Kamery na mundurach policji znacznie zmniejszyły liczbę skarg na mundurowych

Gorące tematy Zagranica Dołącz do dyskusji (50)
Kamery na mundurach policji znacznie zmniejszyły liczbę skarg na mundurowych

Kamery na mundurach policji znacznie zmniejszyły liczbę skarg na działania mundurowych w Wielkiej Brytanii i Kalifornii.

W mediach co jakiś czas pojawiają się programy, w których ludzie narzekają na działania policji. W internecie można przeczytać opisy działań policjantów w czasie interwencji, prewencyjnych działań, etc. Najczęściej nie są one zbyt pochlebne. Ludzie wnoszą skargi na ich działania. Jak się okazuje, kamery na mundurach policji znacznie zmniejszyły liczbę skarg na działania mundurowych w Wielkiej Brytanii i Kalifornii.

W internecie można znaleźć sporo filmików, kręconych przez świadków, na których widać brak współpracy ludzi z policją, często też wręcz chamskie odzywki i prowokacyjne zachowania wobec mundurowych. Często nie ma nagrań tego, co działo się wcześniej i co zrobił(a) zatrzyman(y/a). Są też takie, które pokazują od początku do końca złe zachowanie policjantów, którzy nie wiedzą, że są nagrywani, a gdy się zorientują, to często łagodnieją.

Uniwersytet w Cambridge monitorował przez rok 2000 policjantów w Wielkiej Brytanii (Cambridgeshire, Irlandia Północna, West Midlands, West Yorkshire) i dwa oddziały w Kalifornii (Rialto, Ventura). Monitoring polegał na tym, że do mundurów policjantów zamontowane były kamery, które rejestrowały wszystkie działania policjanta, od wyjścia z posterunku, do jego powrotu i zakończenia służby.

Zgromadzono dzięki temu półtora miliona godzin materiałów dokumentujących wszystkie działania podjęte przez policjantów. Przed rozpoczęciem eksperymentu na działania policji wniesiono ponad 1500 skarg i zażaleń. Podczas eksperymentu, gdy ludzie wiedzieli o tym, że działania policji są monitorowane, w analogicznym okresie skargi złożyło tylko 113 osób!

Eksperyment opisany przez BBC wykazał, że świadomość tego, że jest się nagrywanym, znacząco wpływa na zachowanie zarówno cywilów, jak i funkcjonariuszy. Żadna ze stron nie chce, aby przez jej zachowanie wpaść w kłopoty. Jednym słowem, kamery na mundurach policji działają tak, jak kamery w samochodach, które nagrywają ruch drogowy i w przypadku wypadku czy innego zdarzenia drogowego mogą być bezcennym dowodem na winę lub niewinność kierowcy.

Badania wykazały także wzrost napadów na policjantów, którzy byli wyposażeni w kamery na mundurach. Agresywni zatrzymani, dowiadując się, że są nagrywani, wpadali w furię i atakowali funkcjonariuszy. Wykazano, że ilość ataków zwiększyła się w stosunku do analogicznego okresu o 15 proc.

W Polsce także rozważa się montowanie kamer na mundurach policjantów, a także innych służb mundurowych. Osobiście przyznam, że jestem jak najbardziej za tym, aby monitorowana była praca policjantów, a także nagrywane interwencje, zatrzymania prewencyjne i inne działania funkcjonariuszy. Czułbym się bezpieczniej, a Wy?

Jeśli masz problemy związane z wykroczeniami, działaniami służb mundurowych, a także wszelkimi innymi sytuacjami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.