Pracownik fizyczny w Polsce dalej jest traktowany jako niewolnik, a jego prawa są nagminne łamane

Praca Prawo Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Pracownik fizyczny w Polsce dalej jest traktowany jako niewolnik, a jego prawa są nagminne łamane

Pracownicy fizyczni w Polsce nigdy nie byli przesadnie dobrze traktowani przez swoich pracodawców. Pomimo tego, że w ostatnich latach ten trend ulega odwróceniu, dzieje się to bardzo powoli i opornie. Potwierdza to badanie Pracuj.pl, z którego wynika, że pracownicy fizyczni są w dalszym ciągu traktowani w naszym kraju jak osoby, które powinny tylko coraz więcej pracować i najlepiej w ogóle nie pytać o swoje prawa.

Prawa pracowników fizycznych są łamane regularnie. Badania to potwierdzają

Badanie Pracuj.pl naświetla nam znane od wielu lat problemy pracowników fizycznych. Są to między innymi nieprawidłowo naliczane nadgodziny, nagminne odmawianie udzielenia urlopu, niewypłacanie pieniędzy za pracę w nadgodzinach, czy brak regularnych szkoleń BHP. Co jeszcze bardziej szokujące, nadal 1/5  pracowników fizycznych nie otrzymuje wypłaty na czas, a 16 proc. pracuje bez odpowiedniej umowy.

Eksperci portalu Pracuj.pl podkreślają, że wielu pracowników, którzy poszukują pracy fizycznej w Polsce, wyrobiło w sobie nawyk sprawdzania, czy dany pracodawca zachowuje się uczciwie względem zatrudnionych w jego firmie osób. O przezorności pracowników w Polsce mówił Bartłomiej Urbański, kierownik sprzedaży w Pracuj.pl, odpowiedzialny za sektor pracy fizycznej:

Dla wielu osób szukanie pracy zaczyna się dziś od sprawdzenia w opiniach tego, czy firma przestrzega podstawowych zasad. Czy wypłaca pieniądze na czas, czy można liczyć na wolne w razie potrzeby, czy wszystko odbywa się legalnie. To nie są wygórowane oczekiwania – to fundament uczciwego zatrudnienia. A tam, gdzie te podstawy są spełnione, pracownicy chcą zostać na dłużej.

Niestety, ale co piąty pracownik fizyczny w Polsce nie zgłasza ewidentnych nadużyć i łamania prawa przez swojego pracodawcę. Często nie decydują się oni na poinformowanie o nieprawidłowościach w firmie, gdyż obawiają się konsekwencji (np. zwolnienia z pracy). Aż 20 proc. badanych pracowników nie zdecydowało się na zgłoszenie swojej sprawy, gdyż nie wiedzieli, w  jaki sposób mogą zacząć proces dochodzenia swoich praw.

Pracodawcy w Polsce często blokują wykorzystywanie urlopu w konkretnym terminie i nie przestrzegają innych przepisów

Autorzy badania podkreślają, że firmy w Polsce, które zatrudniają pracowników fizycznych, nazbyt często powalają sobie nie tylko na naginanie przepisów prawa pracy, ale także na jawne ich łamanie. Na porządku dziennym w Polsce jest między innymi blokowanie wykorzystywania urlopu w konkretnym terminie, ale to nie wszystkie nadużycia. Pracodawcy często także w nieprawidłowy sposób rozliczają dodatki, np. za pracę w dni wolne od pracy, lub za wykonywanie swoich obowiązków zawodowych w godzinach nocnych.

Oprócz tego, że wielu pracowników fizycznych nadal pracuje w Polsce „na czarno”, często zdarza się także proponowanie pracownikom umów, których zapisy i ustalenia odbiegają znacznie od tego, w jaki sposób wygląda praca w danej firmie. Wielu pracowników nie ma pojęcia o tym, w jaki sposób rozliczane są przepracowane w firmie godziny, a także często nie otrzymują oni należnych im składników wynagrodzenia, takich jak np. ekwiwalent za urlop. Klasyką w tym wypadku jest też popisywanie umów cywilnoprawnych, pomimo tego, że w ich miejsce powinny pojawić się umowy o pracę.