Kupiłeś telewizor? Albo go zarejestrujesz w ciągu 14 dni, albo ryzykujesz ponad 800 zł kary

Codzienne Podatki Dołącz do dyskusji
Kupiłeś telewizor? Albo go zarejestrujesz w ciągu 14 dni, albo ryzykujesz ponad 800 zł kary

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że rejestracja telewizora dla celów poboru abonamentu RTV stanowi obowiązek jego właściciela. Dotyczy on także osoby zwolnione z konieczności jego opłacania. Na dokonanie tej czynności mamy zaledwie 14 dni. Jeżeli tego nie zrobimy, to ryzykujemy karę wynoszącą trzydziestokrotność miesięcznego abonamentu.

Praktycznie każdy świeżo upieczony właściciel ma 14 dni na zarejestrowanie nowego telewizora

Kupiłeś nowy telewizor? Teoretycznie powinieneś teraz zarejestrować go na poczcie. Rejestracja telewizora stanowi w końcu ustawowy obowiązek każdego posiadacza niemalże każdego takiego urządzenia. Wynika on wprost z art. 5 ust. 1 ustawy o opłatach abonamentowych.

Odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne podlegają, dla celów pobierania opłat abonamentowych za ich używanie, zarejestrowaniu w placówkach pocztowych operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe.

Zwolnień przedmiotowych jest stosunkowo niewiele. Rejestracja telewizora nie jest potrzebna, jeśli wykorzystujemy sprzęt do tworzenia audycji lub innych przekazów. Zwolnienie obejmuje także urządzenia stosowane do kontroli jakości rozpowszechniania, lub rozprowadzania programów radiowych lub telewizyjnych. Przedsiębiorcy nie muszą rejestrować telewizorów będących towarem na sprzedaż albo przekazanych do użytkowania osobom trzecim.

Warto wspomnieć, że z obowiązku zarejestrowania telewizora nie są zwolnione te osoby, które nie muszą płacić abonamentu RTV. Jeżeli wykorzystujemy sprzęt wyłącznie do oglądania streamingów albo jako monitor do konsoli, tudzież komputera, to i tak musimy dokonać rejestracji. Dotyczy to także osób objętych zwolnieniami podmiotowymi, które kupiły sobie nowe urządzenie. Rejestracja telewizora pozostaje więc obowiązkiem między innymi osób bezrobotnych, seniorów w wieku powyżej 70 lat, czy emeryci, których świadczenie nie przekracza 50 proc. średniej krajowej.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, rejestracja telewizora powinna nastąpić w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie. Obowiązek rzecz jasna służy temu, by Poczta Polska wiedziała, od kogo ma się spodziewać odprowadzania abonament RTV.

Rejestracja telewizora przez internet jest szybka i łatwa. Kara za uchylanie się od obowiązku rejestracji wynosi 819 zł

Na szczęście rejestracja telewizora nie jest w dzisiejszych czasach czynnością trudną albo skomplikowaną. Teoretycznie możemy po prostu pójść do dowolnej placówki Poczty Polskiej. Tam zgłaszamy pracownikowi, że chcemy dokonać rejestracji odbiornika. Osoby fizyczne muszą wylegitymować się dokumentem tożsamości, a reprezentanci przedsiębiorstw stosownym upoważnieniem do dokonania rejestracji. Następnym krokiem będzie wypełnienie otrzymanego od pracownika Poczty Polskiej formularza.

Czemu jednak mielibyśmy to robić, skoro możliwa jest także rejestracja telewizora przez internet? W tym przypadku wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie rtv.poczta-polska.pl. W przypadku osoby fizycznej będziemy musieli podać nasz numer PESEL, ewentualnie rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość. Kolejnym krokiem będzie wypełnienie naszych danych teleadresowych i zadeklarowanie, ile odbiorników chcemy zarejestrować.

Na koniec zostanie nam internetowy standard: podanie i potwierdzenie adresu emeil oraz rytualne zapewnienie, że nie jesteśmy robotem. Możemy również zażyczyć sobie przysłania nam papierowych blankietów wpłat na rachunki bankowe, o ile z jakichś powodów chcielibyśmy robić przelewy na poczcie.

Co jednak jeśli zignorujemy ciążący na nas obowiązek i nie zarejestrujemy odbiornika? W takim wypadku ryzykujemy karę w wysokości określanej przez art. 5 ust. 3 przywołanej ustawy o opłatach abonamentowych.

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

Innymi słowy: jeśli zostaniemy przyłapani na posiadaniu niezarejestrowanego odbiornika, to będziemy musieli zapłacić karę. Biorąc pod uwagę, że wysokość abonamentu RTV w 2024 r. nie ulegnie zmianie, można śmiało stwierdzić, że przez najbliższe 13 miesięcy kara będzie wynosiła 819 zł. Jej zapłata nie zwolni nas oczywiście z obowiązku zapłaty abonamentu za każdy miesiąc od momentu stwierdzenia, że posiadamy niezarejestrowany telewizor.