Co lepsze: zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów czy odliczyć od dochodu. Od lipca będzie taka możliwość

Finanse Firma Prawo Dołącz do dyskusji
Co lepsze: zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów czy odliczyć od dochodu. Od lipca będzie taka możliwość

Już 1 lipca wchodzi w życie nowelizacja Polskiego Ładu. Jedna ze zmian dotyczy składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy na podatku linowym będą mieli wybór. Składka zdrowotna w kosztach czy odliczona od dochodu?

Składka zdrowotna w kosztach czy odliczona od dochodu?

Polski Ład pozbawił przedsiębiorców możliwości odliczania wydatków poniesionych na  składkę zdrowotną. Nowelizacja, która wkrótce wejdzie w życie, wprowadza zmiany. Dotyczą one, między innymi, przedsiębiorców, którzy jako formę rozliczenia PIT wybrali, 19 procentowy, podatek liniowy. Nowe prawo daje im możliwość wyboru. Mogą składkę zaliczyć do kosztów lub odliczyć od dochodu. Ta możliwość obejmuje także składki za osoby współpracujące. Nowelizacja pozwala rozliczyć w ten sposób także składki już odprowadzone od stycznia do czerwca. Ograniczeniem jest roczny limit, który wynosi 8,7 tys. zł. Ma być co roku waloryzowany. Co wybrać? Jaka opcja będzie dla przedsiębiorcy korzystniejsza? Na to pytanie odpowiadają, zapytani przez „Rzeczpospolitą” doradcy podatkowi.

„Rozliczenie składki zdrowotnej w kosztach. Dzięki temu mamy niższy dochód. A u przedsiębiorców na liniowym PIT dochód jest nie tylko podstawą opodatkowania, ale także podstawą wymiaru składki zdrowotnej. Za jednym zamachem zmniejszymy więc podatek i wpłatę do ZUS. Tej dodatkowej korzyści nie będzie, jeśli składkę zdrowotną odliczymy od dochodu. Wtedy zapłacimy tylko niższy podatek”  wyjaśnia gazecie Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2.

Lepiej ująć w kosztach

Za ujęciem składki w kosztach przemawia jeszcze jeden argument. Przy wyborze tej opcji rozliczyć ją można także wtedy, gdy przedsiębiorca nie ma zysku. Składki powiększą stratę, którą prowadzący firmę będzie mógł rozliczyć w przyszłości. „Rzeczpospolita” potwierdziła interpretację doradcy w Ministerstwie Finansów.

„Konsekwencją zaliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne do kosztów uzyskania przychodu będzie pomniejszenie podstawy wyliczenia składki zdrowotnej. Składka odliczana od podstawy opodatkowania nie wpłynie natomiast na podstawę obliczenia składki zdrowotnej” potwierdził resort.

Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej dotyczą też przedsiębiorców, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt lub kartę podatkową. Ci pierwsi od lipca będą mogli odliczyć połowę składki zdrowotnej od przychodu. Także tej płaconej za osoby współpracujące. Natomiast przedsiębiorcy na karcie, odpiszą 19 proc. od podatku. Żadnej ulgi w odliczeniu składki zdrowotnej nowelizacja nie przewiduje dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych. Skorzystają oni na niższej, w pierwszym progu podatkowym, 12 proc., stawce PIT.