliwego towaru, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com