Od wczoraj nowe dowody powinny mieć odciski palców i podpis właściciela

Państwo Prawo Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji (1)
Od wczoraj nowe dowody powinny mieć odciski palców i podpis właściciela

Zgodnie z rozporządzeniem unijnym od 2 sierpnia osoby wyrabiające dowód osobisty powinny dostać dokument z odciskami palców i własnym podpisem. W Polsce nowe dowody z odciskami palców będą …wkrótce.

Nowe dowody z odciskami palców będą … wkrótce

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zablokowała użycie przeznaczonych do pobierania odcisków czytników. Dlatego termin wprowadzenia nowego wzoru dokumentu opóźnia się, a prezydent Andrzej Duda musiał podpisać nowelizację dopiero co uchwalonej ustawy.W „nowelizacji ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw” asekuracyjnie tym razem terminu nie wprowadzono. KPRM poinformował PAP, że dowody z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela będą wydawane … wkrótce. Kiedy dokładnie? Termin mają uzgodnić ministrowie cyfryzacji i spraw wewnętrznych. Po tym, jak miesiąc temu ABW poinformowała ministra cyfryzacji, że istnieje „potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z wykorzystaniem urządzeń” do pobierania linii papilarnych, umowa z ich dostawcą została rozwiązana. Dostawcę wyłoniono w przetargu. Nie wiadomo dlaczego nie można było ocenić bezpieczeństwa urządzeń na etapie wybierania zwycięzcy przetargu. Rozporządzenie UE wprowadzające obowiązek dodania odcisków palców na celu poprawę zabezpieczeń dokumentu przed sfałszowaniem czy użyciem przez złodzieja.

Wizyta w urzędzie obowiązkowa

Choć nowych dowodów jeszcze nie ma, to przepisy nowelizacji weszły w życie wczoraj tj, 2 sierpnia. Nie ma już możliwości złożenia wniosku o dowód online. Taką możliwość pozostawiono tylko, gdy dokument wyrabiany jest dziecku do 12 roku życia. Od dzieci nie pobiera się odcisków palców. Starsi po nowy dokument muszą pójść do urzędu. Przewidziano wyjątki dla osób niepełnosprawnych lub chorych, którzy nie są w stanie pojawić się w urzędzie. W takiej sytuacji nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Każdy powiat ma mieć taką stację.

Nie trzeba wymieniać dowodu

Wprowadzenie nowego wzoru dowodów nie powoduje konieczności wymiany ważnych dokumentów. Dopiero, gdy aktualnie posiadany dowód straci ważność, wyrobimy dokument z odciskami palców i podpisem.

Odciski linii papilarnych znajdą się w warstwie elektronicznej, którą posiadają już wydawane w Polsce od 2019 roku dowody. E-dowód ma numer CAN. To kod kreskowy, w którym, m.in. powtórzone są dane właściciela dokumentu i aplikacja, która pozwala na automatyczne odprawianie się przy przekraczaniu granic. Według MSWiA 5 mln Polaków ma już dowód z czipem. Ministerstwo podało, że w tym roku kolejne 1,5 mln osób powinno wymienić dowód z powodu upływu terminu ważności. Kolejne 360 tys. osób kończy w tym roku 18 lat. Ci też staną w kolejce po nowy dokument. Po nowe dowody zmuszeni będą też zgłosić się Ci, którym zginęły dokumenty. Według danych Związku Banków Polskich ponad 400 osób dziennie zgłasza zaginięcie dokumentów.

Ci, którym właśnie kończy się ważność dokumentu mogą składać wniosek o nowy. Tyle że dostaną go jeszcze w aktualnie obowiązującej wersji.