Co sądzisz o policji? Policja bardzo chce wiedzieć i zleca gigantyczne badanie

Codzienne Państwo Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (11)
Co sądzisz o policji? Policja bardzo chce wiedzieć i zleca gigantyczne badanie

Ludowa mądrość jest taka, że opinie o policji nie są u nas najlepsze. Ale ile w tym prawdy? Komenda Główna Policji bardzo chce to wiedzieć. Że aż zleciła wielkie badanie – przepyta 17 tys. osób.

Polska policja, powiedzmy sobie szczerze, nie ma ostatnio najlepszej prasy. Jest oskarżana m.in. o polityczne zaangażowanie po stronie rządu czy też o nieadekwatne zachowania podczas protestów politycznych.

Z drugiej strony, za formacją ciągną się starsze skandale, jak na przykład śmierć Igora Stachowiaka. Niektórzy się policji po prostu boją – czy słusznie, to inna sprawa.

„Miłośnicy” policji zresztą zawsze byli w Polsce głośni i mocno wyrażali swoje poglądy – to widać doskonale na hasłach wypisywanych na murach naszych miast.

Ale może jednak opinie o policji zwykłych Polaków są znacznie lepsze, niż można sądzić? Tego się chce właśnie dowiedzieć komenda główna.

Opinie o policji. Już zaraz wszystko będzie jasne

Jak donosi RMF, obecnie przeprowadzany jest projekt o przydługim tytule „Badanie opinii społecznej na temat poczucia bezpieczeństwa Polaków oraz oceny pracy Policji”. Nie jest to pierwsze badanie tego typu, ale to jest przeprowadzane na szeroką skalę – i to w dość specyficznym momencie ze względu na wizerunkowe problemy służby.

Ankieterzy przepytują telefonicznie 17 tys. Polaków – po tysiącu z każdego województwa plus kolejny tysiąc z Warszawy. Na całe badanie pójdzie sporo pieniędzy, a dokładnie 207 tys. zł. Badanie ma się zakończyć już 22 lutego. Niestety, nie wiemy, czy KGP planuje upublicznić wyniki ankiety.

Na razie funkcjonariusze przekonują, że wcale tak źle z naszą opinią o policji nie jest, a media zniekształcają obraz przeciętnego stróża prawa.

I tak na przykład rzecznik KGP Mariusz Ciarka uważa, że w ostatnich latach znacznie spadła liczba skarg ludzi, którzy uważają, że zostali niewłaściwie potraktowani czy poniżeni przez policjantów.

Pytanie, co jeśli opinie o policji jednak zaskoczą komendantów i polityków. Czy przedstawią jakiś plan na odzyskanie zaufania Polaków? Taki plan, jak się zdaje, mimo wszystko służbie by się przydał. Bo niezależnie od tego, jakie opinie o policji dominują wśród Polaków, to wizerunek medialny formacji bardzo ucierpiał w ostatnich latach.