Polak na Messengerze i WhatsAppie pokaże ci wszystko. Wszystko!

Prywatność i bezpieczeństwo Społeczeństwo Technologie Dołącz do dyskusji
Polak na Messengerze i WhatsAppie pokaże ci wszystko. Wszystko!

W związku z rosnącą liczbą cyberataków w Polsce i za granicą, niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na zagrożenia związane z bezpieczeństwem w sieci. Nowy raport na ten temat ujawnia alarmujące statystyki oraz proponuje sposoby na zwiększenie swojej ochrony przed cyberatakami.

Według niedawnego badania przeprowadzonego przez firmę Sophos, aż 47% użytkowników mediów społecznościowych w Polsce miało do czynienia z próbą wyłudzenia danych osobowych przez e-mail w ostatnim roku. Wyłudzacze stosują różne metody ataku, w tym także SMS-y (42%) oraz połączenia telefoniczne i wiadomości w komunikatorach internetowych. Niestetty, niektórzy użytkownicy nieumyślnie ułatwiają cyberprzestępczom działanie, przekazując poufne informacje, takie jak hasła czy skany dokumentów, poprzez komunikatory takie jak WhatsApp czy Messenger. Aż 27% badanych Polaków przyznaje się, że zdarza im się tak robić.

Z badania wynika, że najbardziej narażoną atakami phishingowymi na najpopularniejszych komunikatorach grupą wiekową są osoby w wieku od 25 do 34 lat. Z kolei osoby starsze, w wieku 55-65 lat, stanowią grupę, która jest najmniej narażona na tego typu zagrożenia. Eksperci podkreślają znaczenie ostrożności podczas kontaktu z nieznajomymi osobami, zarówno w trakcie rozmów telefonicznych, jak i podczas korzystania z komunikatorów internetowych. Jagadeesh Chandraiah z firmy Sophos zaleca weryfikację podejrzanych wiadomości poprzez kontakt z daną instytucją za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej lub telefonicznie, zamiast klikać w linki lub otwierać załączniki zawarte w wiadomościach.

Tyle tylko, że wszyscy wiemy, jak taka ostrożność wygląda w praktyce. A w praktyce jest trudna do wykonania dla mniej świadomych i zbyt czasochłonna, dla świadomych…

Porównanie z Czechami i Węgrami

Analizując sytuację w innych krajach, badanie Sophos ujawnia różnice w doświadczeniach użytkowników mediów społecznościowych w Czechach i na Węgrzech. Choć metody ataku różnią się, to wszędzie dominuje phishing mailowy, wskazując na jego uniwersalność jako narzędzia wyłudzeń. Badanie pokazuje także, że wygoda często wygrywa z bezpieczeństwem. Mimo że większość respondentów (62% w Polsce, 70% w Czechach i 87% na Węgrzech) unika przesyłania prywatnych danych za pośrednictwem komunikatorów, to nadal istnieje znaczący odsetek osób, które to robią, ułatwiając w ten sposób działanie cyberprzestępczym. Jakby nie patrzeć, to właśnie w Polsce – spośród krajów regionu – najbardziej ufamy komunikatorom, o których powszechnie wiadomo, że bywają czytane przez polskie służby.

Wielu rodaków postanawia mieć to jednak w nosie. Aż 15% rodzimych użytkowników mediów społecznościowych przyznaje, że za pośrednictwem komunikatorów internetowych otrzymuje poufne informacje od znajomych i rodziny (na Węgrzech 17%, a w Czechach 18%).

O badaniu

Sophos zleciła przeprowadzenie badania niezależnej agencji UCE Research w czerwcu 2023 roku. Badanie objęło 1000 respondentów w Polsce oraz identyczną liczbę w Czechach i na Węgrzech, dostarczając wartościowych informacji na temat postaw użytkowników mediów społecznościowych w kontekście cyberbezpieczeństwa.