Jak znaleźć grób na cmentarzu? To akurat jest banalne odkąd mamy internet

Codzienne Dołącz do dyskusji (28)
Jak znaleźć grób na cmentarzu? To akurat jest banalne odkąd mamy internet

Wyszukiwarki grobów są coraz popularniejsze. Gdzie możemy z nich skorzystać i jakie możliwości oferują? Podpowiadamy, jak znaleźć grób na cmentarzu.

Jak podaje Wikipedia:

uważa się, że uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się ze wspominania w jednym, wybranym dniu, wszystkich męczenników chrześcijańskich. Obchody takie, w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego, wprowadzano w IV wieku. Ich daty były zróżnicowane lokalnie, ale najczęściej przypadały w okresie Wielkanocy. Efrem Syryjczyk zanotował, że w połowie IV wieku, w Edessie obchodzono wspomnienie wszystkich męczenników 13 maja. Według kalendarza z Nikomedii z IV wieku, przypadało ono na pierwszy piątek po Wielkanocy.

Dziś obchodzimy je 1 listopada. Wszystkich Świętych, to dzień zadumy i refleksji. Dlatego, zamiast denerwować się poszukiwaniami grobów bliskich, warto skorzystać z internetowych wyszukiwarek grobów. Schemat działania każdej z nich jest podobny. Po podaniu żądanych danych (imienia, nazwiska, czasami również daty urodzenia lub zgonu) pokazywana jest lokalizacja oraz dodatkowe informacje (np. numer alejki).

Efekt wyszukiwania? Na przykład wyszukiwarka gdańskich cmentarzy komunalnych pokazuje taką mapkę – prostą, ale czytelną:

jak znaleźć grób na cmentarzu - mapa

W tym konkretnym wypadku podawane są również numery kwatery, rzędu oraz grobu, a także data zgonu i pochówku.

Jak znaleźć grób na cmentarzu? Warto skorzystać z wyszukiwarek grobów dostępnych w internecie

W Polsce dostępnych jest kilka wyszukiwarek „ogólnopolskich” oraz kilkadziesiąt wyszukiwarek „lokalnych”, przygotowanych przez zarządców cmentarzy.

Wyszukiwarki ogólnopolskie to np. WebCmentarz.pl, Grobonet.com czy KsiegaZmarlych24.pl. Niestety, pomimo wielu prób nie udało mi się za ich pomocą znaleźć żadnego krewnego, ale być może akurat cmentarze, na które się udam, nie znajduję się w ich bazach danych.

Jeśli wyszukiwarki ogólnopolskie nie pomogą, jest szansa, że z pomocą przyjdą nam wyszukiwarki przygotowane przez zarządców poszczególnych cmentarzy. Ze zrozumiałych względów dotyczy to przede wszystkim większych nekropolii. I tak, z wyszukiwarek takich mogą skorzystać między innymi osoby szukające grobów swoich bliskich na terenie miast:

Jeśli zatem – z różnych względów – nie jesteśmy pewni położenia miejsca pochówku naszych bliskich, warto – zwłaszcza, gdy pogoda nie dopisuje – skorzystać z wyszukiwarek grobów, aby uniknąć niepotrzebnego w takim dniu stresu. Lepiej swój czas poświęcić na modlitwę i kontemplację, a nie nerwowe krążenie między cmentarnymi alejkami.