Serwisy klimatyzacji tracą uprawnienia przez dyrektywę UE

Zagranica Dołącz do dyskusji
Serwisy klimatyzacji tracą uprawnienia przez dyrektywę UE

Przez dyrektywę Unii Europejskiej serwisy klimatyzacji tracą uprawnienia, muszą wyrabiać nowe.

Jeszcze w ubiegłym roku wiadomo było, że w sprawie firm zajmujących się sprowadzaniem i obsługą urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane mogą mieć problemy. Okazuje się, że przez dyrektywę Unii Europejskiej między innymi serwisy klimatyzacji tracą uprawnienia i muszę wyrabiać nowe.

Dnia 18 listopada 2015 r. ukazało się rozporządzenie wykonawcze komisji UE2015/2066:

ustanawiające, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, minimalne wymagania i warunki dotyczące wzajemnego uznawania certyfikacji osób fizycznych dokonujących instalacji, serwisowania, konserwacji, napraw lub likwidacji rozdzielnic elektrycznych zawierających fluorowane gazy cieplarniane bądź dokonujących odzysku fluorowanych gazów cieplarnianych ze stacjonarnych rozdzielnic elektrycznych

W grudniu 2015 roku opublikowano publikację dotyczącą kwestii związanych z obowiązkami wynikającymi z rozporządzenia UE nr 517/20014 dla importerów urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane.

Serwisy klimatyzacji straciły uprawnienia

Dla firm zajmujących się obsługą, czyli napełnianiem, naprawą urządzeń klimatyzacyjnych zawierających fluorowane gazy cieplarniane, oznacza to, że ich pracownicy stracą certyfikaty pozwalające na działania obejmujące obsługę urządzeń mających związek z F-gazami. Muszą uzyskać nowe certyfikaty, pozwolenia, etc.

Fachowcy twierdzą, że jest to skok na kasę, gdyż każdy fachowiec, który ma styczność z F-gazami, przechodzi szkolenia w firmach, które dostarczają urządzenia i gaz do klimatyzacji. Teraz znów muszą przejść szkolenia i za nie zapłacić około 500 zł, bo za darmo nikt ich nie zrobi.

Właścicielom firm powinno jednak zależeć na tym, by pracownicy jak najszybciej odnowili uprawnienia i certyfikaty. Musi je mieć nie tylko sama firma, ale i każdy pracownik, który zajmuje się obsługą urządzeń do serwisowania i napełniania klimatyzacji. Jeśli kontrole wykażą uchybienia, to pracodawca może zapłacić maksymalnie do 30 000 zł kary.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z uzyskaniem lub przedłużeniem, a także z karami dotyczącymi certyfikacji i uprawnień pracowników i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com