ecommerce Podatki

Ministerstwo Finansów przygotowało praktyczny przewodnik po zmianach w VAT w pakiecie e-commerce

Ministerstwo Finansów przygotowało praktyczny przewodnik po zmianach w VAT w pakiecie e-commerce

Urzędnicy zebrali 59 przykładów zmian, jakie przynosi pakiet i co bardzo ważne dla firm, Ministerstwo Finansów zapewnia, że objaśnienia dotyczące e-commerce będą chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej.

Przewodnik po pakiecie VAT ecommerce

Od 1 lipca w krajach członkowskich UE powinien obowiązywać tzw. pakiet ecommerce.  To nowe zasady opodatkowania VAT handlu elektronicznego. Mają ułatwić handel w sieci między krajami UE, uszczelnić VAT w imporcie tzw. małych przesyłek spoza Europy i zapewnić większą konkurencyjność przedsiębiorcom z UE .

W Polsce wprowadzanie zasad pakietu do naszego prawa  odbywa się się dosłownie na ostatnią chwilę, ale Ministerstwo Finansów nie czekając na zakończenie procesu legislacyjnego chce pomóc przedsiębiorcom przygotować się do zmian. Do 30 czerwca ministerstwo czeka też na uwagi do przygotowanych przez urzędników objaśnień projektów przepisów. Można je zgłaszać na adres: sekretariat.pt@mf.gov.pl. Mogą to robić przedsiębiorcy i osoby fizyczne, ale w przypadku tych ostatnich, konieczne jest dołączenie zgodny na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego opinia nie będzie uwzględniana.

„Zmiany w VAT związane z wdrożeniem pakietu e-commerce wprowadzają wiele nowych instytucji i sposobów rozliczania VAT w handlu międzynarodowym w relacjach B2C. Przedsiębiorcy sygnalizowali nam potrzebę opracowania przewodnika po tych zmianach. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Ministerstwo Finansów opracowało projekt objaśnień podatkowych, swoisty handbook dla przedsiębiorcy. Dlatego też objaśniania to głównie przykłady praktyczne” tak efekt pracy swoich urzędników podsumował wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Objaśnienia są dostępne na tej stronie.

Zaproszenie na webinarium

Projekt objaśnień podatkowych analizuje najważniejsze rozwiązania pakietu. To, przede wszystkim, wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość WSTO (definicja, miejsce dostawy), sprzedaż na odległość towarów importowanych SOTI, rola platform elektronicznych, procedury unijne i nieunijne One Stop Shop, procedurę szczególną Import One Stop Shop – IOSS oraz uproszczoną procedurę  deklarowania i odroczenia płatności podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro.

Ministerstwo Finansów organizuje też 28 czerwca o godz. 13.30  webinarium, którego tematem będą „Nowe zasady VAT w handlu elektronicznym od 1 lipca 2021 r., czyli pakiet VAT e-commerce w praktyce polskich firm”, Każdy chętny może wziąć w nim udział. Nie trzeba się rejestrować. Połączenie będzie możliwe przez link, opublikowany na stronie MF. Będzie możliwość zadawania pytań ministerialnym ekspertom.