Oto kiedy można przestać płacić alimenty na dziecko, nawet te niepełnoletnie

Prawo Dołącz do dyskusji
Oto kiedy można przestać płacić alimenty na dziecko, nawet te niepełnoletnie

Kiedy można przestać płacić alimenty na dziecko, nawet te niepełnoletnie? Muszą tylko zaistnieć ku temu odpowiednie przesłanki. Może też zdarzyć się tak, że alimenty będziesz płacić bardzo długo. Nawet dłużej niż się spodziewasz.

Jak długo muszę płacić alimenty na dziecko?

Na początek smutne wieści. Ustawodawca tak naprawdę nie określił, do jakiego wieku dziecka alimenty muszą być na jego rzecz płacone. Warunkiem definiującym obowiązek ciągłego płacenia alimentów jest sytuacja, w której dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Jeśli zatem dziecko nie zdobędzie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, to niezależnie od osiągniętego wieku, rodzic będzie zobowiązany do płacenia alimentów. Jednak nie jest też tak, że dziecko może leżeć i nic nie robić, bo alimenty i tak mu się należą. Podkreślić należy, że uzyskanie pełnoletności nic nie zmienia, w sytuacji, gdy dziecko kontynuuje naukę w szkole w celu uzyskania tychże kwalifikacji. Przy czym musi zdawać egzaminy, a nie tylko być formalnie wpisanym na listę uczniów / studentów.

Nie jest też prawdą, że podjęcie przez dziecko pracy automatycznie prowadzi do możliwości zaprzestania płatności alimentów. Jeśli dochody z pracy nie wystarczają dziecku na samodzielne utrzymanie, to nadal rodzic jest zobowiązany płacić. Co więcej, nie można wymusić na dziecku, które jest już pełnoletnie, aby zamiast się uczyć, poszło do pracy. Uzyskiwanie przez dziecko niewielkich dochodów czy to z pracy, czy z przyznanego stypendium może być jedynie argumentem do obniżenia kwoty alimentów. Zatem alimenty na pracujące dziecko nie są niczym nadzwyczajnym.

Kiedy można przestać płacić alimenty?

Można śmiało przestać płacić alimenty, jeśli dziecko nie chce się usamodzielnić. Dowodem może być zaniedbywanie studiów, bądź też niezdawanie egzaminów. Argumentem przemawiającym za zaprzestaniem płacenia jest również bardzo trudna sytuacja finansowa rodzica. Kolejnym powodem, dla którego można zaprzestać płacenia, jest niewłaściwe postępowanie pełnoletniego dziecka względem rodzica. Muszą to jednak być poważne sytuacje np. naruszanie godności i dobrego imienia rodzica, zachowanie zagrażające życiu i zdrowiu rodziców, umyślne popadanie dziecka w niedostatek, by móc żądać alimentów.

Zaprzestanie płacenia alimentów na niepełnoletnie dziecko

Alimenty na niepełnoletnie dziecko również mogą zostać uchylone. Wystarczy, że dziecko uzyska zawód, a jego zarobki pozwolą na samodzielne zaspokojenie swoich potrzeb. Może to również nastąpić, podczas gdy dziecko nadal się uczy, jednak jego zarobki są tak wysokie, że alimenty nie są mu już potrzebne. Obowiązek alimentacyjny może stać się też nieaktualny, w sytuacji, gdy dziecko posiada majątek przynoszący dochód, który pokrywa w całości koszty jego utrzymania i wychowania. Powodem uchylenia alimentów może być również przysługująca dziecku renta rodzinna.

Jak przestać płacić alimenty

Jeśli istnieją przesłanki za uchyleniem alimentów, nie można ich tak po prostu przestać płacić. Aby móc to zrobić należy wystąpić do sądu z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, bądź z pozwem o obniżenie alimentów. Pozew ten składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsca zamieszkania pozwanego, do wydziału rodzinnego i nieletnich. Oczywiście należy pozew stosownie uzasadnić i załączyć dokumenty, które poprą stanowisko powoda.