Najszczęśliwsi ludzie w Polsce wcale nie mają największych mieszkań, za to mają dzieci

Nieruchomości Rodzina Dołącz do dyskusji
Najszczęśliwsi ludzie w Polsce wcale nie mają największych mieszkań, za to mają dzieci

Rodziny z dziećmi znalazły się w centrum badań mających na celu zrozumienie ich dobrostanu i odczuwanego szczęścia. Nowy raport „Rodziny – współbudowanie szczęścia”, opracowany przez Otodom, Politykę Insight i SWPS w ramach projektu „Szczęśliwy dom”, rzuca światło na warunki życia tych rodzin i wyzwania, z którymi się borykają.

Z danych wynika, że znaczna większość rodzin z dziećmi w Polsce deklaruje poziom szczęścia od umiarkowanego do wysokiego, a ich sytuacja mieszkaniowa wydaje się być stabilna. Jednakże, nie wszystko jest tak różowe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Mieszkanie stanowi podstawowy element dobrostanu rodzin. Z raportu wynika, że trzy czwarte rodzin z dziećmi posiada dom lub mieszkanie na własność. Posiadanie własnego kąta zdecydowanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa, co widać na przykładzie Polski, gdzie aż 80% mieszkańców jest właścicielami nieruchomości. Adam Czerniak, główny ekonomista Polityki Insight, podkreśla, że preferencje te są wspierane przez politykę mieszkaniową państwa, jednakże zmieniający się rynek nieruchomości i rosnące ceny mogą skłonić rodziny do rozważenia wynajmu w przyszłości.

Jednakże, dla tych rodzin, które nie posiadają nieruchomości, rynek najmu nie jest przyjazny. Z analizy Otodom wynika, że dostępne mieszkania na wynajem często nie spełniają europejskich standardów komfortu, a oferta większych mieszkań jest ograniczona. To prowadzi do sytuacji, gdzie rodziny z dziećmi są skłonne zakupić własne nieruchomości, nawet jeśli mogłoby to oznaczać większe obciążenie finansowe.

Nie tylko rozmiar mieszkania ma znaczenie

Nie tylko warunki mieszkaniowe wpływają na poczucie dobrostanu rodzin. Otoczenie, w którym żyją, odgrywa istotną rolę w budowaniu ich szczęścia. Dostęp do terenów zielonych, poziom hałasu, jakość powietrza i bezpieczeństwo, są kluczowymi czynnikami wpływającymi na zadowolenie z najbliższej okolicy. Ponadto, relacje sąsiedzkie są cennym atutem, który może zdecydowanie poprawić jakość życia.

Ewa Jarczewska-Gerc, psycholożka z SWPS, zwraca uwagę na znaczenie budowania silnych relacji społecznych, które mają pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne. W tym kontekście, równomierny podział obowiązków domowych między partnerami jest niezbędny do utrzymania dobrej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

W erze, gdzie wypalenie zawodowe i rodzicielskie staje się coraz bardziej powszechne, opieka nad dobrym samopoczuciem rodzin jest kluczowa. Raport „Rodziny – współbudowanie szczęścia” dostarcza wartościowych wskazówek, jak różne aspekty życia codziennego wpływają na dobrostan rodzin z dziećmi w Polsce, podkreślając, że szczęście to nie tylko kwestia metrażu, ale złożona sieć relacji, warunków mieszkaniowych i satysfakcji z życia w lokalnej społeczności. Przeczytać go można tutaj.