Koniec abonamentu RTV możliwy już w 2025 r. Na jego miejsce może zostać wprowadzona nowa opłata

Codzienne Podatki Dołącz do dyskusji
Koniec abonamentu RTV możliwy już w 2025 r. Na jego miejsce może zostać wprowadzona nowa opłata

Od jakiegoś czasu ze środowiska obozu rządzącego płynęły sygnały wskazujące na to, że możliwa jest ostateczna likwidacja abonamentu RTV. Teraz okazuje się, że być może już w przyszłym roku nie zapłacimy abonamentu RTV.

Koniec abonamentu RTV od 2025 roku

Po październikowych wyborach parlamentarnych, gdy pewne było już, że to obecna koalicja rządząca zdobyła większość głosów w parlamencie i tym samym – obejmie władzę, pojawiły się pierwsze doniesienia o możliwej likwidacji abonamentu RTV. Bogdan Zdrojewski, były minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie PO-PSL (a obecnie przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu) zdradził na początku grudnia, że abonament RTV może zostać zlikwidowany – ponieważ nie ma racji bytu w dotychczasowym kształcie. Wskazał również, że możliwa jest zmiana finansowania mediów publicznych i wprowadzenie innej obowiązkowej opłaty rocznej – ale w symbolicznym wymiarze.

Wszystko wskazuje na to, że likwidacja abonamentu RTV może nastąpić szybciej, niż mogłoby się wydawać. Wirtualnemedia.pl informują, że obóz rządzący już pracuje nad odpowiednim projektem. Bogdan Zdrojewski przekazał w rozmowie z serwisem, że prace nad kompleksową reformą już trwają. Analizowane mają być dwa rozwiązania. Pierwsze z nich zakłada finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa; nie chodzi jednak o coroczną dotację, a o minimalny procent od PKB, co zapewniłoby mediom finansowanie w perspektywie długoletniej. Drugie rozwiązanie zakłada wprowadzenie wspomnianej wcześniej symbolicznej opłaty rocznej, pobieranej niejako automatycznie przy rozliczaniu PIT czy CIT. Miałaby ona wynieść 9 zł miesięcznie (wcześniej pojawiały się informacje o 9 zł rocznie).

Jednocześnie utrzymane zostałyby wszystkie dotychczasowe ulgi i zwolnienia; tym samym nowej opłaty najprawdopodobniej nie płaciłyby m.in. osoby, które ukończyły 75. rok życia czy kombatanci wojenni. Możliwe byłoby również rozszerzenie zwolnienia z opłaty na młodzież do 26. roku życia. Co jednak istotne, konieczność uiszczania opłaty nie byłaby uzależniona od posiadania odbiornika; do ponoszenia opłaty byłyby zobowiązane wszystkie gospodarstwa domowe (oprócz tych wymienionych bezpośrednio w ustawie).

Polacy będą mogli uzyskać zwolnienie z opłaty w jeszcze jeden sposób, ale nie jest to najlepszy pomysł

Jak podkreśla Zdrojewski, rządzący chcą również stworzyć oddzielną procedurę ubiegania się o zwolnienie z uiszczania nowej opłaty audiowizualnej (o ile oczywiście zostanie wprowadzona). Osoby, które w żaden sposób nie korzystają z treści wrzucanych w rozmaitymi kanałami na urządzenia transmitujące muzykę lub obraz (czyli zarówno na TV, radio, jak i smartfon czy komputer) będą mogły złożyć specjalną deklarację i na jej podstawie uzyskać zwolnienie. Należy jednak podkreślić, że taka osoba wyrażałaby jednocześnie zgodę na poddanie się ewentualnej kontroli. Tym samym jest mało prawdopodobne, by Polacy faktycznie decydowali się na takie rozwiązanie.

Nowe przepisy mogłyby wejść w życie już 1 stycznia przyszłego roku – a to oznaczałoby koniec abonamentu RTV już w 2025 r.