Wishbone ma teraz duży problem, nie tylko z wkurzonymi klientami – odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej zagraża majątkom właścicieli firmy

Biznes Prawo Dołącz do dyskusji (129)
Wishbone ma teraz duży problem, nie tylko z wkurzonymi klientami – odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej zagraża majątkom właścicieli firmy

Firma Wishbone najwyraźniej popełniła ten sam błąd co Veclaim Jessiki Mercedes. Problem w tym, że prowadzona jest w formie spółki cywilnej. Jeśli cała sprawa pogrzebie firmę, może to zrobić razem z właścicielami. Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej jest dość bezlitosna.

Kłamstwo ma krótkie nogi, zwłaszcza we współczesnym handlu

Wiele firm popełnia ten sam błąd. Mowa o strategii biznesowej opartej o zakup śmiesznie tanich towarów na przykład w Chinach i sprzedaż w Polsce. Po zawyżonych cenach, ma się rozumieć Cały zamysł opiera się o wytworzenie u konsumenta iluzji obcowania z produktem wyjątkowym, najwyższej jakości i wartym niemalże każdych pieniędzy.

Problem w tym, że w epoce internetu i globalizacji taka sztuczka jest możliwa do wykrycia. Przekonała się o tym boleśnie Jessica Mercedes i jej firma odzieżowa. Kolejnym głośnym przypadkiem ostatnich dni jest firma Wishbone produkująca biżuterię i inne ozdoby. W tym przypadku sprawa jest chyba jeszcze bardziej wyraźna. Wishbone sprzedawał koraliki z Aliexpress, a opis sklepu sugerował ich ręczne wykonywanie na pachnącej oscypkiem polskiej ziemi.

Być może wspólnicy Wishbone będą mieli okazję przekonać się jak wygląda odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej

Teraz firma stosuje dość typową metodę zarządzania kryzysowego w polskim marketingu. Kiedy już klienci odkryli prawdę, Wishbone szybko poprawił nazbyt podkoloryzowane opisy produktów i wziął się za hurtowe kasowanie komentarzy wkurzonych klientów. W tym konkretnym przypadku jednak stawka jest dużo wyższa. Wishbone jest spółką cywilną.

Spółka cywilna ma oczywiście swoje zalety. Przede wszystkim jest łatwa w zakładaniu i tania w rejestracji. Jej funkcjonowanie opiera się nie o przepisy kodeksu spółek handlowych, lecz o dział kodeksu cywilnego regulujący zobowiązania. Ma to określone konsekwencje. Niekoniecznie zawsze pozytywne dla jej wspólników.

Taka spółka nie tylko nie ma osobowości prawnej, ale także nie stanowi jednostki organizacyjnej posiadającej podmiotowość prawną. Oznacza to tyle, że spółka cywilna właściwie jest zbiorem swoich wspólników a nie osobnym bytem. Przynajmniej jeśli chodzi o jej zobowiązania.

Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają całym swoim majątkiem za jej zobowiązania

Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej jest nieograniczona jeśli chodzi o kwotę jej zadłużenia. Wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. To oznacza, że jeśli powstałe z tego tytułu zadłużenie przekroczy wartość jej majątku, to wierzyciele mogą dochodzić swoich praw z prywatnego majątku poszczególnych wspólników. Nie ma przy tym znaczenia z winy którego z nich spółka popadła w długi.

Jakby tego było mało, odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej jest solidarna. Wierzyciel może oczywiście domagać się spłaty zobowiązania od wszystkich nie wnikając za specjalnie w rozliczenia pomiędzy nimi. Ma jednak także prawo wybrać sobie jednego z nich i zażądać zapłaty wyłącznie od niego. Dłużnik może zwrócić się wówczas z roszczeniem do pozostałych wspólników o zwrot proporcjonalnej części należności.

To jednak nie koniec. Wystąpienie z zadłużonej spółki cywilnej nie zwalnia wspólnika z odpowiedzialności za powstałe przed dokonaniem tej czynności zobowiązania. W tym przypadku będzie miała zastosowanie odpowiedzialność solidarna.

Prowadząc ryzykowną działalność warto rozważyć wybór bezpieczniejszej formy – na przykład spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Warto zauważyć, że spółka cywilna to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie dla działalności obarczonej dużym ryzykiem inwestycyjnym. Takim jak na przykład właśnie działalność we względnie niewielkiej skali opierająca się o koloryzowanie opisów swoich produktów. Zwłaszcza wówczas, gdy te mają dać klientom iluzję pewnego luksusu.

Wielkim firmom takie zagrywki uchodzą na sucho głównie dlatego, że dysponują dostatecznie dużym zapleczem. Takim jak na przykład profesjonalnie sporządzone dwustronne kontrakty z dostawcami w miejsce zamawiania towaru na Aliexpress.

O wiele lepszym rozwiązaniem w takim wypadku byłaby chociażby spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym przypadku sama spółka odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem, jednak wspólnicy już wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu. Subsydiarna odpowiedzialność członków zarządu takiej spółki jest do uniknięcia jeżeli w porę zgłoszono wniosek o upadłość.

Obserwuj Bezprawnika na Instagramie