Jutro wrócimy do galerii handlowych, ale ich funkcjonowanie będzie mocno ograniczone. O czym trzeba wiedzieć?

Zakupy dołącz do dyskusji (33) 03.05.2020
Jutro wrócimy do galerii handlowych, ale ich funkcjonowanie będzie mocno ograniczone. O czym trzeba wiedzieć?

Paweł Mering

Stało się, galerie handlowe w końcu zostają powtórnie otwarte. Trzeba jednak wiedzieć, że w związku z wciąż trwającą epidemią koronawirusa, nałożony został szereg restrykcji. O czym należy wiedzieć przed wizytą w centrum handlowym? 

Ograniczenia w galeriach handlowych w związku z koronawirusem

Ministerstwo Rozwoju wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przedstawiło zestaw zaleceń dla galerii handlowych o powierzchni pow. 2000 mkw, których powrót do pełnego funkcjonowania zaplanowano na 4 maja. Zestaw zaleceń ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i klientów, a także ograniczanie kontaktów międzyludzkich do minimum.

Resort wraz z GIS wskazują pracodawcom, by ci pracownicy, którzy mogą swoje zadania realizować zdalnie, nie przychodzili do pracy. Zaleca się, by organizacja stanowisk pracy obejmowała regułę co najmniej dwumetrowego odstępu między pracownikami.

Zaleca się ograniczenie do minimum spotkań i narad wewnętrznych, a jeżeli takowe muszą się odbyć, to powinny być prowadzone przy otwartych oknach, gdzie i tak sugeruje się, by w miarę możliwości komunikować się zdalnie. W celu ochrony wszystkich pracowników sugeruje się rozłożenie różnych godzin przerw w prac.

Co powinien pracownik?

Pracownicy, którzy powrócą do pracy w galeriach handlowych, powinni obowiązkowo po przyjściu do pracy myć ręce wodą z mydłem, a także – cały czas – zakrywać nos i usta przy pomocy osłony lub przyłbicy, a także nosić rękawice ochronne. Podczas rozmowy z drugą osobą (a zatem z klientem lub współpracownikiem) należy zachować dwumetrowy odstęp, a także regularnie myć i dezynfekować ręce.

Ponadto, co istotne, resort sugeruje, by pracownicy dezynfekowali swoje miejsca pracy, a także wszelkie powierzchnie, które dotykane są zarówno przez personel, jak i przez klientów. Pracownicy powinni ponadto zwracać uwagę na stan zdrowia, a w wypadku jakichkolwiek wątpliwości – od razu informować pracodawcę, który co do zasady powinien osobę podejrzaną o zakażenie odsunąć od pracy, a razie konieczności hospitalizacji – do czasu transportu w miarę możliwości odizolować ją od reszty pracowników i uzyskać informację co do ostatniej aktywności pracownika (w kontekście osób, z którymi miał on kontakt, bądź miejsc, w których przebywał).

Co istotne, pracodawca powinien poinformować pracownika o powyższym, wyjaśniając odpowiednie procedury, włącznie z przekazaniem numerów telefonu do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

O czym muszą pamiętać klienci?

Każda osoba przebywająca w galerii ma obowiązek zasłaniania nosa i ust (bo obowiązkiem jest zasłanianie nosa i ust, a nie „posiadanie maseczki”), a także utrzymywać odstęp co najmniej dwumetrowy pomiędzy innymi klientami w galerii handlowej. Pomóc w tym mają odpowiednie naklejki taśmowe, na przykład na podłodze, które zobaczyć można w sklepach spożywczych.

Ministerstwo Rozwoju i GIS wskazują, że w co najmniej jednym sklepie na terenie obiektu musi być możliwość zakupu maseczek, a informacja o jego lokalizacji powinna znajdować się przy wejściu. Alternatywnie można postawić automat z maseczkami.

W obiektach powinno się ponadto otworzyć jak największą liczbę wejść i zlikwidować bariery tak, by klienci mogli wchodzić i wychodzić z obiektu w miarę możliwości bezkontaktowo lub uruchomić jedynie jedno wejście i wyjście po to, by móc łatwo liczyć klientów.

Co będzie otwarte, a co zamknięte?

Jeżeli przepisy prawa nie stanowią inaczej (ograniczając działalność całych sektorów, jak fryzjerstwo, czy usługi kosmetyczne), dopuszczona jest działalność wszystkich sklepów i obiektów, oprócz:

 • stref aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin);
 • stref gier
 • kin
 • wszystkich wysp handlowych (także gastronomicznych)

Sama strefa gastronomiczna wydzielona musi zostać fizyczna barierą, a liczba osób w takiej strefie zależna będzie od przelicznika „jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni”. Rządzący podkreślają, że na razie będzie możliwe jedynie kupowanie na wynos (bez możliwości konsumpcji na miejscu, bowiem w galeriach funkcjonuje bezwzględny zakaz spożywania posiłków).

GIS podkreśla jednak, że w momencie otwarcia stref gastronomicznych, czyli jeszcze nie teraz możliwość spożywania posiłku na miejscu obarczona będzie ograniczeniami

 • jedna osoba na stolik (nie dotyczy rodzin), chyba że zachowana zostanie dwumetrowa odległość
 • odległość między stolikami co najmniej dwumetrowa

Z dodatkowych niedogodności trzeba wskazać m.in. wyłączenie z użytku przechowalni bagażu, czy szatni, a także limity w windach – maksymalna dopuszczalna liczba osób dzielona przez trzy, z czego nie dotyczy to rodzin.

Warto na koniec wskazać, że wielu przedsiębiorców boryka się z problemami finansowymi, co wespół w wysokością czynszów (co do których padł nawet pomysł repolonizacji centrów handlowych) powoduje, że niektóre sieci handlowe ograniczają swoją działalność w galeriach, wypowiadając umowy najmu. Oznacza to, że w praktyce wiele sklepów może się i tak nie otworzyć.

Więcej informacji można uzyskać na stronie resortu.

33 odpowiedzi na “Jutro wrócimy do galerii handlowych, ale ich funkcjonowanie będzie mocno ograniczone. O czym trzeba wiedzieć?”

 1. Ja tam prędko do galerii się nie wybieram… po 2 miesiącach bez wizyt w tych przybytkach mamony nie czuję, żebym coś stracił.

 2. Co do zasady dopuszczona jest działalność wszystkich sklepów obiektów oprócz (…)
  wszystkich wysp handlowych (także gastronomicznych)

  Przecież to nieprawda.

  • Nie wiem skąd masz info ale na galeriach gdzie świadczy usługi mój pracodawca wysepki bedą zamknięte

   • Skoro mówimy o przepisach to z… Dziennika Ustaw? ;-)

    Zakaz dotyczy wysp, które nie spełniają następujących warunków (par. 7 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia):

    a) lady prezentacyjne lub stanowiska kasowe są oddzielone przesłonami z tworzywa
    sztucznego, które oddzielają obsługę wyspy od klientów, a obsługa zakrywa usta i nos za pomocą maski, maseczki lub przyłbicy oraz obsługuje klientów w rękawiczkach jednorazowych,
    b) dostęp do wewnętrznych stref wyspy handlowej ma wyłącznie jej obsługa,
    c) przy wyspie handlowej jest obsługiwana, w tym samym czasie, 1 osoba,
    d) zapewniają rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk.

    • I tu cała na biało wychodzi twoja niewiedza, w większości galerii wewnętrzne regulaminy z względów bhp zabraniają „wysepek” wyższych niż 160 cm. więc zastosowanie takich przesłon nie jest możliwe,

 3. Niektórzy bardzo się stęsknili za takim stylem życia, więc część ludzi na pewno pójdzie i będzie się cieszyć. Samo czytanie o tych zasadach już męczy a co dopiero na miejscu.

 4. Z jednej strony nie tęsknię za galeriami, bo i tak wszystko da się kupić przez internet, co robiłem jeszcze przed epidemią, a z drugiej… Nie, z drugiej też nie tęsknię.

 5. TE OGRANICZENIA I KOLEJKI W ODSTĘPACH SĄ TAK UCIĄŻLIWE ŻE ODECHCIEWA SIĘ CO KOLWIEK KUPOWAĆ DLATEGO NAJEMCY ZAMYKAJĄ SWOJE SKLEPY RÓWNIE DOBRZE MOGLI BY NIE OTWIERAĆ TEGO WCALE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *