Wziąłeś auto na firmę, ale jeździsz nim też prywatnie? Nie szkodzi, i tak wrzucisz pełne odpisy amortyzacyjne w koszty firmowe

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (164)
Wziąłeś auto na firmę, ale jeździsz nim też prywatnie? Nie szkodzi, i tak wrzucisz pełne odpisy amortyzacyjne w koszty firmowe

Od dłuższego czasu przedsiębiorcy zastanawiają się, czy odpisy amortyzacyjne można wliczyć w koszty firmowe w całości, czy tylko w części, jeśli jednocześnie auto służy do celów prywatnych. Mogłoby się wydawać, że raczej nie jest to możliwe, ale najnowsza interpretacja fiskusa w tej sprawie daje wielu przedsiębiorcom nadzieję. 

Odpisy amortyzacyjne a koszty firmowe. Czy można wliczyć je w całości?

Samochód to w przypadku wielu przedsiębiorców podstawowy środek transportu, dzięki któremu mogą stawić się na spotkanie z klientem mieszkającym na drugim końcu Polski. Nie da się też ukryć, że załatwianie niektórych spraw podróżując tylko komunikacją publiczną byłoby po prostu niemożliwe. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzi przewożenie towarów. Z tego względu w wielu przypadkach przedsiębiorcy są po prostu zmuszeni do kupna auta. Aby częściowo sobie zrekompensować wydatki poniesione na samochód, można stosować odpisy amortyzacyjne. Są one wymiernym wyznacznikiem zużywania się majątku w czasie. Aby amortyzacja była możliwa, samochód musi zostać wpisany do ewidencji środków trwałych. Przewidywany okres wykorzystania auta powinien być dłuższy niż rok. Limit odpisów amortyzacyjnych to 150 tys. zł.

Pozostaje jednak pytanie – czy odpisy amortyzacyjne można wliczyć w koszty firmowe, jeśli samochód nie służy w całości do celów służbowych? Co jeśli np. przedsiębiorca czasem wykorzysta auto do jazdy w prywatnych sprawach? Czy mimo to zakup auta może rozliczyć w całości w podatkowych kosztach?

Interpretacja fiskusa

O interpretację poprosił przedsiębiorca działający w branży turystycznej. Chce kupić samochód w celu przewożenia rzeczy niezbędnych do prowadzenia działalności oraz wprowadzić go do ewidencji środków trwałych.  Co ważne, wartość pojazdu nie przekracza 150 tys. zł. Przedsiębiorca ma też zamiar amortyzować samochód, a odpisy rozliczać w całości w kosztach firmowych. Czy ma do tego prawo, nawet jeśli – jak sam przyznaje – auto będzie wykorzystywać również po to, by dojechać na uczelnię na zajęcia?

Mogłoby się wydawać, że fiskus zakwestionuje prawo do tego, by odpisy amortyzacyjne wrzucić w koszty firmowe w całości. Zwłaszcza, że przedsiębiorca sam uprzedza, że będzie jeździć samochodem także prywatnie.

Okazuje się jednak, że jest to możliwe, a przedsiębiorca może rozliczyć samochód w całości. Jak twierdzi fiskus, można wliczyć w koszty uzyskania przychodu pełne odpisy amortyzacyjne, bez względu na to, czy samochód będzie chociaż w części używany do celów prywatnych.

To zresztą nie jedyna korzystna interpretacja fiskusa w sprawie rozliczania samochodów firmowych i wrzucania ich w koszty. Już jakiś czas temu fiskus przyznał, że drugi samochód firmowy również można wliczyć w koszty uzyskania przychodu – nawet, jeśli nie zatrudnia pracowników, a firmę prowadzi samodzielnie.

Oczywiście należy też pamiętać, że indywidualna interpretacja podatkowa – choćby najbardziej korzystna – jest tylko wskazówką. Przedsiębiorca może założyć, że prawidłowo interpretuje przepisy, jednak fiskus często zmienia zdanie w niektórych kwestiach. I warto mieć to na uwadze.