Który bank pożyczy najwięcej rodzinie? Najhojniejsze Eurobank, Citi Handlowy i Pekao SA

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji (307)
Który bank pożyczy najwięcej rodzinie? Najhojniejsze Eurobank, Citi Handlowy i Pekao SA

Rzeczpospolita oszacowała wysokość kredytów hipotecznych, których udzielają polskie banki dla modelowej rodziny w modelu 2 + 1 przy określonej kwocie średnich zarobków. Najkorzystniej w tej klasyfikacji wypadły Eurobank, Citi Handlowy i Pekao SA. Który bank pożyczy najwięcej?

Niektóre banki w lutym podniosły maksymalną kwotę kredytu hipotecznego oferowanego dla rodziny profilowego klienta (rodziców z jednym dzieckiem, dochodem na poziomie 6,5 tys. zł netto i zamiarem dołożenia z własnej kieszeni sumy pieniędzy stanowiącej 20 procent wartości nieruchomości, pracują minimum 5 lat i mają umowę na czas nieokreślony).

Wszystkie banki uwzględnione w niniejszym zestawieniu posiadają swoje własne kryteria przyznawania kredytów hipotecznych. Z tego też względu wyliczenia i ocena ryzyka przygotowana przez ekspertów danej instytucji może w znaczącym stopniu odbiegać od szacunków konkurentów – różnice sięgają nawet kilku setek tysięcy złotych.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że wysokość kwoty  udzielonego kredytu to ważne kryterium, ale nie jedyne. Należy z wnikliwością i wielką starannością przeanalizować warunki kredytu, które nie zawsze muszą wiązać się z najlepszą ofertą z punktu widzenia kredytobiorcy.

Który bank pożyczy najwięcej?

Z zestawienia przygotowanego przez gazetę Rzeczpospolita wynika, że 3 banki podniosły w lutym 2018 maksymalną kwotę kredytu jaką są skłonne przyznać. Symboliczną granicę 600 000 złotych kredytu jako jedyny przekroczył Eurobank, ale również Citi Handlowy zbliżył się do tej granicy oferując maksymalną kwotę kredytu w  wysokości 598 000 złotych. Ostatnie miejsce na kredytowym podium zajął Pekao SA z wynikiem 587 000 złotych. Powyżej 550 000 złotych skłonne są jeszcze pożyczyć Deutsche Bank oraz BGŻ BNP Paribas. Grono kilkunastu ponadpółmilionowych banków zamyka mBank z ofertą 522 000 złotych.

Wśród banków najmniej hojnych kredytowo znalazły się Alior Bank (496 000), Bank Pocztowy (450 000), BOŚ (380 000) i BPS (338 000).

Banki przygotowują tego typu szacunki i wyliczenia w miarę regularnie, co jakiś czas aktualizując maksymalną kwotę kredytu, który są gotowe udzielić zainteresowanym i potencjalnym kredytobiorcom. Należy mieć na uwadze, że w perspektywie czasu – szczególnie dłuższej – ocena ryzyka kredytowego w instytucjach finansowych się zmienia, a tym samym dane z lutego 2018 roku mogą być za kilka lat nieaktualne.