Dobra wiadomość dla osób chcących skorzystać z programu Czyste Powietrze. Jest nacisk na upraszczanie procedur

Finanse Nieruchomości Środowisko Dołącz do dyskusji
Dobra wiadomość dla osób chcących skorzystać z programu Czyste Powietrze. Jest nacisk na upraszczanie procedur

Od początku stycznia ruszył program Czyste Powietrze 2023. Rząd chwali się, że w jego ramach wsparcie otrzymało już ponad pół miliona osób. Niestety nadal nie wszyscy dostali pieniądze na swoje konta. Wnioski rozpoznawane są bowiem miesiącami. Jednostki WFOŚiGW starają się jednak uprościć procedury.

Program Czyste Powietrze 2023 – co nowego proponuje rząd?

Czyste Powietrze to zdecydowanie najbardziej popularny program proekologiczny funkcjonujący w Polsce. Od początku jego obowiązywania, a więc od 2018 roku, z dopłat skorzystało już 543 tysiące beneficjentów, a wypłacone kwoty przekroczyły 10 miliardów złotych. Nic dziwnego, że wraz z początkiem 2023 roku zainteresowanie nową odsłoną programu znów jest ogromne. Tym bardziej, że po wprowadzeniu nowych zasad w 2022 roku, rząd zdecydował się na kolejne korzystne zmiany.

Najistotniejszą z punktu widzenia wnioskodawców kwestią jest zwiększenie kwoty wsparcia. Od początku stycznia można liczyć na dotację w wysokości nawet 135 tysięcy złotych. Zwiększone zostały także progi dochodowe kwalifikujące do uzyskania wsparcia w programie. W przypadku podwyższonego dofinansowania w gospodarstwie wieloosobowym wynosi on 1 894 złotych na osobę. Przy gospodarstwie jednoosobowym nie można przekroczyć 2 651 złotych. W sytuacji wnioskowania o najwyższą dotację progi wynoszą odpowiednio 1 090 złotych na osobę i 1 526 złotych.

Ze względu na utrzymującą się wysoką inflację rządzący zdecydowali się także na urealnienie kosztów inwestycji. Zmian nie doczekała się sama procedura ubiegania się o wsparcie, która wciąż sprawia wiele problemów.

Na pieniądze czeka się miesiącami. Pojawiła się jednak szansa na zmianę

Jak donosi portalsamorzadowy.pl beneficjenci nadal skarżą się na zbyt długi czas oczekiwania na rozpatrzenie ich wniosków. Zgodnie z przepisami Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powinien wypłacić pieniądze w ciągu 3 miesięcy od złożenia dokumentów. Tymczasem w Katowicach na dotację czeka się nawet trzy razy dłużej. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w Warszawie, gdzie opóźnienia wynoszą już 4 miesiące.

Jednostki WFOŚiGW odbijają piłeczkę na wnioskodawców. Zdaniem urzędników główną przyczyną opóźnień mają być braki lub błędy w złożonej dokumentacji. Wśród najczęściej popełnianych są chociażby tak podstawowe sprawy jak niepodpisanie wniosku o płatność. Zdarzają się też bardziej poważne kłopoty związane na przykład z zamontowaniem urządzeń niezgodnych z wymaganiami programu.

Pomimo tego Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dążą do uproszczenia procedur. Ma to przyspieszyć rozpoznawanie wniosków, a w efekcie wypłatę środków. Problem w tym, że zmian formalnych w programie było już sporo i na niewiele się one zdały. Tym razem ma być jednak inaczej. Rzeszowski WFOŚiGW jako sposób na rozwiązanie problemu stosuje dotacje z prefinansowaniem. Polega ona na wypłacie zaliczki dla wykonawcy na 14 dni przed rozpoczęciem zadań. Pozostała kwota trafia na jego koncie już po realizacji projektu, w terminie 30 dni od złożenia rozliczenia. Na razie nowa procedura się sprawdza, co daje nadzieję na to, że program Czyste Powietrze 2023 nie będzie już kojarzony z niekończącym się oczekiwaniem na wpłynięcie dotacji.