Spędziłem tydzień w grupie „Nie wierzę w koronawirusa”. Jest tam mnóstwo kłamstw i manipulacji, ale też realnego strachu i emocji

Gorące tematy Społeczeństwo Zdrowie dołącz do dyskusji (1810) 09.05.2020
Spędziłem tydzień w grupie „Nie wierzę w koronawirusa”. Jest tam mnóstwo kłamstw i manipulacji, ale też realnego strachu i emocji

Maciej Bąk

Antyszczepionkowcy, ludzie zaprzeczający istnieniu pandemii, sfrustrowani przedsiębiorcy, ale też zwykli ludzie, do których nie przemawia przekaz mediów głównego nurtu. Oni wszyscy spotkali się w sieci, w grupie o nazwie „Nie wierzę w Koronawirusa – grupa wsparcia / nie jesteś sam”. Postanowiłem spędzić tam trochę czasu, by dowiedzieć się co sprawia że ponad 50 tysięcy Polaków uważa, że żadnej pandemii po prostu nie ma.

Nie wierzę w koronawirusa – grupa pełna sprzeczności

Zacznę od siebie. Chcę już na początku tego tekstu oznajmić: tak, wierzę w koronawirusa. Nie nadaję się więc na członka grupy denialistów. Nie jestem w stanie ogarnąć swoim umysłem faktu, że ktoś może traktować globalny dramat 2020 roku jako jedną wielką manipulację. Ale jestem też trzeźwo myślącą osobą, krytycznie patrzącą na oficjalne komunikaty. Dlatego wiele już razy na łamach Bezprawnika w mocnych słowach pisałem o tak absurdalnych pomysłach jak zakaz wstępu do lasu. To ważne, o czym przekonacie się czytając dalej ten tekst. A tymczasem zapraszam do przeglądu najpopularniejszych tematów dyskutowanych w grupie „Nie wierzę w koronawirusa”.

Nie wierzę w koronawirusa – „nie ma pandemii”

To główne założenie grupy, zresztą wpisane w jej nazwę. I choć administrator podkreśla w jednym z postów, że „oczywiście nie negujemy że on istnieje, jednak uważamy że zagrożenie jest dalece przesadzone”, to z publikowanych w grupie treści wynika że zdecydowana większość użytkowników traktuje COVID-19 jako jedną wielką manipulację.

„Koronawirus jest jak Pszczółka Maja. Jest gdzieś lecz nie wiadomo gdzie”, głosi mem wrzucony przez jednego z użytkowników. Inna członkini grupy założyła sondę z pytaniem: „Czy znasz kogoś kto zachorował?”. Wyniki: Prawie 550 osób odpowiedziało: nie, a niecałe 100 odpisało: tak.

„Jakie dowody na istnienie pandemii mają osoby usiłujące ośmieszyć członków grupy?”, pyta w jednym z postów pani Izabela. W komentarzach dominują odpowiedzi w rodzaju: „Dowody na istnienie pandemii są w telewizji. Nigdzie więcej ich nie ma”. Nieliczne osoby próbujące udowodnić, że globalny problem koronawirusa istnieje, dzielą się na przykład grafikami przygotowanymi przez The Financial Times, pokazującymi gwałtowny wzrost śmiertelności w 2020 roku w porównaniu do poprzednich lat. Jedna z ripost brzmi: „Znasz kogoś kto zachorował?”.

Nie wierzę w koronawirusa – „to Bill Gates, WHO i Madonna”

„WHO niby nie miało wprowadzać pandemii ale dostali od Billa 50 milionów dolarów i zmienili zdanie ….”, pisze w trakcie jednej z dyskusji pan Marcin. Chodzi o szefa Microsoftu Billa Gatesa, który od początku pandemii jest mocno zaangażowany w walkę z COVID-19 i prace nad szczepionką. „No kretyn z tego Billego!”, komentuje jeden z członków grupy udostępniając artykuł pod tytułem: „Bill Gates: osoby nieszczepione na COVID-19 nie będą mogły funkcjonować w społeczeństwie”. Inny z użytkowników ma podejrzenia, że europejska agencja prowadząca statystyki w sprawie liczby zgonów również mogła „sprzedać się” szefowi Microsoftu.

Bardzo daleko w swoim wnioskowaniu idzie pan Zbigniew, udostępniając film z występu Madonny podczas występu na finale konkursu Eurowizji w 2019 roku. Wokalistka niedawno pokonała COVID-19 i sama wsparła kwotą miliona dolarów fundację Billa Gatesa, która pracuje nad wynalezieniem szczepionki (dała tym samym więcej niż nasz kraj, bo skromny udział Polski w walce z wirusem wynosi w tym wypadku jedynie 750 tysięcy euro). „Proszę zobaczyć ten występ w ZESZŁYM ROKU zaznaczam W ZESZŁYM ROKU ,na Eurowizji . druga piosenka .proszę popatrzeć na ten występ . To kilka zdań przetłumaczonych na polski z piosenki o tytule FUTURE.” (pisownia oryginalna)

Nie każdy dąży ku przyszłości

Nie każdy uczy się z przeszłości

Nie każdy umie dążyć ku przyszłości

Nie każdy, kto tu jest, przetrwa

„Swoją drogą babka wymłodniała, ale to inny temat i też ciekawym”, dodaje pan Zbigniew.

Ostatnie godziny przyniosły dodatkowo zachwyty nad Edytą Górniak. Wokalistka pojawiła się w internetowej telewizji wRealu24 i przekonywała, że nie zamierza się szczepić na koronawirusa. Wzbudziła tym aplauz w grupie „Nie wierzę w koronawirusa”, gdzie dominują nastroje antyszczepionkowe.

Nie wierzę w koronawirusa – przeciwnicy noszenia maseczek

„Dziś nie chcieli mnie do sklepu wpuścić bez tej szmaty to założyłem wszedłem do sklepu zakupy zrobiłem wyszedłem szmate zdjalem do kieszeni wrzuciłem i poszedłem dalej”, pisze jeden z użytkowników (pisownia oryginalna, a „szmata” oznacza maseczkę ochronną). To jego komentarz pod postem innej członkini grupy, która skarży się że w McDonaldzie w Poznaniu na Franowie wisi kartka, że nie obsługują osób bez maseczek.

„Nie jest tak źle. Wracam autobusem, jakieś 16 osób w środku i oprócz mnie jeszcze 4 osoby bez maseczki. Jednak nie wszyscy jeszcze ogłupieli”, cieszy się pani Ania, wrzucając selfie z autobusu z uniesionym kciukiem. Zbiera prawie 4 tysiące lajków i 393 komentarze, głównie pozytywne. „Witaj w klubie bez kagańca”, „Nie noszę, nie zmuszą mnie!”, „Nie ma opcji żeby ktoś mnie zmusił do tego!” to tylko kilka przykładów.

Niektóre posty komentują zachowanie ważnych państwowych urzędników, głównie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który często pojawia się w różnych miejscach bez maseczki. I choć teoretycznie w miejscu pracy może jej nie nosić, to z całą pewnością nie świeci w ten sposób przykładem. Zresztą podobnie, i to dość ostentacyjnie, maseczki nie nosi jego rzecznik prasowy. A to woda na młyn dla osób, które uważają nakaz zakrywania twarzy za przesadę.

Nie wierzę w koronawirusa – buntownicy

„Kochane dzieci, ciocia Aga zdjęła wczoraj łańcuchy i folie na placu zabaw. Zabawa była przednia, ciocia kontynuuje zabawę dalej i poleca innym. Bawcie się dobrze kochane maleństwa”, informuje pani Agnieszka. Dżasta odpisuje: „Moja córeczka codziennie bawi się na placu, inne dzieci tylko patrzą”.

W grupie „Nie wierzę w koronawirusa” jest też bardzo wielu przeciwników zamrożenia gospodarki. Bardzo często pojawiają się artykuły opisujące kary nałożone na przykład na fryzjerki, które mimo zakazu działalności obsługiwały klientów. W tej akurat dziedzinie użytkownicy grupy mówią czasami jednym głosem z pewną częścią mainstreamu. Bo niektóre obostrzenia, takie jak wspomniany zakaz wstępu do lasu, oburzyły również osoby mające świadomość zagrożeń związanych z COVID-19.

Dlatego grupa jest też miejscem kontaktu ludzi powiązanych ze strajkiem przedsiębiorców, który trwa w Warszawie od 7 maja. Pojawiają się relacje z potyczek z policją, chwalony jest też poseł Konfederacji Grzegorz Braun, który pojawił się w miejscu starć. „Ależ on mi zaimponował! Nie dość, że bez przerwy na swoich przemówieniach mówi, aby wypuścić naród z kwarantanny, to osobiście wstawiał się i bronił przedsiębiorców, którzy protestowali w Warszawie!”, czytam w komentarzu jednego z użytkowników.

Nie wierzę w koronawirusa – siedlisko dezinformacji

„Słuchajcie kochani info z wczoraj policja przechodzi szkolenie na okoliczność jeszcze nie istniejących przepisów.Uwaga wjazd na chate z sanitariuszem by przymusowo pobrać krew lub wymaz do badań.Dalej inspekcja sanitarna w mieszkaniu nawet pod nieobecność domowników.Czy w ten sposób też szczepienie tego nie wiem.Ta informacja pochodzi od wysokiego funkcjonariusza policji porządnego człowieka .To nam szykują na jesień”, to cały post jednego z użytkowników (pisownia oryginalna). Wieść niesie się szeroko, tym bardziej że podobne plotki rozsiewa pewien youtuber.

Wodą na młyn grupy „Nie wierzę w koronawirusa” są też artykuły z portali specjalizujących się w fakenewsach.

PiS chce stworzyć obozy pracy? „Pracodawca będzie mógł wam zakazać powrotu do domu, nakazać odpoczynek na zapleczu, skrócić czas odpoczynku, po czym znowu zagnać was do roboty”,

To tytuł artykułu z pełnego fałszywek portalu Wiesci24.pl. Często pojawiają się też artykuły z Newsbook.pl (portal gdzie każdy może napisać co chce) czy Najwyższego Czasu. I żeby nie było – często też cytowane są rzetelne media, znalazłem również kilka naszych tekstów z Bezprawnika.

Wiele pracy informacyjnej i edukacyjnej jeszcze przed nami

Jakie mam wnioski po lekturze postów wrzucanych przez użytkowników grupy „Nie wierzę w koronawirusa”? To zależy. Widać, że część osób świadomie próbuje manipulować innymi, wykorzystując naiwność ludzi do politycznych celów. Czuć jednak też, że dużo osób jest albo niedoinformowanych, albo też przytłoczonych nadmiarem informacji. Polski rząd nie pomaga, często wysyłając sprzeczne sygnały, tak jak to było ze zmieniającym się zdaniem ministra zdrowia w sprawie maseczek. Wniosek jest więc jeden: tylko spokój, edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja mogą sprawić, że w przyszłości grupy takie jak „Nie wierzę w koronawirusa” stracą rację bytu.

1 810 odpowiedzi na “Spędziłem tydzień w grupie „Nie wierzę w koronawirusa”. Jest tam mnóstwo kłamstw i manipulacji, ale też realnego strachu i emocji”

 1. Założę się, że gdybym założył na fejsie grupę o nazwie „nie wierzę w istnienie tlenu” to też zebrałbym w niedługim czasie sporą grupę wyznawców tej teorii :) Swoją drogą, dzięki internetowi, głupota w XXI wieku jest o wiele bardziej zaraźliwa niż koronawirus…

  • Ja nie tylko nie wierzę w istnienie tlenu, ale wiem, że go nie ma, w Polsce mamy jakiś związek chemiczny będący połączeniem tlenu i smogu, a nie tlen.

   • Nie ma tlenu, ale jest związek tlenu ze smogiem.
    Czyli jest ten tlen – czy go nie ma?
    Chemii też w podstawówce nie miałeś…

    • Jeżeli nie zauważyłeś ironii w moim komentarzu, to najwyraźniej nie miałeś języka polskiego w podstawówce.

  • Załóż sobie grupę ; Nie wierzę że tak dużo jest ludzi nie potrafiących samodzielnie myśleć z Tobą oczywiście w roli głównej .

 2. To nic nie da. W okresach kryzysów ludzie są zestresowani i łatwiej ulegają wszelkiej maści demagogom.

  • Zestresowani są ludzie w maseczkach koronawirusem. Większego stresu w oczach jak żyję nie widziałem. Tutaj bym się dopatrywał demagogów szerzących ten strach

   • Powiedz to lekarzom, którzy w maseczkach i strojach ochronnych codziennie ratują życie w szpitalach ludziom zarażonych koronawirusem. Oni też pewnie niepotrzebnie ulegają demagogii…

    • „Na łamach „Gazety Krakowskiej” pojawił się bardzo ciekawy wywiad z dr. Zbigniewem Martyką, ordynatorem oddziału zakaźnego w Dąbrowie Tarnowskiej. Tematem rozmowy był oczywiście koronawirus; lekarz stwierdził, iż patomorfolodzy „na swoim stole nie spotkali ani jednej osoby, która zmarłaby z powodu koronawirusa”.” – takie coś wyskakuje po krótkim przeszukiwaniu internetu…

     • A ja gdzieś w internecie czytałem opinię podobno jakiegoś lekarza, który stwierdził, że ten cały koronawirus to bujda na resorach i nie ma żadnej pandemii. Internet ma to do siebie, że wyskakuje z niego wszystko, co tylko jest w stanie wymyślić człowiek i nie musi mieć to żadnego związku z faktami…

     • Dokładnie. To są fakty. Jest wielu lekarzy którzy zaczęli się wypowiadać. Grupa o której pisze, A na której sama jestem, ma na celu..dowiedzenia prawdy. My wszyscy wierzymy w wirusa, jak i tysiąc innych, ale nie wierzymy w pandemie. Celem grupy jest wymiana informacji. Mamy na grupie filmy gwiazd estrady, doda,Ibisz, Górniak, którzy również mają mieszane uczucia..

     • a jak wygląda pandemia według ciebie? Jak na filmach o zombie? Na UJ oszacowali, ze około 2% populacji Krakowa przechorowało już wirusa bezobjawowo ( w czasie kwarantanny), tj 16 tysięcy ludzi. Gdyby nie było kwarantanny to procent mógłby wynieść nawet 50 czyli około 350 tysięcy. Większość choruje bezobjawowo, ale to oni są potencjalnymi mordercami tej wrażliwej części społeczeństwa. Kwarantanna jest po to żeby chronić najsłabszych bo to jest podstawa naszej cywilizacji. I dlatego WHO ogłosiła pandemie, bo wirus jest podstępny, zjadliwy i nieprzewidywalny.

     • A od kiedy WHO oglasza pandemie bez względu na śmiertelność? Może oglosi i na sraczke niedługo:) a skoro wrażliwa część społeczeństwa jest narażona to ją trzeba chronić, a nie wszystkich przed wszystkimi. Logika to ciężka sprawa;)

     • O!!! Ibisz, Górniak. Ludzie znani z błyskotliwej inteligencji! Autorytety naukowe. Chłopski rozum ma to do siebie, że potrafi powiązać ze sobą kilka faktów i stąd wysnuć w miarę logiczny wniosek. Pod warunkiem, że tych faktów nie jest zbyt wiele i nie są ze sobą sprzeczne. Wtedy te niepasujące ignoruje, bądź uznaje, że potwierdzają istnienie jakiegoś spisku.

     • Again – patomorfolodzy nie przeprowadzają sekcji zwłok. Patomorfolodzy badają tkanki i płyny ustrojowe w laboratorium.
      Patomorfolodzy więc na swoim stole mogą najwyżej spotkać wycinek z płuc osoby zmarłej a nie całą osobę zmarłą…

     • To dlatego, że osoby zmarłe z powodu koronawirusa nie trafiają do patomorfologów, bo oni zajmują się czym innym a ten ordynator, jak wielu lekarzy, nie ma pojęcia jak działają inne zawody okołomedyczne niż lekarze. Cały wywiad z tym kolesiem to jedno wielkie źródło fake newsów o czym wielu patomorfologów już się z oburzeniem wypowiedziało.

     • Przeczytaj cały ten artykuł. Gość twierdzi też że noszenie rękawiczek jednorazowych jest bez sensu i nie zabezpiecza ponieważ niektórzy za rzadko je zmieniają. To tak jakby nie kupować nowych opon do samochodu bo niektórzy mają łyse. Bzdurny ten artykuł strasznie

    • Maseczki mają sens w konkretnych miejscach i sytuacjach – oprócz Twoich, jeszcze dodałbym sklepy, urzędy, banki, pojazdy komunikacji miejskiej czy dworce. Przymus noszenia maski CIĄGLE, także na pustej ulicy, faktycznie nie ma sensu. Za to utrudnia oddychanie, okulary się parują i człowiek jest coraz bardziej sfrustrowany.
     Pozdrawiam.

    • Hm, no tak, tylko trzeba pamiętać o tym, jak często personel medyczny zmienia te maseczki. Średnio co 20 – 30 minut, a zużyte są natychmiast utylizowane, gdyż stały się już siedliskiem bakterii i wirusów wydychanych z organizmu.

    • Nie ma porównania w tej sytuacji lekarzy do zwykłych ludzi. Przede wszystkim lekarz w tej masecze spędza tylko w sytuacjach związanych z zabiegiem co trwa załóżmy 4, 5 godzin co 2 dni. Trzeba podkreślić, że wykonuje tą robotę stojąc. Zwykły człowiek musi ją mieć na sobie nawet podczas ciężkiej aktywności fizycznej np. jazda na rowerze. Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który wykonuje zawód musi być w 100% zdrowy. U zwykłych ludzi zawsze znajdzie się jakiś dyskomfort, który powoduje problem do maseczki. Pozatym według mnie minister zdrowia zaprzecza sam sobie. 80% osób przechodzi bez żadnych objawów co daje wyraźnie do zrozumienia, że choroba dla przeciętnego obywatela nie jest groźna, a gadanie, że robimy to wszystko w trosce o osoby starsze to głupota. Mam starszą znajomą, która ma ciężkie problemy z sercem i jej życiu zagraża prawie wszystko: lekkie przeziębienie, nieprawidłowa dieta, lekkie zmarźnięcie, a nawet zwyczajny stres. Jeżeli dokładnie się zagłebimy to do każdej rzeczy, choroby itp. znajdziemy skutki, które zagrażają życiu. Jak każdy by tak się tak kierował to dosłownie trzba by było zabronić ludzą żyć, żeby przeżyć. A pozatym nie wiem co trzeba mieć w głowie by uwieżyć w sytuację, która spotkała ministra. Jechałem na roweże do pracy w centrum stolicy kraju i przyglądałm się jak ludzie noszą maskę. Jakoś zwykłą osobę, z którą łączyły cię kiedyś drobne sprawy rozpoznasz z daleka, a tak sławnego ministra nikt nie rozpoznał, nie zwracał uwagi, nie zadał najmniejszego pytania?

    • opinia profesora z łódzkiego szpitala: „pandemia jest tak grubymi nićmi szyta, że widać to na pierwszy rzut oka. Zdrowi zamykani są na siłę z chorymi bez żadnej wzajemnej izolacji, przez co zarażają się jedni od drugich oraz wirusami szpitalnymi, i podbijają statystyki. Wszystkie ogniska zakażeń miały miejsce w szpitalach.” tak że mój miły, „powiedz to lekarzom” :D

    • Kto ratuje zycie w szpitalach? Bo chyba nie lekarze? Od kiedys lekarze pozamykali sie w szpitalach, spadla nam umieralnosc w kraju.

   • po przejściu covid -19 na początku marca noszę maseczkę i mam strach w oczach, kiedy widzę ludzi bez maseczek. Problem polega na tym, ze nie wiadomo do końca czy ozdrowieńcy wciąż zarażają czy nie, a ja mam alergie i ciągle kicham……

 3. Pan redaktor spędził na grupie chyba jednakże za mało czasu, skoro wyciągnął tak daleko idące i kompletnie subiektywne wnioski. Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy posiadając zamknięty umysł i własne już ugruntowane zdanie – „próbują” zrozumieć inne osoby i śmią się wypowiadać przytaczając najbardziej skrajne/oddalone od rzeczywistości posty. ” Widać, że część osób świadomie próbuje manipulować innymi, wykorzystując naiwność ludzi do politycznych celów” – no szanowany Panie, stacji TVP nic nie przebije ;) Dziennikarstwo powinno obiektywne, aczkolwiek drodzy czytelnicy, powyższy „artykuł” nie ma z tym nic wspólnego.
  P.S Tak, wierzę, że koronawirus istnieje ;)

  • Chyba znaczna większość nie kwestionuje jego istnienia, a krytycznie podchodzi do zagrań politycznych, do których ucieka się rząd pod pretekstem bezpieczeństwa. Autor z pewnością manipuluje, bo ten portal to tabloid.

   • Polityka nie ma nic do rzeczy, wirus to wirus. Zasady to zasady.
    A że tobie się nie podoba że rząd kazał nosić to inna sprawa, jak rozumiem polityczna.

    • „Polityka nie ma nic do rzeczy”, ale „sprawa, jak rozumiem polityczna”.
     Logika to z kolei jeszcze inna sprawa.

     • U ciebie z logiką jeszcze gorzej niż u mnie.
      Hint: „że tobie” + „sprawa jak rozumiem polityczna”

    • Oczywiście, że polityczna bo o dziwo koronawirus bardzo ułatwił politykom okopanie się przy stołkach i wprowadzanie ustaw inwigilujących, które już z nami zostaną.

 4. To normalka. W Polsce jeszcze takiej tragedii nie ma ale mam znajomych w Stanach i tam w podobne teorie wierzy juz spora część społeczeństwa. Tam akurat jest to winą polityków i mediów. Uspokajali ich przez kilka tygodni, tylko po to żeby zrobić bail-out najbogatszych. W zeszłym tygodniu przybyło 3,3 mln bezrobotnych, a media okrzyknęły to jako sukces, bo liczba nowych bezrobotnych spada :D
  Teraz mają wycenę giełdy odrealnioną od rzeczywistej gospodarki, bo sami wykupili akcje, żeby top 10% społeczeństwa, które ma majątek w akcjach giełdowych nie zbiedniał. Im więcej władza kłamie i kombinuje, tym większy opór społeczeństwa i zaczynają wierzyć nawet w najgłupsze teorie. W Polsce protestują głównie przedsiębiorcy, bo zostali olani i oszukani dziurawymi tarczami. W stanach protestują i przedsiębiorcy i pracownicy, teraz już bezrobotni. Ale nawet emeryci i osoby utrzymujące się z zasiłków, zaczynają rozumieć, że na ich wypłaty ktoś musi przecież zarobić i zapłacić podatek.

  • Wejdź sobie na grupę o której tak piszą sie sieje propagandę i nienawiść i włącz sobie filmiki od ludzi którzy co dziennie chodzą do szpitali i sprawdzają faktyczny stan. Nie umiesz włączyć własnego myślenia ? dwa tygodnie temu mówili jeszcze o Ameryce, Włoszech a teraz nagle cisza i ty dalej wierzysz w tego wirusa ? masakra

 5. moze warto poczytac o nanotechnologii, chip potrafi zmieniac komorki skory w komorki krwionosne. Od 2017 pracowano nad tym, zeby komorki skory zmienic w komorki mozgowe. Pytanie, w jakie komorki beda zmieniane komorki mozgowe. Chip Microsoft Wedlug informacji patentu moze, jak wymienione ponizej (tlumacz google) PO CO KOMUS INFORMACJE, jakiego rodzaju PROCESY MYŚLOWE zachodza w TWOJEJ GLOWIE???
  „Aktywność ciała może obejmować, na przykład, ale nie wyłącznie, promieniowanie emitowane z ludzkiego ciała, aktywność mózgu, przepływ płynu ustrojowego (np. przepływ krwi), aktywność narządu lub ruch , ruchy ciała i wszelkie inne działania, które można wykryć i przedstawić za pomocą obrazów, fal, sygnałów, tekstów, liczb, stopni lub innych form informacji lub danych. Przykłady promieniowania ciała emitowanego z ciała ludzkiego mogą obejmować promieniowanie cieplne ciała, częstość tętna lub falę mózgową. Fale mózgowe mogą obejmować, na przykład, ale nie wyłącznie, (i) fale gamma, zaangażowany w zadania związane z uczeniem się lub pamięcią, (ii) fale beta, zaangażowane w logiczne myślenie i / lub świadome myślenie, (iii) fale alfa, które mogą być powiązane z myślami podświadomymi, (iv) fale theta, które mogą być powiązane z myślami obejmującymi głębokie i surowe emocje, (v) fale delta, które mogą być zaangażowane w sen lub głęboką relaksację, lub (vi) elektroencefalogram (EEG), który może być wykorzystywany do pomiaru aktywności elektrycznej w mózgu, takiej jak głębokie stężenie. Przykłady ruchów ciała mogą obejmować ruchy oczu, twarzy lub inne ruchy mięśni. Ponadto aktywność mózgu można wykryć za pomocą fMRI. FMRI mierzy aktywność mózgu, wykrywając zmiany związane z przepływem krwi. Ta technika polega na tym, że mózgowy przepływ krwi i aktywacja neuronów są sprzężone. Gdy używany jest obszar mózgu,”

  • eeee, co?
   Po tym pierwszym akapicie nie chce mi się wgłębiać w cytowany fragment, bo zdaje się on być tylko jakimś miernym opisem metod badania aktywności mózgu. Co to ma wspólnego z czymkolwiek?

   Skarbie, „nanotechnologia” i różnicowanie się komórek to dwie różne dziedziny, zwłaszcza jak gadasz o krzemowych czipach XD

   Studiuję neurobiologię. Uczęszczałem na kursy obejmujące hodowle tkanek i komórki macierzyste. O co kurde chodzi w tym komentarzu? XD

    • Biologii, licencjackie. Zajęcia chociażby obejmujące teorię EEG, MRI/fMRI; biologię komórki, neurofizjologię.

     • Studiowanie biologii nie jest studiowaniem neurobiologii. To, że byłeś na 1 h kursie neurofizjologii nie czyni Ciebie eksperta od najnowszych technologii. Ponadto polskie uczelnie są zacofane technologicznie. Uczelnie potrafią jeszcze uczyć informatyki na tablicy, bez komputerów.

     • To w takim razie dobrze, że studiuję neurobiologię i nawet podstawy programowania miałem na komputerze.

      Twierdzisz razem z Anną Diamentoria, że Microsoft produkuje czipy zmieniające mózgi czy zdecydowałeś się mnie po prostu poirytować?

     • – „Studiujesz neurobiologię? Na jakim wydziale..?”
      – „Biologii…”
      – „Studiowanie biologii nie jest studiowaniem neurobiologii…”

      Grunt to logiczne interpretowanie odpowiedzi xDDDD

  • Wow od dziecka chciałem żyć w świecie sci-fi nie wiedziałem ze już mamy takie urządzenia, no nic jutro idę sobie wszczepić nano kończyny mam nadzieje ze będą w ośrodku zdrowia, a jak nie to przecież w naszym cyberpunkowym świecie dostanę gdzieś nielegalne mechaniczne ciało.

 6. Setki jak nie tysiące lekarzy, w tym wybitni specjaliści są zmanipulowani, tylko dziennikarz z bezprawnika, specjalista mikrobiolog jest faktolistą :) Przecież ta pandemia to jedna wielka ściema:) Trzeba być konretnym nieukiem żeby wierzyć w takie bajki. Żyję na tym świecie wystarczająco długo. Przeżyłem kilka lat komunizmu którego zakłamanie i cenzurę dokładnie pamiętam.,,,, Teraz latają jak hieny wszędzie w szpitalach i testują ludzi żegnających się z życiem, posiadających śmiertelne choroby bezwartościowymi testami które można sobie w D …wsadzić, gdyż nawet na opakowaniach jest napisane, że nie mogą być używane w taki sposób w jaki są stosowane w szpitalach. Śmiech na sali a nie żadna pandemia. Koniowi to tłumaczyć a nie inteligentnym ludziom!

  • Tylko łatwo jest powiedzieć, że „setki jak nie tysiące lekarzy” coś tam, ale czy tak jest naprawdę? Posiadasz rzetelne statystyki na ten temat czy tak jak za komuny, wystarczy, że ktoś powie coś co zgadza się z twoim światopoglądem i nie powiedział tego komuch to jest to prawda objawiona?

 7. założę się, że wszyscy wielbiciele tej strony mają problem z samodzielnym, logicznym myśleniem! ba! rękę sobie dam uciąć! <3

 8. Autorze edukacja działa tylko na chłonne umysły ;) Takie grupy są, były i będą. Zabawne tylko, że ci sami ludzie często na swoich prywatnych tablicach serwują swoje polityczne przemyślenia, że żyjemy w totalitarnym państwie. I tu też nie widzą sprzeczności, więc co się dziwić, że dyskusje na tej grupie są pełne sprzeczności. Byli tacy, których ideologicznym celem było wyeliminowanie z życia wszystkich niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. Gdyby to było totalitarne państwo w stylu wspomnianej ideologii, to zapewniam, że taka grupa chwilę po utworzeniu liczyłaby już 0 członków ;) z przyczyn czysto oczywistych ;)

  • Ale po co? Wystarczy zrobić z nich wariatów i problem rozwiązany a ręce czyste.(W takich zbiorowościach oczywiście pojawią się ludzie z tak idiotycznymi teoriami i niepotwierdzonymi danymi, że wystarczy przedstawiać tylko ich wypowiedzi by zdyskredytować pozostałe 95% ludzi, i już nie trzeba ich słuchać)

   • No ale to robi dużą różnicę. Myślisz, że oni się przejmują tym, że ktoś ich dyskredytuje na tego typu stronach internetowych ? Wręcz przeciwnie. Ci sami ludzie mają za idiotów tych, którzy nie wierzą w realną sytuacją i traktują tych ludzi jak głupie pelikany, co wszystko łykają. Jeśli więc chcemy mieć spokój z wariatami, to jednak zbrodnicze ideologie byłyby pod tym względem bardziej skuteczne ;)

    • Ja się przejmuję bo należę do tych 95%, przez miesiąc byłem przerażony tym co czeka moją rodzinę ale zacząłem znajdować OFICJALNE informacje, które przeczyły całej tej histerii, od zamieszczania zdjęć z lat poprzednich, poprzez dane o rzeczywistej ilości zgonów w tym w grupie wiekowej 65+, poprzez informacje typu : „Koronawirus w DPS w Niedabylu” itd. Ostatnio rozmawiałem z osobą, która ma kontakt z lekarzami SOR w dużym mieście i podała przykład DPSu w którym wystąpiło potwierdzenie u nowego pensjonariusza COVIDu i po przebadaniu wszystkich pensjonariuszy okazało się, że wszyscy mieli już przeciwciała po przejściu choroby, skojarzyli to z problemami na początku stycznia 2020 kiedy przeszła „grypa” jak wtedy myśleli przez ośrodek. Biorąc pod uwagę badania naukowców z uniwersytetów z Bon czy Stanforda to można założyć, że w Polsce przeszło już tego wirusa co najmniej milion ludzi, a jest duża szansa, że może nawet 25-50% populacji ma już przeciwciała. Także trochę więcej sceptycyzmu wobec działań i wypowiedzi urzędniczych bo niekoniecznie mają one sens.

  • Sądząc po pozycji, jaką przyjąłeś w tej wypowiedzi, sądzę że uważasz się za kogoś bardziej światłego i lepszego od tamtych ludzi (skoro chcesz ich oceniać). Ludźmi, którzy uważają się za mądrych, rozsądnych i inteligentnych najlepiej się manipuluje. Wystarczy im rzucić kilka skrajnych cytatów (nawet nie wiadomo, czy z tej grupy na Facebooku pochodzą) i już wiedzą, jak mają myśleć i oceniać. Dlatego właśnie zostałeś tak ograny jak małe dziecko. Ktoś ci po prostu powiedział, jak masz myśleć i co masz robić. A skąd wiadomo, że jesteś zmanipulowany? Bo człowiek z własnym zdaniem potrafi je uzasadnić. A twierdzenie, na podstawie kilku wypowiedzi (nie wiadomo skąd wziętych), że grupa ludzi to idioci to po prostu błąd logiczny i nie da się tego uzasadnić.

   • No tak, każdy artykuł na Bezprawniku musimy weryfikować osobiście, bo nie wiemy czy to zwykła manipulacja ? Też powinienem się zapisać do grupy i samemu się o tym przekonać.

    Bez przesady, podobny artykuł pojawił się na Onecie i tam było jeszcze więcej przykładów z tej grupy. Też można sądzić, że to czysta manipulacja, bo to Onet w dodatku, a w grupie fecebookowej nikt takich głupot nie pisał. Tylko dlaczego w takich błahych sprawach mieliby manipulować przekazem ?

    A wniosek, że grupa stanowi zbiór idiotów to nie błąd logiczny. Poza eksperymentem dziennikarskim, jeżeli ktoś kieruje swoje kroki do grupy o takiej dziwnej nazwie, to zapewne nie jest normalny i nie da się tego obronić argumentem, że łaknie on innego punku spojrzenia na daną sprawę.

 9. Branża funeralna nie wierzy w zabójczy efekt epidemii koronawirusa w Polsce. W ostatnich tygodniach spada liczba pogrzebów.
  „Liczba pogrzebów w niektórych częściach kraju w marcu spadła nawet o 40 proc. – mówi WP Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.”

  WP.PL

  • Bo generalnie nie robi się pogrzebów w sensie pogrzebu – imprezy z kościołem i grupą ludzi na cmentarzu.

   • Na tym traci branża gastronomiczna, a nie pogrzebowa – stypy organizują restauracje, a nie przedsiębiorstwa pogrzebowe. Trumnę nadal trzeba zrobić, zwłoki przetransportować, zanieść na miejsce, zakopać.

    • Chyba nie masz pojęcia jak faktycznie wygląda organizacja pogrzebu i jak się na tym zarabia.
     – nie będzie otwartej trumny i pożegnania; więc odpada masa kosztów związana z przygotowaniem zwłok na te okazje. Raczej nikt też nie będzie teraz zamawiać balsamowania.
     – więcej kremacji, mniej sprzedanych trumien; urny są tak czy siak tańsze
     – nie ma imprezy w kościele, to nie ma oprawy. Na tym też się zarabia.
     – z racji koronawirusa samo odebranie ciała wymaga więcej zachodu, bo prewencyjnie musisz ludziom zapewnić stroje ochronne, a te jak wiadomo ostatnio mocno podrożały

     Stypa… kogo obchodzi stypa, kiedy się traci na samym pogrzebie.

  • „Świat zamknięty” – mniej podróży, mniej imprez, mniej zabawy, mniej wariactw, mniej wypadków, mniej zgonów. Ludzie chodzą w maseczkach i rękawiczkach – mniej chorób, mniej zakażeń, mniej infekcji, mniej zgonów.
   Czego nie rozumiesz?
   Wiem że o tym nie pomyślałeś.
   Nie wątpię.

  • Bardzo trafne spostrzeżenie! Izolacja społeczna i zamknięta gospodarka to mniejszy ruch drogowy. Było z pewnością mniej utonięć po pijaku. A i motocykliści dopiero zaczynają sezon…

 10. Dlaczego nie odniesiesz się w swoich wypocinach do takich informacji
  jakie są podawane na grupie jak np. relacje lekarzy, naukowców, albo
  samych testów, które są opisane przez samego producenta, że nie mogą
  służyć do diagnozy, że kompletnie się do tego nie nadają, albo do
  doniesień, również lekarzy, którzy mówią wprost, że procedury leczenia
  narzucane z góry są błędne, że wymuszane na nich jest klasyfikowanie
  umarłych jak zgony z powodu covid-19 co wiąże się z drastycznym
  zawyżaniem statystyk, dlaczego nie powiesz o realnym odsetku
  umieralności na covid-19, o którym mówią już nie tylko lekarze, ale
  również sekretarz stanu przy Donaldzie Trumpie. Dlaczego nie odniesiesz
  się do samego Billa Gatesa, który ma wpływ praktycznie na każdą większą
  organizację zdrowia na świecie, jest ich sponsorem, który jest drugim co
  do wielkości po Stanach Zjednoczonych sponsorem WHO, a on sam otwarcie
  mówi o potrzebie depopulacji. To są fakty, nie mity czy teorie spiskowe,
  teorie spiskowe w obliczu tego wszystkiego to raczej w Twojej
  telewizorni oglądamy. Jestem w stanie zrozumieć, że są osoby z
  pierwiastkiem bolszewika, który lubi zamordyzm i ślepo wierzy medialnym,
  mainstreamowym przekazom, ale do cholery jasnej, to dotyczy również
  Twojego i Twojej rodziny zdrowia. Może byś napisał o tym czego nie
  chcesz w artykule zamieścić, a czego z pewnością się dowiedziałeś z tej
  tak przez Ciebie krytykowanej grupy, a mianowicie o szkodliwości
  noszenia maseczek, o tym, że można nabawić się grzybicy płuc, której nie
  wyleczysz w miesiąc czy dwa, a może i w ogóle, o tym, że wdychając parę
  wodną z CO2 pełną bakterii i wirusów z wilgotnej maseczki możesz sobie
  zrobić wielokrotnie większe kuku niż sam wyssany z palca covid-19. Jest
  masa lekarzy, którzy w przeciwieństwie do Ciebie posiadają wiedzę na ten
  temat i mówią wprost, jest to o wiele łagodniejsze od zwykłej grypy
  sezonowej. Dlaczego do fachowców się nie odniesiesz tylko do oszołomów,
  albo użytkowników, którzy piszą co im ślina na język naniesie, czyżby
  dlatego, że nie są z Twojej telewizroni, a może powód jest jeszcze inny?
  No niestety, ludzie pokazywani w tych materiałach nie są sponsorowani z
  pieniędzy WHO, Billa czy reszty spółki, nie mogą Ci dać. Nie pozdrawiam

  • „Jest masa lekarzy, którzy w przeciwieństwie do Ciebie posiadają wiedzę na ten temat i mówią wprost, jest to o wiele łagodniejsze od zwykłej grypy sezonowej.”
   Bardzo proszę o nazwiska tych lekarzy – chętnie zgłoszę je do Naczelnej Izby Lekarskiej. Tam przed komisją dyscyplinarną będą mogli przedstawić niepodważalne dowody i uratować świat.

   • Sam sobie poszukaj, Jędrzeju. Uważasz się za tak ważnego, że ktoś będzie na Twoje skinienia szukał dla Ciebie informacji? Uu dosyć wysoko mniemasz o sobie, a nawet wstydzisz się swojego nazwiska.

  • Nie ma żadnych lekarzy, którzy podważają pandemie i koronawirusa. Nie ma.
   Wszystko co oglądacie, to filmiki ludzi z podpisami lekarz.
   Oni nie istnieją.

   • Te, walący łapkami w dół – to dajcie jakieś nazwisko + stopień naukowy + specjalizację + lokalizację tego lekarza… No chociaż jednego którego można sprawdzić w bazie lekarzy.

     • zastanawiają się czy da się stworzyć fikcyjny profil :D

      ewentualnie dlaczego w bazach nie ma naturopaty, homeopaty czy chiropraktyka :F

 11. …mnóstwo kłamstw i manipulacji, ale też realnego strachu i emocji jest w mediach…. ,
  280 tys zgonów covid-19 na świecie w stosunku do 4.5mln zgonów na inne choroby zakaźne w tym samym czasie nie daje uzasadnienia do zamykania świata i ogłaszania pandemii dlatego powstają takie grupy.
  Ta bomba już nie wybuchnie … TO NIEWYPAŁ … i ciekawy jestem jak świat z tego wybrnie

  Autor artykułu jest jednym z tysięcy wystraszonych i przerażonych osób , gdyby nie media , oglaszanie lockdown , zakładania maseczek itp to nic w otaczającej go rzeczywistości dookoła nie wzbudziłoby jego podejrzeń …

  Dziś pomimo przepowiedni ministra zdrowia ze apogeum będzie 30/03 , 15/04, 01/05, …połowa łóżek szpitalnych i respiratorów jest wolna a lekarze wyznaczeni do oddziałów zakaźnych chcący leczyć chorych na inne choroby musza wpisywać fikcyjnie covid-19 podnosząc statystyki …

  • pytanie co to znaczy 280 tyś zgonów na Covid…. Ile osób TAK NAPRAWDĘ umarło przez komplikacje spowodowane przez covid? Gdyby sprawdzano ile osób miało katar jak umierało to by była dopiero histeria „katarowa” jak by odpowiednio w mediach to przedstawiono….

  • Jest 280 tys. zgonów, bo „zamknięto świat”. Bez tego byłoby 2 800 tys. zgonów albo i więcej.
   Nie, oczywiście że o tym nie pomyślałeś.
   Nie wątpię nawet.

 12. Drogi redaktorze, nikt nie neguje że koronawirusa nie ma, on jest z i tego jeśli się dobrze orientuję to w ponad 100 różnych mutacjach. Przeciwciała po nim mamy w organizmie po wielu różnych infekcjach. Nikt do tej pory nie przedstawił zadowalających dowodów naukowych na to że testy PCR izolują jedynie tylko ten o którym mówimy, dlatego też dochodzi do tak wielkich zakłamań, o czym wielokrotnie wspominały media polskie i zagraniczne. Grupa neguje natomiast rozdmuchaną do granic możliwości pandemię a nawet można rzec psycho-pandemię która ma cel absolutne zastraszenie i zniechęcenie ludzi do normalnego życia. Kreują to media wszelakiego typu, wiem że one zawsze będą podążały za pieniądzem, ale jednak jakaś uczciwość powinna być .. czyż nie?

  p.s Jeszcze jedno dodam, mieszkam w Świnoujściu miasto 40 tyś , u nas od początku były jedynie 3 potwierdzone przypadki, dziś jest ich zero … również od 5 tygodni brak jakiegokolwiek nowego. Miasto nie jest gettem i można tam normalnie wjechać, odpowie pan na ten ewenement?

 13. Gdyby zamiast starzenia i komunikatów MZ jak wczorajszy („Jesteśmy na balansie pomiędzy wygaszaniem epidemii, a znowu wejściem w trend wzrostowy „) faktycznie tłumaczono dlaczego są zakazy i faktycznie pokazywano że wprowadzenie kraju w stan zapaści gospodarczej miało sens.
  Ale jest typowa dla władzy arogancja, sprzeczne komunikaty i totalnie niezrozumiałe obostrzenia. A to rodzi reakcję. I o ile na strachu można pociągnąć kilka tygodni, to dziś to już nie działa.
  Szczególnie że minister mówiący o maseczkach jej nie nosząc, czy władza mówiąca o zakazach zgromadzeń ich nie przestrzegając (10 kwietnia) sama do tego doprowadziła.

  Pomijam wątek gospodarczy, bo tutaj przekaz z TV jest kompletnie sprzeczny z tym co faktycznie się dzieje, a obwieszczanie sukcesów tzw. tarczy jest sprzeczne z tym jak je skonstruowano i jaka jest praktyka ich stosowania. Ludzie w tym wielu przedsiębiorców dziś się wkurza i słusznie. Ale to wkurzenie społeczne urośnie za miesiąc czy dwa, bo wtedy dopiero odczujemy zatrzymanie gospodarki.

  ps. po pandemii wirusa będziemy mieli pandemie problemów z układem oddechowym bo tym się skończy zakrywanie ust i nosa w czasie wiosennych czy letnich upałów.

  • To jest naturalna reakcja społeczeństwa, bo ile można siedzieć w domu. Nawet najbardziej zagorzały introwertyk w końcu zechce gdzie wyjść. A ponieważ liczba aktywnych przypadków wyhamowała, do tego w wielu powiatach jest ich zero lub kilka, nic dziwnego że ludzie zaczynają się buntować. Narasta frustracja z powodu braku pracy, obciążenia dziećmi, zmarnowanych wakacji, nakazu noszenia maseczek i ten stres będzie się kumulować. Nie jesteśmy społeczeństwem zdyscyplinowanym jak Azjaci (a przecież u nich mimo wszelkich starań też jeszcze nowe ogniska się pojawiają).

   • Są dwie drogi, albo czekamy w pełnej izolacji na szczepionkę, która się kiedyś być może pojawi i będzie skuteczna.
    Albo uznajemy, że trochę ludzi będzie ciężko chorować, trochę umrze (przeważnie na choroby towarzyszące) i żyjemy z wirusem w tle.
    Wyhamowanie miał sens o tyle, że teoretycznie pozwoliło uratować szpitale. Ale w tym samym czasie ludzie stracili pracę, a i inne choroby nie zrobiły sobie wolnego. Więc naturalnym jest, że oswoiwszy się z wirusem ruszamy do życia.
    Widziałem film z plaży z wczoraj, gdzie ludzie rozsądnie zachowując odległości chodzili bez masek. Tak samo jak bez masek chodzą po pustych ulicach. Bo w odróżnieniu od panicznych działań MZ wielu ludzi ma jeszcze zdrowy rozsądek.

    • Gdyby tylko to nie był rok wyborczy, może podejście rządzących (nawet PiS) byłoby rozsądniejsze. Ale dla nich liczą się tylko władza i sondaże, a obywatele to niewiele znaczący dodatek.

     Jeśli po dwóch miesiącach epidemia w Polsce nie zaczyna wygasać, to znaczy że są duże braki w diagnozowaniu i reagowaniu na ogniska. Może część województw będzie miała większe luzy, ale w pozostałych będziemy się bujać z kolejnymi erupcjami przez cały rok – a strach pomyśleć, co przyniesie jesień. Przywrócenie obostrzeń jest całkiem możliwe, i to rokrocznie.

 14. Powiem szczerze: zdecydowanie wolałem, jak cały naród był specjalistą od skoków narciarskich, Bundesligi, prawa konstytucyjnego i kodeksu wyborczego. Wtedy było śmiesznie, jak każdy miał potrzebę wypowiedzenia się na temat, o którym nie ma pojęcia i podzielenia wnioskami, do których doszedł przy grillu ze szwagrem. Teraz każdy czuje się specjalistą od medycyny, wirusologii, epidemiologii, modelowania matematycznego – i już śmiesznie nie jest, tylko strasznie. Bo to szerzenie dezinformacji, fake newsów itp. może wpłynąć na zachowanie większej liczby ludzi, a przez to przebieg pandemii. I przez to jest bardzo groźne.
  A już poza wszystkim – serio ktoś jest w stanie uwierzyć, że to wielopiętrowy spisek i próba kontroli? U nas, w naszym kartonowym państwie, gdzie nawet karty wyborcze hulają po ulicach i internetach, a w mediach mamy niemal online relację z tajnej narady na Nowogrodzkiej?

 15. Problem jest taki, że umierają również ludzie młodzi, pozornie zdrowi. W ich przypadku przyczyną nie są istniejące schorzenia, tylko nadmierna reakcja immunologiczna. W Polsce osoby poniżej 40 roku życia stanowią obecnie 5% wszystkich zgonów, i to jest duża liczba.

  • Oczywiście że tak, zgadzam się że umierają i młodzi ludzie, jednak jeśli ta choroba ma podobną umieralność co zwykła grypa, na którą młodzi też umierają, czy jest to podstawą do tego żeby wprowadzić stan epidemii? Możemy się przerzucać argumentami to jest bardzo merytoryczne tylko szkoda że osoba pisząca ten artykuł nie brał załóżmy statystyki umieralności kwartalnej żeby udowodnić że faktycznie jest większa umieralność, a o dziwo w tych statystykach zachorowania na grypę radykalnie spadły.

  • Ludzi młodzi czy też wręcz dzieci umierają i bez wirusa. Wystarczy przejść się do przychodni onkologicznych, na oddziały szpitalne.
   Co więcej, każdy umrze, bo człowiek jest śmiertelną istotą. Stąd epatowanie liczbami zmarłych może robic wrażenie jedynie na tych, co im się wydawało, że są nieśmiertelnymi.

   • Ale ci ludzie na tych oddziałach nie są zdrowi więc nie wiem co ty tutaj chcesz udowadniać… że ciężko chory człowiek może umrzeć?

    • Wbrew pozorom wcale nie trzeba wiedzieć że się jest ciężko chorym, aby umrzeć. Wtedy czy to COVID19 czy grypa są jedynie ostatnim elementem, ale nie główna przyczyna śmierci.
     Notabene znanym powikłaniem takiej zwykłej grypy są krytyczne problemy kardiologiczne. Tyle że nikt przy grypie nie panikuje

     • Bo „niepanikowanych” zgonów na powikłania po grypie jest około 150-200 na rok.
      Zgonów na powikłania po koronawirusie (i to z panikowaniem) jest ponad 800.
      Na przykładzie „wielkiej szóstki” można przyjąć że byłoby kilkadziesiąt tysięcy lub nawet więcej (bo oni w końcu też zaczęli panikować).

     • W Polsce w marcu 2020 umarło mniej osób niż w marcu 2018 roku. A mieliśmy już COVID.
      W dodatku liczba wszystkich zmarłych w Polsce to ponad 38 tys. (dane za marzec), rodzi się wiec pytanie ile z tych 800 zmarłych w tym roku by nie umarło?
      Problemem nie jest sam wirus, problemem jest stan systemu ochrony zdrowia i ponoszenie za niego odpowiedzialności przez polityków. I dlatego to politycy tak prą do zamrażania aktywności społecznych, bo wiedzą że ich by obciążano politycznie za niewydolność systemową.

 16. Wiadomo, że rządy w wielu miejscach nie zdały egzaminu z koronawirusa. Tylko historia będzie mogła ocenić, które decyzje okazały się słuszne a które nie. I to będą tysiące analiz, a nie krótki komentarz pod artykułem lub grupa na fb, która często nie ma odpowiednich danych tylko niezweryfikowane często informacje w internecie. Co jednak obecnie mnie przeraża, to to że do grup antyszczepienkowców lub anty5G dołączają celebrytki (Doda, Górniak) z zasięgami milionów widzów i serwują fakenewsy pod płaszczykiem spisku. To jest straszne. Nie wiem tylko, czy to jakaś zbiorowa akcja, grup które na takim strachu chciałyby zarobić, czy to już po prostu efekt kuli śniegowej i coraz więcej ludzi popada w paranoję. Bo wtedy co nam pozostanie, gdy przestaniemy ufać i wierzyć nauce? Wiara we wróżki? Bo to do tego się sprowadza…

 17. Wysoce niemoralne jest oszukiwanie innych, jeszcze z tak niskich pobudek jak napisanie artykuliku. Przedstawiłeś się tej grupie i napisałeś po co dołączyłeś?

 18. Najbardziej bawi mnie globalny spisek, w Polsce mamy raptem kilka partii i nie potrafią się nijak dogadać w UE jest kilka radykalnie ze sobą walczących frakcji, na świecie są potęgi jak USAChinyRosjaIzrael i dziesiątki innych państw ktore chętnie by się wyzabijały i tak wszyscy są skorumpowani i uczestniczą w globalnym spisku… tak 2+2=5

  Jak jeszcze lata temu miałem Facebooka to należałem do grupy która dzieliła się porno i takie rzeczy jakie tam widziałem do dzisiaj zostały mi w głowie, i zawsze zastanawiałem się jak to jest ze Facebook nie zamyka takich grup, może sam dla własnego dobra powinien się zacząć cenzurować, bo jak tak dalej pójdzie to cenzura zostanie z góry nałożona bo na edukacje w tym świecie chyba nie ma co liczyć.

 19. Wystarczy zobaczyć ilu jest wierzawier w plaska Ziemie. Świat jest przesycony debilami, nie ma co patrzec na ilość zwolenników kolejnej teorii

 20. Kto trzęsie drzewem prawdy, na tego spadają obelgi i nienawiść” Konfucjusz

  To, że garstka opętańców kontrolujących mass media znienawidziła prawdę, a kłamstwo wyniosła na piedestał jako główne narzędzie indoktrynowania gojów, nie powinno dziwić nikogo, kto choć trochę zna historię XX wieku i ma blade pojęcie, kto naprawdę pociąga za sznurki, na których biernie i ulegle podrygują czołowi politycy praktycznie wszystkich krajów świata. Kłamstwo ma się tak dobrze, bo jest brane za prawdę. Ileż to razy słyszeliśmy w szkole w przedziale lat 1950 – 1989, że Związek Radziecki to największy przyjaciel Polski, hę ? Jaka była prawda, to każdy kto jest w temacie, dobrze wie. Ale w wielu dziedzinach ludzkość nadal tkwi w oparach fałszu jak w hipnotycznym transie. Medycyna jest jedną z czołowych dziedzin zakłamanych do szpiku kości. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na medycynie wykładano ziołolecznictwo. Dziś się już tego nie robi, uważając ten rodzaj leczenia jako paranaukowy. Prawda jest taka, że prawie wszystkie choroby można wyleczyć odpowiednią dietą i ziołami. Komu zależy żeby tego nie nauczać na studiach medycznych ? No właśnie. Za to wmawia nam się, że robienie mammografii u kobiet co roku jest dobrodziejstwem, bo pomaga wykryć ewentualne guzki w piersiach. Ale nikt nie pomyśli, że coroczne naświetlanie promieniami rentgena przyspiesza zmiany nowotworowe. O szczepieniach ochronnych nawet nie ma co wspominać. To po prostu ludobójstwo rozłożone w czasie, by móc z tych biednych ludzi wycisnąć tyle pieniędzy ile się da, a potem już mogą wesoło umierać zanim przejdą ma emeryturę.
  Spójrzcie – kilka miliardów ludzi w ciągu kilku miesięcy zostało tak zniewolonych, że jeszcze w zeszłym roku nikt by i takim scenariuszu nie pomyślał. Zabrali nam wolność za fałszywe poczucie bezpieczeństwa.
  „Ludzie, którzy dla tymczasowego bezpieczeństwa rezygnują z podstawowej wolności, nie zasługują ani na bezpieczeństwo, ani na wolność.”

  Reasumując – ludzkość na własne życzenie kroczy ku samozagładzie, bo nie potrafi samodzielnie myśleć i bezrefleksyjnie absorbuje „wiedzę” przekazywaną przez tak zwane autorytety, którzy pod przykrywką takich zawodów jak lekarze, politycy czy dziennikarze, wyrządzają ludziom wiele krzywdy na płaszczyźnie światopoglądowej i co za tym idzie mentalnej. Kto może niechaj w porę otworzy oczy, bo niedługo pozostanie tylko płacz i zgrzytanie zębów…

 21. Artykuł, który jest pełen wyjętych z kontekstu wypowiedzi i komentarzy przestraszonych ludzi i Ty mówisz o edukacji? Drogi autorze, nie wiem co ma na celu to co napisałeś, ale na pewno nie pokazanie obu stron medalu. Wygląda to bardzo stronniczo i opiniotwórczo. Na grupie, którą próbujesz zdyskredytować, można znaleźć wiele wypowiedzi prawdziwych profesorów z naszego kraju i środowiska epidemiologów, a także z zagranicy. Dlaczego ich nie opisałeś? Czepianie się nazwy grupy, bez kontekstu jest w moich oczach żałosne. Ludzie wierzą tam, że koronawirus istnieje, ale nie na taką skalę jak podają media i nie jest takim zagrożeniem jak wielu chce nam wmówić. Każdy ma wolną wole i może sam zdecydować w co wierzy i czy daje się manipulować.

 22. Bezprawnik zazdrosci lajkow tej grupie :) Internetowy szmatlawiec dorobil sie 42k jakow ,a grupa, ktora powstala spotanicznie w kilka dni ma ponad 60k – To chyba o czyms swiadczy.
  Prosze nie usuwac mojego komentarza…

 23. W czasie II wojny światowej też nikt nie wierzył w istnienie obozów zagłady… no i rzeczywiście nie istniały. Pojęcie obozu zagłady pojawiło się po wojnie, kiedy zbadano co się stało i nazwano to zjawisko w taki sposób. Niestety umysły niektórych ludzi nie są zdolne do łączenia prostych faktów w logiczną całość i dlatego powstają artykuły takie jak ten, wyśmiewające ludzi, którzy poszukują alternatywnego wytłumaczenia zjawisk, których istnienie, mimo że jest oczywiste, to atmosfera wokół nich już tak oczywista nie jest.

 24. Artykuł bardzo tendencyjny – trącąca manipulacją (domena prawdopodobnie połowy prawników).

  Jest wiele medycznych fachowców, którzy obalają narrację podobną do autora. Jak ktoś jest zaślepiony, opłacany lub „sformatowany” przez marksistowsko-globalizacyjną propagandą, to innej perspektywy nie jest w stanie ujrzeć. Takie jednostki zamykają się na wiedzę i fakty niezgodne z ich „myśleniem”.

 25. Artykuł bardzo tendencyjny – trącąca manipulacją (domena prawdopodobnie połowy prawników).

  Jest wiele medycznych fachowców, którzy obalają narrację podobną do autora.
  Jak ktoś jest zaślepiony, opłacany lub „sformatowany” przez
  marksistowsko-globalizacyjną propagandą, to innej perspektywy nie jest w
  stanie ujrzeć. Takie jednostki zamykają się na wiedzę i fakty niezgodne
  z ich „myśleniem”

 26. Bączek gówno wiesz w dupie byłeś. Jesteś tak samo zakłamany jak ta komunistyczna lub nazistowska telewizja TVP I TVN. Wyciągasz fragmenty wypowiedzi jakieś osoby i dopasowujesz ją do swojego małego gównianego świata. Pokazuj całe wypowiedzi a nie to co tobie i twoim Panom jest wygodne. Zgadza się internet jest takim miejscem gdzie można znaleźć informacje różnych maści, nawet takie jak twoje rodem z Polski Ludowej. 2/3 wypowiedzi jak to nazwałeś idiotów którzy w nic nie wierzą jest wypowiedziami i doniesieniami z zakłamanej telewizji i rządu. To co pokazałeś o obozach pracy, zmniejszeniu wypłaty, zamieszkaniu w zakładzie pracy i to że pracodawca miałby zapewnić i zorganizować wolby czas to niczyj wymysł. Takie pomysły rzucali dwbile którzy przesiadują na wiejskiej i mają nas w dupie tak samo jak ty. Tak między nami bardzo dobrze do nich pasujesz.

 27. Podstawowym problemem nie jest istnienie lub nieistnienie tzw Coronowirusa, problemem jest używanie sztucznej pandemi do tresowania ludzi, a zmierza to do powszechnego wyszczepienia I zainstalowania tzw cryptowalut. W przyrodzie istnieje powszechnie fag o kształcie korony, ale to nie ten legendarny wirus. Można także spotkac choćby prądek gruźlicy albo pojedynczego pneumokoka zaatakowanego przez fagi t4 I wygląda to jak ta grafika koronowirusa którego nigdy nikt nie wyizolował I nie wyizoluje choć mamy XXIwiek. Doucz się pan panie krecie zanim zaczniesz powielać bzdury glownego scieku.

 28. Teoretycznie, ta grupa zbiera ludzi wierzących w brednie. Jak antyszczepionkowcy i zwolennicy innych teorii rzeczywistości alternatywnej.

  Problem polega na tym, że szaleństwo „niewierzących w koronawirusa” nie przeciwstawia się wcale normalności i racjonalności, tylko innemu szaleństwu – szaleństwu koronawirusowej paniki i bezmyślnego, bezkrytycznego podporządkowywania się rządowym zakazom, godzącym w podstawowe wolności.

  O ile jest zrozumiałe, że sytuacja krytyczna może tego wymagać, to totalna bezmyślność i brak, w przestrzeni publicznej słyszalnej krytyki tych zakazów i ograniczeń, jest po prostu wariactwem, bardziej niebezpiecznym od negowania istnienia koronawirusa w ogóle. Oto bowiem mamy namacalny dowód tego, że wystarczy trochę ludzi nastraszyć, żeby nie protestowali przeciwko radykalnemu ograniczeniu ich osobistej wolności. Nie tylko nie będą się opierać restrykcjom i represjom, ale nawet będą je popierać.

  Jeżeli rząd zakazuje ludziom wychodzenia z domu i nakłada drakońskie kary finansowe za jazdę rowerem po bulwarze, to niezależnie od prawdziwości kryzysowej sytuacji, która miałaby to uzasadniać – przejawem postawy obywatelskiej i racjonalnej jest maksymalny sceptycyzm, a nie ślepe podporządkowywanie się i potępianie tych, którzy to kwestionują.

 29. wirus to zydochinska bron biologiczna na bialych i czarnych, drugi grozniejszy zydochinczyki wypuszcza na jesien,chodzi im o wymordowanie nas i przejecie naszych ziem, polecam blog hellenandchaos, wiekszosc zakazonych dostala covida ze szczepionek na grype i innych

 30. Czy Pan Maciej Bąk zadał sobie choć odrobinę trudu, aby ustalić, przez ile minut w ciągu doby można bezpiecznie oddychać swoim własnym wydychanym powietrzem bez ryzyka dla zdrowia?

  Czy Pan Maciej wie, ilu Polaków umiera każdego dnia?

  Czy Pan Maciej wie, ilu Polaków codziennie umierało na zapalenia płuc wywołane „nieznanymi czynnikami zakaźnymi” zanim pojawiła się „pandemia koronawirusa”?

 31. Nie wiem czemu nie nagłaśnia się gorszej epidemii… Epidemii sraczki z powodu „KORONAWIRUSAAAA !!!” Do dzisiaj nie widziałem, ani też nie mam wśród znajomych żadnego zarażonego „KORONAWIRUSEM”
  Gdy jednak widzę was wszystkich, obsranych po pachy, z kagańcami na pyszczkach, to mam podejrzenie, że zasięg tej epidemii szerzy się z szybkością światła.. Nara, zniewoleni zasrańcy…

 32. Realnie to cały ten wirus liczbowo to jak do grypy sezonowej i zapaleń płuc dorzucić drugie tyle zgonów, aleee śmiertelność w 80% dotyczy ludzi po 80, a poważniejsze objawy ma z 15% zarażonych. Więc pic w mediach jest nieadekwatny i tyle. Co do biznesu to lepszego jak szczepionka i jej przymus, jak w koloniach typu Polska, to nikt nie wymyślił:)

 33. Spędziłem tydzień na tej stronie, każdy artykuł jest pełen kłamstw w celu pozyskania popularności.

 34. Ale w Dżizysa sprzed 2000lat, to wierzą, w końcu tyle dowodów: książki, no i ksiądz tak mówi…

 35. Przez takich ludzi, co uważają, że można wychodzić bez maseczki i od tak bawić się na placu zabaw, mamy to co mamy. Dla takich to parę tysięcy kary, jeśli będzie się powtarzać.

 36. Miałem nadzieję na coś konkretnego, ale artykuł żenujący. W Polsce nie ma zwiększonej śmiertelności wg PZH i innych. Polecam poszukać danych statystycznych z poprzednich lat i z innych chorób wirusowych. Ten artykuł jest bardziej o odczuciach autora niż o faktach. Jak na razie wg raportów WHO to w Polsce jest tak znikoma liczba zarażonych i zgonów, że to jest bardzo zastanawiające dlaczego w 2009 przy grypie epidemicznej (wg PZH,PIS I GUS 52tys zarażonych tygodniowo) nie mieliśmy pandemi ani kwarantanny a teraz mamy (po 8 tygodniach ledwo 20tys zakażeń). Śmiertelności nawet nie porównuje dane są całkowicie niewiarygodne. Niewiadome testy na szybko, kodowanie z priorytetem na covid19 itd.

 37. Małe sprostowanie: „co sprawia że ponad 50 tysięcy Polaków uważa, że żadnej pandemii po prostu nie ma” – nie 50 tysięcy, część z członków grupy wpadła tam tylko się pośmiać :D

 38. „Jest tam mnóstwo kłamstw i manipulacji” Czy pan Maciek może podzielić się swoją szklaną kula która pozwala mu odróżniać prawdę od fałszu? Czy też definicja jest prosta: Ten kto płaci więcej na rację?

 39. No przecież lepiej wierzyć w te klamstwa z tv , ile Ci zapłacili za tą miernotę dziennikarska

 40. Aż skopiuję zrobię zrzut tej strony. Kiedy już wszyscy sobie uświadomią, że nie ma pandemii, to pokażę w internecie, jak się ludzie kompromitujecie. Oj, będzie Wam głupio… będzie. Żenujący poziom frajerstwa. Bezobjawowe choroby, ciekawe, co dacie sobie wmówić następnym razem, co łykniecie. Będzie wisiał w internecie, aż wstyd będzie wnukom i prawnukom… :) No, chyba, że ze schronu już nie wyjdziecie – ciekawe kogo się tutaj nazywa foliarzy właśnie… Banda baranów

 41. miły panie – „pandemia” czyli wzrost zachorowań w rzeczywistości miał miejsce zimą – w styczniu i lutym. między 1 a 19 lutego oficjalne statystyki w PL podawały „drastyczny wzrost zachorowań na wyjątkowo zjadliwą grypę” – ponad 800 tysięcy zachorowań w samym tylko lutym, 3 i pół miliona licząc od września 2019. To samo było np. w Niemczech, Portugalii, Bułgarii… Sam byłem w lutym chory z objawami, które później w marcu opisywano jako „koronawirus”. Wiele osób mi nie wierzyło, w tym jeden z przyjaciół – do czasu, gdy jego kuzyn zgłosił się parę dni temu do szpitala z obcym ciałem w oku. Rutynowo przebadano mu krew – stwierdzono przeciwciała przeciwko „koronawirusowi”. Sięgnął pamięcią, i owszem – w LUTYM on i żona leżeli powaleni ciężką grypą. W lutym. Takich przypadków zbieram i notuję już na setki. Jako że statystyki uwzględniają tylko zgłaszających się do lekarza, jako że „koronawirus” w gros przypadków przechodzi się lekko lub zgoła „bezobjawowo”, jako że od zawsze koronawirusy wywoływały do nawet 20% ogółu zachorowań grypopodobnych – to zaryzykuję twierdzenie, że „zakażenia” tylko w PL idą faktycznie w miliony, i liczba „zgonów na koronawirusa” wygląda na tym tle bardzo blado. Zanim szczepionka powstanie, nie będzie już potrzebna, ponieważ wszyscy się uodpornili. Podobnie we Włoszech 10 lat temu kupiono 27 milionów szczepionek na sars-1 z czego 90% poszło na śmietnik. Śmiertelność oficjalnie podawana na nawet 10% – w rzeczywistości może być liczona najwyżej w promilach. Faktyczna „pandemia” zimowa została albo przez dyletantów z WHO przeoczona albo celowo zatajona przez polityków do późniejszego wykorzystania wiosną, kiedy mamy do czynienia już tylko ze słabym echem i resztówkami niegodnymi tej paniki, która jest siana przez czynniki oficjalne. W lutym nawet Włodzimierz Czarzasty nadawał ze szpitala że dopadła go tak ciężka grypa, że chciałby się ze wszystkimi pojednać.

 42. i jeszcze ciekawostka: wpisałem w google: „jak wyłączyć natrętne powiadomienia dotyczące koronawirusa” – nie ma takiej opcji! :D wiecie, że na was ukuto już termin: „covidzianie” – ? :D

 43. Tak czytam Cię kolego i ten wpis w pełni podsumowuje o co chodzi. Też mi się wydaje, że autor celowo miesza pojęcia. To nie kwestia tego czy wirus jest czy nie, czy z nietoperza czy laboratorium, tylko tego, jak będzie wyglądał swiat po nim ze wszystkimi restrykcjami.
  Oczywiście, wśród grupy anty i zwolenników znajdują się zawsze skrajne jednostki oderwane od rzeczywistości, ale to tak jest ze wszystkim. Wystarczy jednak przyjrzeć się jakie nastepują zmiany prawne i jakie tworzone są rozporządzenia by zobaczyć, że coś się święci.
  Te wirusy świńskiej, ptasiej, zika, Nilu, koziej, ebola… wybijaja te rzekome setki milionów od kąd sięgam pamiecią. Podobnie z ruchem antyszczep. tam dziecko wylewane jest z kąpielą… są szczepienia, które są skuteczne i trzeba być głupim by tego nie widzieć i orać po całości logikę np. na chorobę Heinego-Medina czy tężec… ale tez takie, gdzie niosą poważne niebezpieczeństwo, tak jak rzekoma szczepionka na ptasia grypę, ktora okazała się żywym wirusem, a jedynie wyszło to na jaw bo jakiś laborant z ciekawości w Czechach ja przebadał.

  Skrajności, za i przeciw, w obu przypadkach sa rownie niebezpieczne. A patrząc na nawoływanie Gordona Browna, do budowy globalnego rządu by poradzić sobie z pandemia COVID (o czym pisano na łamach brytyjskiego Guardiana, a nie jakiejs szurowni na FB) to powinno być swoistym ostrzeżeniem dla nas, ze coś się dzieje.

 44. Do tego dochodzi mnostwo medialnych klamstw… jak np podawanie danych ile osob umarlo na coronovirusa… Osobiscie znam historie – moja znajoma mi opowiadala – ze jej znajoma miala bardzo chorego meza byl juz dobrze po 6–tce mial raka i inne powazne chorobowe problemy… zmarl w szpitalu.. Szpital w akcie zgonu napisal ze zmarl na coronovirusa – jego zona powiedziala ze to jedno wielkie klamstwo – poniewaz mial bardzo zawansowanego raka a nie coronovirusa – i powiedziala ze poda sprawe do sadu… ni mniej ni wiecej zaoferowano jej lapowke – aby nie proszala sprawy.. nie wiem jak to sie dalej potoczylo… Czytam rowniez bardzo ciekawy australijski magazyn „”New Dawn”- tam rowniez podawane sa przez znawcow wiadomosci ze dane o zmarlych na coronovirusa sa nieprawdziwe… bardzo zawyzone – tak jak np we Wloszech… wiec nie mowie ze nie ma tego virusa – i trzeba uwazac ale jest wiele innych wirusow… Co roku umieraja ludzie z roznych powodow – Najwiecej o ktorych slyszalam zmarlo na raka… Osobiscie nie slyszalam aby ktos z ludzi ktorych znam slyszal o smierci znajomych czy tez rodziny na coronovirusa – nie wiem o co w tym wszystkim chodzi ale to wielka odgorna manipulacja tych odgornych. A ludzi tak latwo nastraszyc, manipulowac nimi… Szkoda zwyklych ludzi wiekszosc w olbrzymim stresie, a to niestety pogarsza ludzka odpornosc na rozne choroby…

 45. Koronawirus to największy przekręt światowych rządów ,WHO i Billa Gatesa na czele bandy.Przecież naszym krajem rządzą światowe koncerny z którymi są powiązane światowe rządy ,a nasz rząd to tylko pajacyki na gumkach spełniające potulnie to co zostaje narzucone z EUROKOŁCHOZU i O TAKE WOLNOŚĆ MY NIE Walczyli ,bo to jest pseudo wolny kraj !!!!!!!

 46. Żeby zrobić szczepionkę trzeba wyizolować wirusa tego nie dokonano, po drugie maseczki nie działają wręcz szkodzą, po trzecie umieralność na grypę jest rocznie od 500 000 do 1.5 miliona a zachorowań do miliarda ludzi i nie ma jakoś paniki idt

 47. Super jak to możliwe że w WUHAN 11mln metropolii jest 0 aktywnych zachorowań?? A pokazywali z lata jak bawia się tam na techno party w aquaparku, w zeszłym tygodniu była feta związana ze zwycięstwem ich drużyny w chińskiej 1 lidze kobiet. Dlaczego wcześniej mówili że chorują i budowali szpital w tydzień czasu na 1000łużek a teraz mają 0 zachorowań bez specjalnego wysiłku? Czy ktos to analizuje?? Czy ktos analizuje że test na covid jest najskuteczniejszy w 8 dniu bo każdego dnia wcześniej i później jest praktycznie bezużyteczny. A w swoim najlepszym dniu 8 ma tylko 3/5 skuteczności wykrycia wirusa (jakieokolwiek) W obecnej porze roku mamy wysyp zakarzeń wirusowych ale to co badamy jaki to wirus to wróżenie z fusów. Większośc z nich prowadzi do kłopotów oddechowych tak było jest i będzie ale teraz ludzie są tym przerażeni i wolą być blisko respiratorów. Ale umieralnośc jest na mniejszym poziomie niż rok wczęsniej.

 48. Skupiacie się na maseczkach i sieci 5G bo ktoś wam każe na tym się skupiać. Wasza uwaga jest odwracana od tego co naprawdę się dzieje. Myślicie że gdyby naprawdę Bill Gates chciał wymordować połowę ludzkości to byście o tym wiedzieli? Zdaje wam się że gdyby w grę wchodziły naprawdę kolosalne pieniądze wiedzielibyście o czymkolwiek? Owszem w grę wchodzą naprawdę ogromne sumy i dlatego NIE MACIE PRAWA ZNAĆ PRAWDY. Sprzeczajcie się dalej czy wirus jest czy go nie ma. O to chodzi.

 49. ja nie wierzę chorowałem maiłem wysoką temperaturę, zanik smaku i węchu problem z oddychaniem, obok spała moja żona ze stwierdzonym COVID-19 a ja oficjalnie przeszedłem grypę. pozdrawiam.

 50. Zgadzam sie uwazam ze jest w tym wiecej brudnej polityki niz prawdy.. Slyszalam o wielu klamstwach kiedy czlowiek zmarl na powazna chorobe – lekarze podawali ze zmarl na coronovirusa.. znam polityke – wiem jaki to brud i syf jak latwo manipulowac ludzmi i oglupiac ich straszyc… media to tez jeden wielki przekret – prawdopodobnie powiazany z polityka.. Nie zapomne nigdy – jak przyjechalam do Australii i w mediach podano polskie obozy koncentracyjne… bylo to dla mnie straszne. Moja Mama polka byla wiezniem niemieckiego obozu koncentracyjnego. Polacy mieszkajacy w Australii zaprotestowali przeciwko tym klamstwom – media nawet palcem nie kiwnely nie bylo slowa przepraszamy… takze widzicie – jak to jest z tymi mediami i polityka.. takze zastanowcie sie dobrze… takich przekretow bylo wiele od wiekow – polityka, religia, etnicznosc – nienajpiekniejszy ten nasz swiat.

 51. Oczywiście temat dyskusji jest jasny to pindolicie farmazony nie na temat żal was trole wy myślicie że naród jest taki głupi czy wy tacy mądrzy żal was napisałbym coś wulgarnego ale was już po prostu nie ma nawet czym obrażać taki ten wirus straszny jak pierd z tyłka siejecie propagandę na każdym kroku straszycie , wzbudzacie lęk powinno się was bez urazy oczywiście zutylizować w sposób humanitarny rzecz jasna ale tak żebyście wiedzieli gdzie wasze miejsce w hierarchii społecznej bo nas tu jest większość a nie to co wy, my mamy dusze a wy tylko pieniądze, za pieniądze nie kupicie prawdy, szczerości oraz miłości jednym słowem można powiedzieć że wasze miejsce jest w piekle.Przeciw zbrodni na ludzkości powinni was zamknąć na dożywotnie więzienie a dla niektórych powinna by zastosowana kara śmierci to tyle żeby dotarło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *