Jest już tak źle, że PGG będzie sprzedawać miał węglowy, którego sprzedaż detaliczna została wcześniej zakazana

Codzienne Środowisko Dołącz do dyskusji
Jest już tak źle, że PGG będzie sprzedawać miał węglowy, którego sprzedaż detaliczna została wcześniej zakazana

PGG będzie sprzedawać w swoim sklepie internetowym miał węglowy. Jest to wiadomość o tyle zaskakująca, że od 2020 r. miał był właściwie (z pewnymi wyjątkami) wycofany ze sprzedaży detalicznej – w trosce o klimat. Kryzys energetyczny okazał się jednak na tyle poważny, że produkt przywrócono. 

PGG będzie sprzedawać miał węglowy

Jak podaje portal dlahandlu.pl, PGG będzie sprzedawać miał węglowy w swoim sklepie internetowym. Co więcej – produkt już znajduje się na stronie e-sklepu, zatem klienci będą mieli szansę na jego zakup już w najbliższy wtorek. Ile kosztuje miał w sklepie PGG?

Miał 21-24 Staszic-Wujek będzie dostępny za cenę 1105 zł za tonę (luzem). Dla porównania – obecnie za zakup tony najtańszego węgla w sklepie PGG należy zapłacić 1180 zł. Różnica jest zatem zauważalna, choć nie tak wysoka, jak można byłoby się tego spodziewać. Teoretycznie wprawdzie osoby ogrzewające dom węglem mogą np. zamiast trzech ton węgla nabyć jedną lub dwie tony tego surowca i dołożyć do tego zakup tony-dwóch miału, który można zmieszać z węglem o grubszym uziarnieniu. Na pewno jest to jakaś opcja dla osób, które, ze względów finansowych, mają problem z nabyciem surowca. Tyle, że należy pamiętać, że kaloryczność miału jest niższa, niż kaloryczność węgla; w dodatku jest to rozwiązanie jeszcze bardziej nieekologiczne, niż spalanie wyłącznie węgla.

Co ciekawe, w sklepie PGG dostępny jest również ekomiał – uzyskiwany w procesie powstawania ekogroszku. Cena Greenpal Ekomiał wynosi 1305 zł za tonę.

PGG przypomina jednocześnie, że miałem można palić tylko w kotłach, które są do tego przystosowane.

Jest już tak źle, że przywrócono produkt wycofany ze sprzedaży

Należy przypomnieć, że w 2020 r. miał węglowy został właściwie wycofany ze sprzedaży detalicznej. Mogły go kupić wyłącznie osoby prywatne i instytucje, które przedstawiły zaświadczenie o posiadaniu instalacji o nominalnej mocy nie mniejszej niż 1 MW.

Dlaczego tak się stało? Chodziło o zanieczyszczenie powietrza; według raportu WHO z 2018 r. Polska była krajem znajdującym się w czołówce państw o zanieczyszczonym powietrzu (niestety od tamtej pory niewiele się zmieniło). Miał natomiast jest surowcem o słabej jakości, zawierającym sporo popiołu i cechującym się większym stopniem wilgotności. Dodatkowo wcześniej obowiązujące przepisy umożliwiały mieszanie miału z innymi, trującymi odpadami węglowymi. Palenie miałem przyczyniało się zatem w dużym stopniu do jeszcze większego zanieczyszczenia powietrza. Przywrócenie miału do powszechnej sprzedaży pokazuje tylko, że kryzys energetyczny może być znacznie większy, niż pierwotnie przypuszczano.

To, że PGG będzie sprzedawać miał węglowy, to jednak tylko jedna z kilku nowości, jeśli chodzi o sprzedaż prowadzoną przez Internet. Obecnie klienci mogą kupić jednorazowo już tylko maksymalnie 3 tony węgla. Lepsza informacja jest taka, że od 30 września mają zacząć funkcjonować pierwsze lokalne punkty odbioru węgla z PGG prowadzone przez Kwalifikowanych Dostawców Węgla.