Może i Polaków jest coraz mniej, ale za to żyją coraz dłużej i coraz zdrowiej. Potwierdzają to dane

Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji
Może i Polaków jest coraz mniej, ale za to żyją coraz dłużej i coraz zdrowiej. Potwierdzają to dane

Polacy żyją coraz zdrowiej. Oczekiwane lata życia w zdrowiu wzrosły o rok. Jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej świadomi. Rośnie nasza wiedza zarówno w zakresie odżywiania, jak i profilaktyki. Przekłada się to na średnią długość życia. 

Czasy, w których w blokach reklamowych emitowanych w telewizji reklamowano produkty takie jak Nutella czy Nimm2 jako właściwe i zdrowe dla dzieci, bezpowrotnie minęły. Social media w ostatnich 10 latach zostały zdominowane przez trenerów, dietetyków i entuzjastów zdrowego trybu życia. Dla wielu to po prostu nowy styl życia.

Oczekiwane lata przeżyte w zdrowiu, to wskaźnik obrazujący sytuację zdrowotną ludności. Jest on obliczany na podstawie tablic trwania życia oraz indywidualnie postrzeganej niepełnosprawności. Wartość lat przeżytych w zdrowiu to nic innego jako estymowana średnia liczba lat, jaką ma do przeżycia bez niepełnosprawności osoba w danym wieku. O ile tylko aktualne warunki umieralności i utraty zdrowia populacji nie ulegną zmianie do końca trwania życia tej osoby.

Mniej więcej do 2022 r. długość trwania życia w zdrowiu w momencie urodzenia zmieniała się proporcjonalnie do wartości przeciętnego trwania życia. Co powodowało, że mężczyźni średnio przeżywali 80 proc. swoje życia w zdrowiu. Nieco gorzej wypadały kobiety, u których wskaźnik wynosił 77 proc.

Polacy żyją coraz zdrowiej i dłużej

I choć od 2011 r. jest nas coraz mniej, to zarówno poziom, jak i długość naszego życia uległy wydłużeniu. Co ciekawe, szacuje się, że dłużej żyją ludzie, którzy mogą pochwalić się wyższym wykształceniem. Korelacja wykształcenia oraz wyższej świadomości w zakresie dotyczącym odżywiania, jak i profilaktyki leczniczej jest jednoznaczna.

Przeciętna długość życia mężczyzn wzrosła w porównaniu z 1990 r. o ponad 7 lat, kobiet o ponad 6 lat. Nie bez znaczenia jest także miejsce zamieszkania. Zdecydowanie dłużej żyją mieszkańcy wschodnich województw. Tłumaczyć należy to zdecydowanie mniejszym zanieczyszczeniem środowiska.  Tym bardziej, że na przeciwległym biegunie znajdują się mieszkańcy najbardziej przemysłowych województw, tj. śląskiego oraz łódzkiego.

I choć postęp jest niepodważalny, to na tle innych europejskich krajów wypadamy wciąż słabo. W czołówce państw, gdzie żyje się najdłużej, znajdują się Malta, Włochy, Hiszpania i Szwecja.