Będą nowe preferencje podatkowe dla rodziców i dzieci. Rząd uporządkuje też kwestię zaliczek na PIT

Państwo Podatki Dołącz do dyskusji
Będą nowe preferencje podatkowe dla rodziców i dzieci. Rząd uporządkuje też kwestię zaliczek na PIT

Premier potwierdził dziś pogłoski z wczoraj – rząd szykuje dużą reformę Polskiego Ładu (chociaż szef rządu woli to nazywać „dodawaniem kolejnych elementów do tarczy antyputinowskiej”). Oprócz najważniejszych zmian warto zwrócić uwagę również na te drobniejsze – czyli nowe preferencje podatkowe dla rodziców i dzieci czy uporządkowanie kwestii zaliczek na PIT. 

Nowe preferencje podatkowe dla rodziców i dzieci. Zmiany w Polskim Ładzie

Obniżka PIT z 17 do 12 proc., likwidacja ulgi dla klasy średniej, zmiany w składce zdrowotnej – to główne założenia zmian, jakie mogłyby wejść w życie już od 1 lipca 2022 r. (o ile zostaną później przegłosowane i podpisane przez prezydenta).Warto jednak zwrócić na szereg drobniejszych zmian, które mogą mieć istotne znaczenie z punktu widzenia wielu podatników.

Mają pojawić się np. nowe preferencje podatkowe dla rodziców i dzieci. Zgodnie z informacjami ze strony gov.pl (i zapowiedzi premiera oraz wiceministra z konferencji), zwiększona zostanie kwota zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców. Kwota ta ma wzrosnąć z 3089 zł do 16 061,28 zł. To odpowiedź na krytykę, z jaką spotkał y się obecne przepisy – uniemożliwiały bowiem praktycznie podjęcie nastolatkowi pracy wakacyjnej, chyba że rodzice byli gotowi na stracenie preferencji podatkowych.

Oprócz tego renty małoletnich dzieci mają nie być doliczane do dochodów rodziców. Dzięki temu dziecko będzie traktowane jako odrębny podatnik; to z kolei oznacza, że będzie korzystać z kwoty wolnej do 30 tys. zł. Co więcej, rząd planuje również, by ulgi podatkowe takie jak ulga dla młodych, na powrót czy dla rodzin 4+ powinny też obejmować zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom przyjmującym dzieci na wychowanie.

Samotnych rodziców powinien z kolei zainteresować fakt, że rząd chce przywrócić możliwość wspólnego rozliczania z dzieckiem. To rozwiązanie zastąpi wprowadzoną w styczniu ulgę w wysokości 1500 zł. Wspólne rozliczanie sprawi, że samotny rodzic wychowujący dziecko de facto podwójnie skorzysta z kwoty wolnej od podatku wynoszącej 30 tys. zł.

Uporządkowanie PIT-2 i korzystniejsze zasady stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach

Oprócz tego rządzący postanowili pójść na rękę podatnikom posiadającym kilka źródeł dochodu równocześnie (np. dwie UoP, UoP+UZ itd.). Jak czytamy na stronie gov.pl,

Dzięki przyjętym rozwiązaniom będą oni mogli upoważnić nawet 3 płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT (o kwotę wynosząca 3600 zł). W przypadku 1 umowy kwota zmniejszająca podatek wyniesie 300 zł, przy dwóch – po 150 zł, a przy trzech – po 100 zł. Dzięki temu wieloetatowcy będą mogli w pełni korzystać z kwoty wolnej już na etapie zaliczek na podatek.

Oprócz tego rząd zamierza również uchylić podwójny obowiązek wyliczania zaliczek za 2022 r. – ma go zastąpić jednolity system. Ponadto ma zostać też zwiększona rola płatnika w procesie składania oświadczeń PIT-2 przez pracowników. Co ciekawe – w zamian za dodatkowy obowiązek, wynagrodzenie płatnika ma zostać podwyższone.

Zmiany można z pewnością ocenić jako rozwiązania idące w dobrym kierunku (chociaż w wielu wypadkach korzyści będą raczej kosmetyczne). Nie zmienia to jednak faktu, że księgowych, biura rachunkowe i doradców podatkowych czeka mnóstwo dodatkowej pracy – zwłaszcza, że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca.