Podatek od prezentów ślubnych, czyli fiskusa dola od waszego szczęścia

Gorące tematy Podatki Dołącz do dyskusji (611)
Podatek od prezentów ślubnych, czyli fiskusa dola od waszego szczęścia

Prezent ślubny, podobnie jak ten otrzymywany z innych okazji to darowizna. W świetle prawa należy zapłacić od niego podatek. Jego wysokość zależy od wartości i stopnia pokrewieństwa z obdarowanym. Zastanawiając się nad tym, ile włożyć do koperty, warto pamiętać o tej, dość przyziemnej kwestii. Podatek od prezentów ślubnych to fakt i konieczność. 

Podatek od prezentów ślubnych

Nic tak nie burzy romantyzmu jak pieniądze, a jeśli macza w tym palce państwo mamy już gwarantowane sprowadzenie na ziemie. Czerwiec – miesiąc z wibrującą literą r – doskonały czas na ślub, gwarantujący pomyślność i dobrobyt. Skoro mowa o tym ostatnim, wybierając się na wesele, nie należy życzyć go zbyt wiele młodym. Fiskus czyha i skwapliwie liczy ślubne prezenty. Zbyt rozrzutne, mogą zamiast dobrobytu, przynieś świeżo upieczonym małżonkom problem i to najwyższych lotów – podatkowy.

Podatek od prezentu ślubnego to fakt i to dość pewny

Podobnie jak podatek od prezentu na komunię, tak i ten od prezentów ślubnych, jest podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z ustawą jego wysokość zależy od grupy podatkowej, czyli stopnia spokrewnienia. Najbliższa rodzina, należąca do tzw. zerowej grypy podatkowej, jest zwolniona od jego zapłacenia. Po stronie obdarowanego pozostaje tylko dopełnienie formalności w Urzędzie Skarbowym, polegające na wypełnieniu odpowiedniej deklaracji.

Jeżeli Państwo Młodzi otrzymają prezent do dziadków, pradziadków, rodzeństwa, ojczyma lub macochy, czyli osób, które w świetle przepisów ustawy stanowią I grupę podatkową, nie zapłacą podatku, jeżeli jego wartość nie przekroczy 9637 zł. Nieco niższa kwota obowiązuje w przypadku II grupy podatkowej – czyli rodzeństwa rodziców, dzieci rodzeństwa, żony, bądź męża rodzeństwa – wynosi ona 7276 zł. Najniższa, bo wynosząca 4902 zł obowiązuje dla grupy III – obejmuje ona wszystkie pozostałe osoby.

Powyższe limity obowiązują przez 5 lat, aby obliczyć należny podatek, trzeba zsumować wszystkie prezenty otrzymane w tym okresie od danej osoby.

O ile problem obliczenia otrzymanego prezentu z okazji I Komunii nie nastręcza większych problemów, o tyle w przypadku Młodej Pary już tak. Prezent-darowizna jest prezentem dla dwóch osób, należy go więc podzielić na dwoje. W takim przypadku limit należy podwoić. Jeżeli małżonkowie otrzymają od babci jednego z nich 8000 zł. będzie to oznaczać, że każde z nich otrzymało po 4000 zł, a co za tym będzie to kwota wolna od podatku.

Na szczęście, jak na razie fiskus nie przeprowadza kontroli weselnych kopert. Jednak jeśli za uzbierane pieniądze małżonkowie będą chcieli zakupić jakiś dobra o znacznej wartości, np. mieszkanie, bądź samochód, mogą zwrócić uwagę urzędników. Niezgłoszona darowizna podlega karnej stawce podatkowej w wysokości 20 %.