Wynajmujący mieszkania mają dość. Napisali do premiera Morawieckiego

Nieruchomości Państwo Prawo Dołącz do dyskusji
Wynajmujący mieszkania mają dość. Napisali do premiera Morawieckiego

Protest właścicieli mieszkań. Chcą takiej ochrony swoich praw, jaką mają lokatorzy. Mają dość niepłacących i dewastujących mieszkania najemców, których chroni nasz prawo.

Protest właścicieli mieszkań

Właściciele mieszkań próbują połączyć siły, by zwrócić uwagę rządzącym, że Polska jest krajem, w którym można miesiącami, a często latami żyć na koszt właściciela mieszkania. Nie płacić za najem. Nie płacić za media. Sprzedać czy zniszczyć wyposażenie i właściwe najgorsze, co może taką osobę spotkać, to eksmisja. Choć i ta przez Covid-19 była niemożliwa.Wynajmujący nie może odłączyć mediów. Nie może wyrzucić z mieszkania nieuczciwego lokatora. Musi płacić za najemcę czynsz i media, by samemu nie trafić na listę dłużników. O spłacie kredytu już nawet nie wspomnę. Oczywiście, że trafiają się też nieuczciwi wynajmujący, ale czy ktoś kiedyś słyszał, żeby wynajmujący zajął i zniszczył należącą do najemcy rzecz wartą kilkaset tysięcy złotych?

Właściciele mieszkań mają tego dość. W mediach społecznościowych powstają grupy, których członkowie ostrzegają się przed nieuczciwymi lokatorami. Można tam też zobaczyć zdjęcia zdewastowanych mieszkań. Brudnych i tak zaśmieconych, że trudno to sobie wyobrazić. Zjednoczeni Wynajmujący Ruch Obywatelski piszą do premiera. Chcą zmiany prawa, na której skorzystają nie tylko oni, ale także uczciwi lokatorzy. Dziś rodzina z dziećmi czy kobieta ciężarna, to nie są wymarzeni najemcy.

Wynajmujący po przejściach

„Sytuacja  jest bardzo niekomfortowa dla wynajmujących i wiele osób po przejściach z niepłacącymi lokatorami woli sprzedać lokal lub nie wynajmować go nikomu. Umowa najmu okazjonalnego też nie jest skutecznym rozwiązaniem.  Wypowiedzenie jej przez właściciela jest możliwe dopiero gdy lokator zalega z zapłatą czynszu za trzy pełne okresy rozliczeniowe. Pomimo wyznaczenia mu jeszcze dodatkowego miesięcznego terminu do uregulowania tych zaległości. Uwzględniając ustawowy jednomiesięczny okres wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, w sumie okres korzystania z lokalu bez wynagrodzenia dla właściciela sięga ponad 5 miesięcy” piszą premierowi rozgoryczeni właściciele mieszkań.

A jeśli lokator się nie wyprowadzi, to wynajmującego czekają lata spędzone na postępowaniu sądowym, a następnie wyczekiwanie na egzekucję wyroku, która może być zawieszona do czasu udostępnienia przez gminę lokalu socjalnego. Wynajmujący, chcą kilku prostych zmian w prawie. Chodzi im o przyznanie prawa wypowiedzenia umowy najmu w każdym przypadku stwierdzenia zaległości z płatnością czynszu najmu. Jeśli najemca nie ureguluje ich w dodatkowym 14 dniowym terminie. Domagają się też usprawnienia postępowania eksmisyjnego i odszkodowań w przypadku zwłoki. Proponują przyjąć, aby w przypadku spraw sądowych, które trwają w dłużej niż 9 miesięcy, automatycznie wynajmujący zyskiwał prawo do odszkodowania od Skarbu Państwa.

Najemca z historią

Domagają się też ustawowego prawa do weryfikacji najemcy. Powierzają nieznanej osobie dobro szczególne, jakim jest mieszkanie i o bardzo dużej wartości. W związku z tym chcieliby mieć zagwarantowane ustawowo prawo do weryfikacji najemcy. Miejsca jego pracy, wysokości zarobków. Historii kredytowej czy referencji od pracodawcy.Wreszcie, wynajmujący, chcą by prokuratura ścigała z urzędu osoby, które w Internecie udzielają wskazówek na mieszkać w cudzym mieszkaniu i za nie płacić. A także tego, by naciąganie właścicieli było oszustwem surowo karanym przez prawo.

Czekają na odpowiedź od premiera Morawieckiego.