Większość przedsiębiorców bierze sprzęt w leasing. Czasem jednak bardziej opłacają się raty na działalność gospodarczą – zobacz, jak to działa

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (264)
Większość przedsiębiorców bierze sprzęt w leasing. Czasem jednak bardziej opłacają się raty na działalność gospodarczą – zobacz, jak to działa

Co do zasady, prowadzenie działalności gospodarczej wymaga od przedsiębiorcy wielu umiejętności z różnych dziedzin.

Poza znajomością swojego fachu, umiejętnością współpracy z kontrahentami i elastycznością, przydaje się także dobra orientacja w przepisach podatkowych. Oczywiście, wielką pomocą może być tu dobry księgowy. Praktyka pokazuje jednak, że zwłaszcza w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych często jego czas jest ograniczony. Warto zatem, aby sam przedsiębiorca znał różne formy rozliczania zakupów. Czasami od zapłacenia całej kwoty lub leasingu bardziej korzystne są raty na działalność gospodarczą.

 Większości z nas zakup na raty kojarzy się przede wszystkim z rozłożeniem kwoty zakupu w czasie. Jednak w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, taką formułę wyczerpuje także korzystanie z leasingu. Jakie są różnice między tymi formami?

Podstawa opodatkowania

Podejrzewam, że każdy przedsiębiorca rozliczający się liniowo lub progresywnie słyszał o podstawie opodatkowania. W przypadku zysków przekraczających potrzeby bytowe i ponoszeniu kosztów prowadzenia działalności może to być zbawienie dla portfela. Mechanizm co do zasady jest prosty. Jeśli do wykonywania usług potrzebujemy inwestycji w sprzęt, oprogramowanie lub usługi, wystarczy wziąć na ten zakup fakturę i w ten sposób możemy rozliczyć go jako koszt prowadzenia działalności. Osobną kwestią jest udowodnienie Urzędowi Skarbowemu, że dany zakup jest nam faktycznie potrzebny, o czym pisaliśmy już niejednokrotnie na Bezprawniku. Jeśli jednak nam się to uda, zakup taki pomniejsza podstawę kwoty opodatkowania. Płacimy zatem podatek od niższej sumy, niż nasz przychód.

Raty vs leasing

Przechodzimy do fundamentalnego pytania – po co raty, skoro można wziąć sprzęt w leasing? Skoro w obu przypadkach koszt zakupu rozłożony jest na dłuższy okres czasu z miesięczną ratą, wydaje się to pozbawione sensu. Odpowiedzi na to pytanie mogą być dwie. Po pierwsze, raty bywają bardziej korzystne finansowo od leasingu. Stosunkowo często możemy natrafić na oferty 0%, w przypadku których płacimy realna cenę produktu. Leasing z reguły startuje od 102-103% wartości produktu, co przy dużym zakupie może być znaczącą różnicą.

Ważniejsze jest jednak to, że w przypadku zakupu na raty otrzymujemy jedną fakturę. Jest to szczególnie korzystne dla działalności generujących zysk sezonowy, gdyż w momencie dużych dochodów nasz podatek mocno się zmniejsza. Oczywiście później mamy do zapłacenia same raty, które nie odliczają się już od podstawy opodatkowania. Jeśli jednak dobrze zaplanujemy takie zakupy, przy np. pracy na zlecenie poza sezonem, może to stanowić spory zysk.