Przestałem już liczyć zaproszenia z prawicowych mediów po mojej krytyce „ACTA 2”. Ale polski rząd wykorzystuje ten temat instrumentalnie

Państwo Technologie dołącz do dyskusji (55) 22.09.2018
Przestałem już liczyć zaproszenia z prawicowych mediów po mojej krytyce „ACTA 2”. Ale polski rząd wykorzystuje ten temat instrumentalnie

Udostępnij

Jakub Kralka

Wspominałem już na Bezprawniku, że tzw. „ACTA 2” w debacie publicznej jest festiwalem sloganów. Muzycy powtarzają zasłyszane regułki, Wykopowicze powtarzają zasłyszane regułki, politycy PO powtarzają zasłyszane regułki, politycy PiS powtarzają zasłyszane regułki. 

Rzadko kiedy ktoś z nich mówi na temat dyrektywy kompletną nieprawdę. Najczęściej jednak jest to przerzucanie się frazesami – jednym, wyrwanym z kontekstu hasłem, które wpada w ucho. I o którym nie można z pełnym przekonaniem powiedzieć „bzdura!”.

Cała debata o tzw. „ACTA 2” w Polsce sprowadza się do festiwalu kilkunastu mikroprawd, które następnie składają się w jedno, gigantyczne kłamstwo

Nie chodzi tutaj wcale o twórców, którzy już dziś są w pełni chronieni przez prawo autorskie. Nie chodzi tutaj o dziennikarzy i ich ciężką pracę. Chodzi o duże pieniądze i pojedynek wydawców z Google, od którego uzależnili się od tego ostatniego reklamowo – i chcą renegocjować warunki przy użyciu Brukseli. Cała reszta to tylko otoczka, by Artykuł 11 nie wyglądał zbyt ostentacyjnie. Nie będę się jednak powtarzał – o wszystkim na Bezprawniku już pisałem.

A kiedy Prawo i Sprawiedliwość w Parlamencie Europejskim sprzeciwiło się „ACTA 2” szybko wyrosłem na głos warty uwagi na prawicy. Wprawdzie jeszcze tego samego dnia komentowałem sprawę dla TVN 24, ale potem zaczęły się pojawiać telefony, sms-y, zaproszenia od licznych mediów prawicowych. Okazało się bowiem, że fantastycznie wpisałem się w linię rządową i pewnie mógłbym coś ciekawego na temat całego zamieszania powiedzieć.

Nie chcę schlebiać rządowi ws. „ACTA 2”

Paradoksem całej tej sytuacji jest to, że i ja jestem przeciwnikiem „ACTA 2”, i przeciwnikiem jest Prawo i Sprawiedliwość. A jednak mam takie silne poczucie, że sprzeciwiamy się z zupełnie odmiennych powodów. Moje opory budzą silne pobudki moralno-ideologiczne oraz analiza bieżących mechanizmów na rynku internetowych mediów. Kiedy czytam wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, znów widzę krytykowane we wstępie slogany.

Premier Mateusz Morawiecki mówi o obronie wolności internetu, że opozycja chciała zamknąć usta w internecie (slogan). Przypominam, że mówi to premier z partii, która od 2015 roku przegłosowała m.in. tak zwaną ustawę inwigilacyjną oraz wprowadziła aktywnie uzupełniany rejestr stron zakazanych, a na dodatek cały czas pojawiają się (na szczęście póki co aktywnie dementowane) nowe koncepcje rozwijania tej inicjatywy, nie tylko o hazard.

Gdyby rząd był równie racjonalny i skuteczny administracyjnie, co jest skuteczny politycznie – mielibyśmy naprawdę fajne państwo. Mam bowiem takie przekonanie, a nawet pewność, że politycy PiS zupełnie instrumentalnie rozgrywają temat „ACTA 2”, nie mając w tej materii absolutnie nic do stracenia. Pod pretekstem sloganów o cenzurze internetu, budzą w społeczeństwie poczucie nieufności do organów Unii Europejskiej, które niestety w uzasadniony sposób ganią Polskę za sposób w jaki dokonywana jest w naszym kraju tzw. „reforma sądownictwa”, czyli – krótko mówiąc – zastępowanie sędziów, sędziami partyjnymi.

I ja czegoś takiego krytyką „ACTA 2” nie będę firmować.

55 odpowiedzi na “Przestałem już liczyć zaproszenia z prawicowych mediów po mojej krytyce „ACTA 2”. Ale polski rząd wykorzystuje ten temat instrumentalnie”

 1. Ktoś jeszcze wierzył w to że chodzi tutaj o rozważane zmiany w prawie a nie o zrobienie ‚tak jak oczekuje określona grupa docelowa’ i ‚inaczej niż ONI’?
  Przypomina mi to trochę scenę z serialu Bojack Horseman (opis z pamięci), gdzie jeden z bohaterów postanawia kandydować na gubernatora Kalifornii i sztab stwierdza że musi zając stanowisko w sprawie górnictwa. Kandydat pyta ‚A jakie ja mam poglądy?’, a sztab odpowiada ‚Nie wiemy jeszcze jakie, zrobimy ankietę i zorientujemy się jakie będziesz miał poglądy’.

 2. No niestety, ale protest przeciw ACTA2 jest kolejną formą walki rządu z UE. Mam wrażenie, że PiS sprzeciwi się wszystkiemu, co zrobi Unia, nieważne co to będzie, a my jako naród czasem na tym skorzystamy, a czasem nie…

  • Dotacje trzeba będzie oddać, to piękna forma pożyczki tylko. Do tego narzucają nam prawa i nalegają na wpuszczenie bydła na ulicę. Unia gospodarczo – spoko, politycznie? Nowe ZSRR czy Rzesza? Fatalna jest obecnie forma współpracy.

     • pamiętam jakie było parcie na strefę euro, jak żeśmy do UE wchodzili… wtedy to oni nas nie chcieli, a teraz wychodzi na to, że na nasze szczęście ;p

    • Imigranci nigdzie się nie asymilują, wszędzie wprowadzają chaos. To nie może być nawet szanowane, o akceptacji nie mówiąc. To jest bydło, prawdziwie potrzebujących nie stać na emigrację.

     • No tak, polscy imigranci wprowadzili chaos w UK, w końcu wskaźniki przestępczości są u nich o wiele wyższe niż u obywateli brytyjskich. To fakt potwierdzony przez oficjalne statystyki.

      Mówisz zwykłe bzdury. Jest wiele państw zbudowanych na imigracji, a współcześni przybysze z Bliskiego Wschodu w niektórych państwach się dobrze zintegrowali z miejscowymi. Wiesz, jaki problem ma Holandia? Puste więzienia. Żeby nie zamykać zakładów i nie zwalniać pracowników służby więziennej, wynajmują więzienia innym państwom. Nie wierz bezkrytycznie w ksenofobiczną propagandę.

     • My migrujemy legalnie, a tzw uchodźcy to cóż.. mam nadzieję, że Polska nadal będzie zaściankiem, a więc nadal będzie u nas bezpieczeństwo na ulicach.

     • Ty wiesz że w złotym okresie I RP Polacy Katolicy stanowili znaczącą mniejszość?

     • Szwecja, Francja, Belgia, Norwegia, Niemcy? Problemu nie ma? Zresztą w Polsce też był już atak ciapatego (nazywam rzeczy po imieniu) nożownika.

     • Ale czego to dowodzi? Że wśród imigrantów też są przestępcy? Nie ma co wrzucać wszystkich do jednego worka. Są też przestępcy którzy są polakami i to nie znaczy że Polacy są problemem. W stanach zjednoczonych podobni Tobie próbują wmówić ludziom że czarni są gorsi bo współczynnik przestępstw jest większy… (na czarnych dzielnicach). Rozwiązaniem jest usunięcie czarnej dzielnicy? To żadne rozwiązanie. Problemy rozwiązuje się metodycznie kiedy faktycznie występują – a więc odsiewając przestępców od reszty społeczeństwa a nie usuwaniem części społeczeństwa na podstawie koloru skóry, wyznania itd…

     • Ale problemem jest wzrost przestępczosci tam, gdzie pojawiło się bydło(poprawnosc polityczna to współczesny nazizm przeciw prawdzie, więc mojego sposobu wyrażania się nie zmienisz). Temu się nie da zaprzeczyć.

     • Oczywiście że jest wzrost przestępczości… Jest nowa sytuacja, nowi ludzie, nowe problemy i nowe możliwości. Ale problemy o których piszesz występowały 2-3 lata temu. Teraz sytuacja z uchodźcami na zachodzie jest stabilna.
      Zresztą jak pojedziesz na zachód to zobaczysz dlaczego zachód ma tą sytuacje „gdzieś”. Zachód jest kolorowo-multikulturowy i to jest cecha naszej cywilizacji zachodnioeuropejskiej (nie Polski). Dlatego zachód się tak rozwinął. Oni są tego świadomi – polacy totalnie nie mają o tym pojęcia. Cywilizacja słowiańska jest bardziej zamknięta niż germańskie. Wogóle jak zobaczyłem że napisałeś „Belgia” wśród krajów z problemami to już wiedziałem że nie masz pojęcia o czym mówisz.

     • Nie wiem skąd Ty to bierzesz. Ciapaci czyli hindusi i Pakistańczycy? Że niby oni są agresywni? Nigdy nie widziałem agresywnego hindusa – szczególnie w Polsce a w Warszawie jest ich pełno. Te Twoje % statystyki skąd bierzesz? Z onetu?

     • Prawilnie, to zastanów się co Ci ‚krzyżacy’ chcą osiągnąć i w jaki sposób. Z jakimi konsekwencjami się liczą i czy będzie im się to opłacało w perspektywie czasu.

 3. Warto mieć na uwadze, że to politycy Platformy głosowali za Acta w parlamencie, to takie sługusy reżimowych mediów. Warto mieć to na uwadze przy najbliższych wyborach :)

 4. Mnie smieszy łączenie pisu z prawicą tak szczerze.
  Podatki, imigranci, kajanie się przed samemu zwolnionymi, zakaz handlu(solidarnosć to powinno się raz na zawsze rozwiązać wraz z każdym inny prokomunistycznym związkiem ra.. zawodowym, czyli każdy rozwiązać i zdelegalizować zamiast im w d_pę włazić), no i prohibicja po 22. PRL wraca, a ciemnota nadal uważa, że pis w czyms jest lepszy od po. Obie siebie warte i szkoda, że pół Polski uważa, że ich głos g#wno zmieni i nie głosuje, może ktos swieży wreszcie urwałby się z komuny i uwolnił nas z zaboru Unii.

  • No OK, masz racje w tym co napisałeś, ale nie ma alternatywy a jak już ma się do wyboru, to juz lepszy chyba PIS, bo innych, co by mogli coś pozytywnego zrobić niestety nie ma a jak są, to mają 1% poparcia może jeszcze Kukis spoks, reszta to plankton. A nikt normalny chyba nie odda głosu na PO lub PSL, przecież oni już pokazali przez 8 lat co potrafią, zniszczyli i wyprzedali i przepili u sowy cały majątek narodowy, 13% bezrobocia, przy dzisiejszym 5% jak na to nie spojrzysz, to jednak robi wrażenie. Jak myślisz, dlaczego Tuska wybrali na króla europy?, dlaczego Niemcy wręczają Tuskowi medale?, sama sytuacja walki uni europejskiej z Polską jest tylko dlatego że w Brukseli siedzi Tusk, który cały czas spiskuje przeciwko naszemu krajowi i cały czas szczuje na na nasz kraj takich typów jak Timermans, Junker i całą resztę tej bandy…

   • Tusk to na prawdę, szkoda słów. Pieskiem niemców go nazywam. Węgry też nie są lubiane w unii. Niestety aryjczycy są pchani w Trójmorze, by kontrolować i mącić. :/
    Chciałbym kiedyś zmian, bo platfusy najchętniej by sprzedały cały kraj, a pis od środka niszczy. Przedsiębiorcy mają u nas coraz gorzej, obowiązki się piętrzą.. jestem przerażony, bo sam myślę z czymś ruszyć, ale dużo mam na razie spraw jeszcze do wybadania.
    W skrócie PiS betonuje nasz kraj i utrudnia życie, a PO sprzedaje co się da i ubija firmy/spółki państwowe. Jedno i drugie nie jest dobre

  • Kościół, państwowość itd ? Pis To prawica populistyczna (chyba tak najlepiej to określić).

   PRL nie był ustrojem socjalistycznym a komunistycznym. Rożnica jest taka jak między krzesłem a krzesłem elektrycznym.

 5. Panie Jakubie, tak szczerze, zająknął się Pan kiedyś publicznie w temacie 40 tysięcy ludzi wywalonych w ramach reprywatyzacji na bruk, często z błogosławieństwem polskiego wymiaru „sprawiedliwości”? Z powodów „moralno-ideologicznych”? Jeśli nie, to ostrożnie z tym przypinaniem sobie orderów za odwagę; za to, że nie poszedł Pan przykładowo do „Do rzeczy” czy „Gazety Polskiej”.

 6. Tak się akurat składa ze jestem ekspertem więc się wypowiem.
  O co w tym artykule chodziło? Jeśli tylko się chciałeś pochwalić, że Ciebie do TV zapraszają to gratuluję.
  1. To bardzo smutne, że nie mają własnych ekspertów i muszą brać blogerów.

  Nie chodzi tutaj o dziennikarzy i ich ciężką pracę. Chodzi o duże pieniądze

  Chyba się zorientowałeś, bo Google to nazywa „podatkiem od linków”. Podatki Ci się z pieniędzmi kojarzą. Tajemnica się wydała.
  2. Moralno-ideologiczne to są spory wokół zabijania dzieci nienarodzonych (aborcja), eutanazji i invitro. Reszt to forsa. I o forsę chodzi dziennikarzom i artystom (przecież nawet się z tym nie kryją). Ale może to mieć drugie dno.
  3. Jest upadek prasy papierowej. Bo brak forsy. Dobre artykuły muszą kosztować, wartościowa treść kosztuje. Wolna prasa jest podstawą demokracji (znaczy kiedyś była). Więc obrona prasy to obrona demokracji. Gazeta Polska Codziennie ma problemy. Poszukaj w gogle „Gazeta Polska Codziennie zalega z wypłatami. Sakiewicz: kryzys Ruchu uderzył w nas pełną siłą”.
  4. Upadek gazety Polskiej może osłabić PiS. Czyli PiS działa przeciw swoim interesom nie głosując za acta5. Będzie musiał wykupić więcej reklam w ramach rekompensaty.
  5. PiSowi bardzo zależy na wolnym internecie. Dzięki internetowi i filmikom z Komorowskim na krześle i innym filmikom PiS wygrał. No dobra, internet miał w tym swój udział. Złamał cenzurę mediów.
  6. Jeśli chodzi o fake newsy to internet jest bardzo ważny. Internauci oglądają TVN, wyszukują tam fake newsy i je obalają na YouTube. Tylko dają fragment z TVN. TVN im to blokuje z uwagi na prawa autorskie. Internet ośmiesza propagandę TVNu. ACTA2 mówi, że inne serwisy mają robić tak jak YouTube cenzuruje. I to właśnie tego obawia się PiS.

 7. Bawi mnie to pitolenie obrońców Uni. Jesteś wydawcą? Google i FB będzie Ci płacić jak pojawią się tam twoje treści… Co za kosmiczna bzdura. Zablokują możliwość umieszczania zew. domen poza dużymi graczami z niemiec i izraela. Kropka. Podobnie z wynikami Google. Będziecie mieć jedną prawde. Prawdę unijną.

 8. Nie cierpię PiSdzielców i nie zamierzam na nich głosować ale… co ma do tego z jakich powodów się sprzeciwiają? Tak długo jak się sprzeciwiają i tak długo jak to nie przejdzie, to wszystko jest cacy. Jeszcze tylko przekonać niezdecydowanych euro osłów żeby głosowali przeciwko EUCD i będzie git.

  • Jest różnica między ludźmi którzy chcą coś zrobić dobrze i jak należy a tymi którzy chcą zrobić komuś na złość, używając wygodnych dla siebie faktów aby oczernić konkurencję. Redaktor nie chce być częścią przepychanki politycznej.

 9. Dziwne, że politycy wykorzystują różnice w w swojej działalności, ideologii, programach w sposób instrumentalny? Na tym polega polityka.
  Być może gdybyś zabrał głoś w jakimś nielewomyślnym medium, mógłbyś zostać wykluczony, tak jak Woś czy Sroczyński, a inni blogerzy czy dziennikarze wyzywali by cię od idiotów. Po co Ci to?

 10. Ja tu widzę próbę usunięcia monopolu googla – i dobrze. Jednak metody które zostały wybrane mogą okazać się nieskuteczne.

  • nie oszukuje się. Google wspiera lewicę z UE i to oficjalnie. Oddzielny budżet na reklamy i sponsorowane wyniki dla „organizacji pozarządowych”, pompowanie grubej kasy na wszelkie projekty jak rzetelne okopress lisie media i inne agorowe pomysły. Teraz dostaną ustawę dzięki której aby na oficjalnie i zgodnie z prawem prawice lub niezależne dziennikarstwo i pozamiatane. Wszystko co ważne o Polsce będziesz czytał po Niemiecku.

   • „Teraz dostaną ustawę dzięki której aby na oficjalnie i zgodnie z prawem prawice lub niezależne dziennikarstwo i pozamiatane” Potrzebuje tłumacza

 11. Chyba mało osób zrozumiało prawdziwy przekaz tego artykułu. W tym artykule zawsze bardzo Nowoczesny i proPO-wski autor kaje się, że miał czelność mieć inne niż „jedynie słuszne” zdanie.
  Ot i cała prawda. Witaj 1984.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *