Chcesz sprawdzić, jaką składkę zapłacisz w ramach „małego ZUS-u”? Zakład udostępnił specjalny kalkulator

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (220)
Chcesz sprawdzić, jaką składkę zapłacisz w ramach „małego ZUS-u”? Zakład udostępnił specjalny kalkulator

Przedsiębiorcy, którzy chcą w 2020 r. po raz pierwszy skorzystać z małej działalności gospodarczej, czyli „małego ZUS-u” i tym samym płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne muszą zgłosić się do Zakładu do 8 stycznia. Już teraz ZUS udostępnia przedsiębiorcom specjalny kalkulator. Narzędzie pomoże im w obliczeniu podstawy wymiaru składek. 

Kalkulator ZUS pomoże w obliczeniu podstawy wymiaru składek

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przedsiębiorcy mogą od dzisiaj korzystać ze specjalnego kalkulatora dostępnego na stronie eskladka.pl. Kalkulator od ZUS pełni jednocześnie dwie funkcje. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą będą mogły upewnić się, czy są uprawnione do korzystania z tzw. małego ZUS-u. Jeśli tak – sprawdzą również, jaka jest w ich przypadku podstawa wymiaru składek.

Jakie dane są już wprowadzone do kalkulatora, a co będzie musiał uzupełnić przedsiębiorca?

Dobra wiadomość jest taka, że przedsiębiorca będzie musiał podać jedynie kilka informacji. Po pierwsze – będzie musiał podać liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej w 2019 r. Osoba korzystająca z kalkulatora może albo samodzielnie wpisać liczbę dni, albo wybrać odpowiednie okresy w elektronicznym kalendarzu. Jednocześnie jeśli przy uzupełnianiu tego pola przedsiębiorca wpisze lub zaznaczy okres krótszy niż 60 dni, kalkulator wyświetli informację, że liczba dni musi mieścić się w przedziale 60-365. Taki komunikat pojawia się ze względu na to, że z małego ZUS-u może skorzystać tylko przedsiębiorca, który prowadził działalność w poprzednim roku kalendarzowym przez co najmniej 60 dni.

W kolejnym polu przedsiębiorca musi uzupełnić roczny przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym. Podobnie jak w przypadku liczby dni prowadzenia działalności, jeśli przedsiębiorca wpisze liczbę, która przekracza limit, zostanie o tym poinformowany. W 2019 r. roczny limit to 67 500 zł, czyli trzydziesiokrotność minimalnego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Co ważne, kalkulator od ZUS automatycznie wyliczy, jak zmienia się limit dla przedsiębiorców, którzy nie prowadzili działalności przez cały rok 2019, a tylko przez jego część. Dla przykładu – jeśli zaznaczymy, że prowadziliśmy firmę przez 70 dni, a w polu „roczny przychód” wpiszemy np. 20 000, wyświetli się komunikat, że kwota musi być mniejsza lub równa 12 945 zł 21 gr. To bardzo istotne, ponieważ wielu przedsiębiorców ma problem z wyliczeniem, jaki limit ich obowiązuje. Jeśli go przekroczą, zostaną o tym poinformowani.

Kalkulator ZUS ma automatycznie ustawiony współczynnik na rok 2020, dlatego przedsiębiorca nie musi już nic więcej robić. System poda podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Jak informuje ZUS, od 2 stycznia obliczenie podstawy wymiaru składek będzie też możliwe za pośrednictwem programu Płatnik, a od 8 stycznia – na PUE ZUS.