Wiadomo już, ile zapłacimy za abonament RTV w 2024 r. KRRiT zaskoczyła

Codzienne Dołącz do dyskusji
Wiadomo już, ile zapłacimy za abonament RTV w 2024 r. KRRiT zaskoczyła

To informacja, która może zainteresować sporo osób – wiadomo już, ile będzie wynosić abonament RTV w 2024 r. 

Abonament RTV w 2024 r. Członkowie KRRiT podjęli uchwałę

Istnienie abonamentu RTV od dłuższego czasu budzi w Polsce skrajne emocje. Wielu obywateli unika jego płacenia – i to mimo kontroli (inna sprawa, że kontrolera można zwyczajnie nie wpuścić do domu, co niewątpliwie przekłada się na stosunkowo niską skuteczność działań kontrolerów).

Obecnie opłata za abonament RTV wynosi 8,70 zł miesięcznie w przypadku radioodbiornika, natomiast w przypadku odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego – 27,30 zł miesięcznie. Abonenci mogą jednak wybrać opcję wnoszenia opłat za okres dłuższy niż miesiąc, dzięki czemu zapłacą mniej, niż gdyby uiszczali opłatę co miesiąc. Warto jednocześnie mieć świadomość, że oszczędności nie są zbyt duże; na przykład przy opłacie za radioodbiornik za okres 6 miesięcy można oszczędzić zaledwie 2,60 zł. Przy opłacie wniesionej za cały rok oszczędność wyniesie 10,40 zł. Nieco lepiej wygląda to w przypadku opłat za odbiornik telewizyjny; przy opłacie za pół roku z góry oszczędność wyniesie 8,10 zł, a przy opłacie za rok – już 32,70 zł.

Dla abonentów istotna może być zatem informacja, ile wyniesie opłata za abonament RTV w 2024 r. Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podjęli już stosowną uchwałę w tej sprawie. Co jednak ciekawe – KRRiT nie zdecydowała się na podwyższenie stawek abonamentu RTV. W 2024 r. będziemy zatem płacić tyle samo, co w tym roku. Taki ruch KRRiT może zaskakiwać z kilku powodów; po pierwsze, wydawałoby się, że Rada zasłoni się przy podwyżce opłaty abonamentowej argumentem o rosnącej inflacji. Po drugie, KRRiT podniosła stawki na 2023 r. względem roku 2022; nikogo nie zdziwiłoby, gdyby w tym roku zrobiła to samo.

Nie wszyscy muszą płacić abonament RTV

Warto jednocześnie przypomnieć, kto musi płacić abonament RTV, a kto jest z tego obowiązku zwolniony. Opłatę muszą wnosić zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje czy firmy, które posiadają radioodbiornik i/lub odbiornik telewizyjny. Gospodarstwa domowe wnoszą jedną opłatę – niezależnie od liczby posiadanych odbiorników.

Część osób jest jednak zwolniona z konieczności wnoszenia opłat abonamentowych. Zgodnie z przepisami są to m.in. osoby, które ukończyły 75 lat, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. wynagrodzenia, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, a także osoby, co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej, całkowitej niezdolności do pracy, znacznym stopniu niepełnosprawności lub trwałej albo okresowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.