Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Wiadomo, od kiedy można składać wnioski o wakacje kredytowe

Finanse Państwo Dołącz do dyskusji
Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Wiadomo, od kiedy można składać wnioski o wakacje kredytowe

Od kiedy wakacje kredytowe? Minister finansów Magdalena Rzeczkowska wskazała, że wnioski będzie można składać już od momentu wejścia w życie przepisów. Przypomniała też, ile bank ma czasu na reakcję.

Jak powiedziała Rzeczkowska w rozmowie z TVP Info, wnioski o wakacje kredytowe można składać od 29 lipca.

Co dalej? Minister podkreśla, że bank ma jedynie poinformować w takim momencie, że wniosek przyjął. A informacja zwrotna powinna do nas trafić w ciągu 20 dni.

Jednocześnie Rzeczkowska podkreśla, że „zaleca rozwagę” przy podejmowaniu decyzji o „wakacjach”. „To jest decyzja każdej osoby, każdej rodziny, która musi rozważyć jak gospodarować zobowiązaniami, na ile dłużej chce z kredytem pozostać, czy może warto te raty spłacić” – mówiła w wywiadzie.

Wiemy, od kiedy wakacje kredytowe. Ale na ich efekty poczekamy

Minister Rzeczkowska stwierdziła, że mniej więcej w październiku będziemy mogli stwierdzić, ilu kredytobiorców skorzystało z tego pomysłu.

Na prawdziwe efekty wakacji kredytowych jednak jeszcze trochę poczekamy. Nie da się ukryć, że pomysł oznacza ulgę dla mnóstwa osób, które przez inflację i podwyżki stóp procentowych ledwo wiążą koniec z końcem. Jednak jak wszyscy wiemy, w gospodarce nie ma czegoś takiego jak „darmowy lunch”. Za wakacje mają zapłacić banki, ale przecież wiemy, że szybko będą one przerzucać w rozmaity sposób opłaty na klientów.

To chyba nie jest jednak największy problem z „wakacjami”. Otóż jest to chwilowe wytchnienie dla kredytobiorców, ale na pewno nie rozwiązanie systemowe. A skoro już teraz jest wielu kredytobiorcom spłacać zobowiązania, to co będzie za kilka miesięcy, kiedy kryzys będzie prawdopodobnie znacznie poważniejszy, a rządzący nie będą mogli już tak łatwo rzucić kół ratunkowych kredytobiorcom i „przerzucić kosztów na banki”?

Niemniej oczywiście warto z wakacji kredytowych skorzystać (oszczędzić można naprawdę sporo), jednocześnie budując sobie jakąś poduszkę finansową na najbliższe miesiące, bo te z pewnością będą wyzwaniem dla każdego kredytobiorcy – i nie tylko dla niego zresztą.

Z kronikarskiego obowiązku przypomnijmy, że wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłaty w sumie ośmiu rat. Skorzystać mogą z nich wszyscy, którzy zaciągnęli kredyt w złotówkach na „własne cele mieszkaniowe”.