Fiskus: za każde prywatne użycie firmowego sprzętu przedsiębiorca musi zapłacić VAT

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Fiskus: za każde prywatne użycie firmowego sprzętu przedsiębiorca musi zapłacić VAT

Przedsiębiorca wykonujący działalność np. we własnym mieszkaniu może sporo wydatków wliczyć do kosztów uzyskania przychodu – mowa np. o biurku, laptopie czy fotelu. Najnowsza interpretacja Dyrektora KIS może jednak wywołać wśród przedsiębiorców popłoch. Zdaniem fiskusa za każde prywatne użycie firmowego sprzętu trzeba naliczyć VAT. 

Za prywatne użycie firmowego sprzętu trzeba naliczyć VAT

Fiskus ma na swoim koncie mniej i bardziej kontrowersyjne interpretacje. Ta jednak może wywołać wyjątkowo silne wątpliwości.

Podatniczka, która świadczy usługi doradztwa podatkowego oraz rachunkowo-ksiegowe wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Chciała dowiedzieć się, czy jeśli kupi rower, którym będzie dojeżdżać do biura, kontrahentów i urzędów (oraz – sporadycznie – będzie używać go w celach prywatnych), to czy będzie mogła odliczyć cały VAT z faktury zakupu roweru. Dyrektor KIS uznał, że jest to możliwe (do rowerów nie stosuje się ograniczenia w postaci odliczenia maksymalnie 50 proc. VAT), ale zastrzegł też, że… za prywatne użycie firmowego sprzętu trzeba naliczyć VAT. I to za każde użycie. Fiskus stwierdził, że jest to zgodne z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

W jednym momencie użytek na rzecz działalności gospodarczej, w drugiej – już nie

Taka interpretacja fiskusa budzi wątpliwości z różnych przyczyn. Po pierwsze – wielokrotnie bywa tak, że sprzęt czy rzecz wykorzystywana w działalności gospodarczej może być chwilowo – niejako przy okazji – wykorzystana prywatnie. Jak np. argumentuje w rozmowie z Infor Zdzisław Modzelewski, doradca podatkowy i partner GWW Tax, zgodnie z wydaną przez fiskusa interpretacją dyskusyjne jest już to, gdy po drodze z biura czy urzędu podatniczka zatrzymałaby się po drodze na drobne zakupy w warzywniaku – a następnie wróciła rowerem do domu. W wielu przypadkach może być zresztą podobnie. Jeszcze inna kwestia dotyczy tego, jak właściwie skarbówka chciałaby sprawdzać, czy – i kiedy – przedsiębiorca wykorzystuje daną rzecz do celów firmowych, a kiedy na użytek prywatny. To w zasadzie niemożliwe do ustalenia.

Jednocześnie nie brakuje prawników którzy podkreślają, że faktycznie udostępnienie jakiegokolwiek środka trwałego do celów prywatnych przedsiębiorcy (z wyłączeniem samochodu osobowego) stanowi czynność opodatkowaną VAT. Jak podkreśla jednak (również w rozmowie z Infor) Paweł Goś, starszy menedżer w MDDP, mimo że interpretacja jest zgodna z literą prawa, to prowadzi ona do absurdalnej sytuacji – czyli konieczności opodatkowania udostępnienia sprzętu dla… samego siebie.

Bez wątpienia interpretacja Dyrektora KIS z 18 października (sygn. 0114-KDIP4-2.4012.386.2022.3.MC) jest dla przedsiębiorców kłopotliwa, jednak należy pamiętać, że mało prawdopodobne, by organy skarbowe faktycznie zajmowały się każdym potencjalnym prywatnym użyciem firmowego sprzętu. Nie zmienia to jednak faktu, że może to odpowiedni moment na zmianę prawa – tak, by bardziej przystawało do rzeczywistości.