Ziobro wnioskuje o ostrzejsze kary dla kierowców – nawet 5 lat więzienia za ucieczkę przed policją

Gorące tematy Moto Dołącz do dyskusji (364)
Ziobro wnioskuje o ostrzejsze kary dla kierowców – nawet 5 lat więzienia za ucieczkę przed policją

Zbigniew Ziobro wnioskuje o ostrzejsze kary dla kierowców – nawet 5 lat więzienia za jazdę mimo utraty prawa jazdy.

Rząd ciągle kombinuje coś w sprawie ruchu drogowego i samochodów w Polsce. Wszystko po to, aby ruch samochodowy był bezpieczniejszy dla kierowców, przechodniów i pasażerów. Od lat eksperymenty nie zawsze dawały dobre rezultaty, ale było też kilka dobrych pomysłów. Tym razem Zbigniew Ziobro wnioskuje o ostrzejsze kary dla kierowców.

Ostrzejsze kary dla kierowców

Nowe pomysły to między innymi rozprawienie się ze złomami jeżdżącymi po polskich drogach, czyli takie zaostrzenie przepisów, aby nie były możliwe lewe badania techniczne samochodów. Samochody będą musiały być dokładnie sprawdzane, fotografowane, a ich właściciele mogą spodziewać się wyrywkowych ponownych kontroli ich stanu technicznego. Stacje kontroli mają przejść audyty wykluczające te, których sprzęt nie spełni norm.

Sporo było szumu w przypadku wyrywkowych kontroli trzeźwości. Okazało się, że w przypadku przepisów policja nie zawsze jest w stanie uzasadnić taką kontrolę, szczególnie, gdy zatrzyma kierowcę w celu kontroli dokumentów, a nie trzeźwości, podejrzewając, że jedzie on na „podwójnym gazie”. Teraz ma się to zmienić, bo wejdą w życie zaktualizowane przepisy. Także dodatkowe tablice w przypadku posiadania bagażnika rowerowego ucieszyły wielu rowerzystów.

Teraz Zbigniew Ziobro wnioskuje o ostrzejsze kary dla kierowców. Kierowcy, który jeździ po utracie prawa jazdy lub za ucieczkę przed policją, może grozić nawet 5 lat więzienia. Sprawca wypadku, u którego we krwi zostanie wykryty alkohol, trafi do więzienia na co najmniej 2 lata, bez możliwości orzeczenia kary w zawieszeniu.

Sądy będą wykorzystywały dane zgromadzone w systemie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Zastanawia mnie tylko, że mimo ograniczeń prędkości, fotoradarów, progów zwalniających, zaostrzenia kar, kontroli, jako kierowca, pieszy i rowerzysta obserwuję coraz więcej tak zwanych „wariatów” i cwaniaków na drogach, którzy za nic mają bezpieczeństwo, zdrowie i życie innych uczestników ruchu.

Jeśli masz problemy związane z ruchem drogowym, rejestracją i naprawami pojazdów, sprzedażą i kupnem samochodów, a także wszelkich innych, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.