Ponad 100 tysięcy złotych za urodzenie dziecka – tyle pieniędzy można otrzymać od rządu

Państwo Rodzina dołącz do dyskusji (65) 09.09.2020
Ponad 100 tysięcy złotych za urodzenie dziecka – tyle pieniędzy można otrzymać od rządu

Paweł Grabowski

Świadczenia po porodzie przysługujące rodzicom są bardzo rozbudowane. Znajdują się wśród nich zarówno świadczenia pieniężne i niepieniężne. Z każdego warto skorzystać, w końcu to jedna z nielicznych sytuacji, gdy państwo wspiera praktycznie każdego.

Pierwsze świadczenie po porodzie to becikowe

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka wynosi 1 000 zł. Świadczenie może uzyskać każdy, kto spełnia niewygórowane warunki. Wystarczy być rodzicem, opiekunem prawnym lub faktycznym. Kolejną przesłanką jest próg dochodowy, tj. świadczenie przysługuje jeżeli dochód na jednego członka rodziny nie przekroczył 1922 zł netto miesięcznie. Co ważne – w wyliczeniach należy ująć również dziecko, z tytułu urodzenia którego wnioskuje się o świadczenie. Trzecim kryterium obowiązującym wyłącznie rodziców dziecka, jest to że matka od 10 tygodnia ciąży do porodu musiała pozostawiać pod opieką lekarską. Nie trzeba się spieszyć. Na złożenie wniosku mamy czas na 12 miesięcy od dnia narodzin. W przypadku dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia, ale nie później niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Wniosek można złożyć internetowo lub w miejscu wyznaczonym przez daną gminę. Poszczególne urzędy gmin publikują wykaz dokumentów jakie należy załączyć do wniosku w zakresie potwierdzenia dochodów na członka rodziny. Może to być zaświadczenie od naczelnika urzędu skarbowego w sytuacji prowadzenia przez rodzica działalności gospodarczej. Natomiast dla etatowców najczęściej jest to zaświadczenie o dochodach. Obowiązkowe jest zaświadczenie o tym, że matka najpóźniej od 10 tygodnia ciąży znajdowała się pod opieką lekarską

Od dnia narodzin dziecka przysługuje na nie świadczenie 500 plus

Największy, najkosztowniejszy program socjalny Prawa i Sprawiedliwości. Od zawsze budził kontrowersje. Jednych oburza sama myśl dawania pieniędzy komukolwiek za posiadanie dziecka, inni woleliby zmian, żeby program bardziej wspierał rodziny pracujące. Miał pobudzić dzietność, niestety jak pokazują dane 500 plus nie działa. Świeżo upieczeni rodzice mogą wnioskować o przyznanie im świadczenia od razu po porodzie. 500 zł miesięcznie będą otrzymywać aż do ukończenia przez dziecko 18 lat. W miesiącu, w którym dziecko się urodziło świadczenie zostanie wypłacone proporcjonalnie w przeliczeniu na dni na świecie w danym miesiącu. Później z regularnością jak w szwajcarskim zegarku co miesiąc rodzice otrzymają przelew z OPS. W ciągu 18 lat państwo, a właściwie podatnicy wypłacą ponad 100 000 zł na każde dziecko.

Matki, które nie pracowały również otrzymają pieniądze

Te matki, które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego, czyli np, studentki, bezrobotne, czy pracujące na podstawie umów cywilno-prawnych otrzymają przez rok 1 000 zł miesięcznie. Jeżeli na świat przyszło więcej niż jedno dziecko to okres wypłaty wydłuża się w zależności od liczby dzieci. Przy dwójce świadczenie przysługuje przez 65 tygodni, przy trójce – 67, przy czwórce 69, a gdy urodzi się więcej niż 4 dzieci – przez 71 tygodni. Jest to świadczenie rodzicielskie zwane również od pomysłodawcy rozwiązania „kosiniakowym”. Przy świadczeniu nie obowiązują progi dochodowe. Jednak w sytuacji, gdy zasiłek macierzyński z wypłacany z  innego tytułu był niższy niż 1 000 zł miesięcznie, to jest wyrównywany do kwoty 1 000 zł. Istnieje również ograniczenie czasowe. Jeżeli matka zgłosi się z wnioskiem o wypłatę świadczenia w ciągu trzech miesięcy od dnia porodu, to zostanie jej przyznane z wyrównaniem od dnia porodu. Natomiast po upływie trzech miesięcy świadczenie przysługuje tylko do dnia złożenia wniosku.

Najubożsi mogą liczyć na świadczenie rodzinne

Jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę jest mniejszy niż 674 zł to rodzinie przysługuje zasiłek rodzinny. Jeżeli członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko próg dochodowy wynosi 764 zł.  Stawki zasiłku rodzinnego kształtują się następująco:

 • 95 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia,
 • 124 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18. roku życia,
 • 135 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 21 roku życia jeżeli dziecko kontynuuje naukę w szkole

Podczas pobierania zasiłku rodzinnego można otrzymać dodatkowe pieniądze. Za urodzenie dziecka otrzymuje się jednorazowo 1000 zł. W trakcie trwania urlopu wychowawczego dodatek do świadczenia rodzinnego wynosi 400 zł miesięcznie. Za samotne wychowanie dziecka przysługuje 193 zł miesięcznie, a gdy dziecko jest niepełnosprawne to kwota wzrasta do 265 zł. Na dziecko niepełnosprawne w wieku do 5 lat przysługuje 90 zł miesięcznie dodatku na kształcenie i rehabilitację. Po ukończeniu przez dziecko 5 lat dodatek rośnie do 100 zł. Osobom pobierającym zasiłek rodzinny przysługuje również 100 zł płatne jednorazowo z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

Podjęcie nauki przez dziecko wiąże się z miesięcznym dodatkiem w kwocie 113 zł w sytuacji, w  w związku z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także szkoły podstawowej lub gimnazjum w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Natomiast jeżeli dziecko będzie dojeżdżać z miejsca zamieszkania  do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły dodatek będzie wynosił 69 zł miesięcznie.

Świadczenia po porodzie często oferują samorządy

Po urodzeniu dziecka warto również zajrzeć na stronę swojej gminy, ponieważ od kilku lat bardzo popularne stały się wyprawki dla noworodków ufundowane przez władze jednostki samorządu terytorialnego. Zazwyczaj wymaganiem jest to, że rodzice musza być zameldowani w danym mieście. Ma to być prostym sposobem na zdobycie popularności, bo każdy lubi dostawać prezenty, a a jednocześnie zachęcać ludzi do zmiany zameldowania. Dzięki temu więcej pieniędzy z tytułu udziału w podatku dochodowym trafia do samorządów.

65 odpowiedzi na “Ponad 100 tysięcy złotych za urodzenie dziecka – tyle pieniędzy można otrzymać od rządu”

 1. Taniej dla PISu będzie jak polskie dzieci nie będą się rodzić. Potem dorosłemu Polakowi trzeba przecież płacić zasiłek dla bezrobotnych. Morawiecki wprowadz sprzedawczyku ojczyzny od razu 500 hrywien plus, niech sie Ukraińcy rozmnażają, bo przecież ty jesteś ukrainskim a nie polskim „patriotą”.

  I mówię to bez niechęci do ciężko proacujących i uczciwych Ukraińców w Polsce, bo kilku znam i są wporzo.

  • Odpracują, płacąc na emerytury przyszłych dziadków…..
   Bo jak wiadomo składki płacone teraz są od razu przejadane.

   • Chyba jak dostaną zakaz opuszczania kraju i nakaz pracy, jeśli będzie praca, jeśli nie będą na socjalu (co dziedziczy się po rodzicach) – socjalizm to przymus i niewolnictwo.

    • Nie wiem gdzie Ty mieszkasz, ale z tego co widzę w mojej okolicy prawie wszyscy młodzi pracują, a na pewno Ci którzy mają już dzieci. Trochę wyjechało, większość z nich wróciła. Kilka koleżanek jest na macierzyńskim, ale jednak do pracy wracają jeżeli tylko mają z kim zostawić jednoroczne dziecko.
     Może Ty jakichś cyganów masz za sąsiadów.

     • Dla systemu emerytalnego liczy się długi termin. Zakładam że dzieci na które płacę jeszcze nie pracują. Ja nie chcę żadnego wsparcia na dzieci – to odpowiedzialność rodziców. Jak ktoś coś daje to musi najpierw zabrać.

     • Ja za to nie chcę przymusowych składek emerytalnych, rentowych, zdrowotnych, obowiązkowego OC, akcyzy na papierosy, alkohol itp to odpowiedzialność człowieka, żeby sobie sam zadbał o przyszłość, swoje zdrowie i ostrożnie jeździł po ulicy, bo jak spowoduje poważny wypadek, to mu zabiorą wszystko co ma.

     • Jestem za – zostawić tylko składki które są w formie ubezpieczenia a nie podatku.

     • Po co jakieś obowiązkowe ubezpieczenia?
      Czemu nie zostawić wolnej ręki człowiekowi, przecież ma swój rozum. Powinien wiedzieć co robić i na co się ubezpieczać, a co jest mu zbędne.

     • Chodzi o to by np. mieć minimum zabezpieczenia na rzadkie choroby i zdarzenia naprawdę losowe. Czyli finansować tylko to czym sektor prywatny się nigdy nie zajmie. Chociaż jak ktoś chce wcale nie płacić to powinien mieć taką opcję – pod warunkiem że tępe społeczeństwo dopuszcza możliwość umierania obywateli – dzieci takiej osoby też nie powinny mieć leczenia.
      Pewne funkcje trzeba utrzymać – np. domy dziecka powinny służyć dla rzeczywiście potrzebujących a nie przechowalnia dla dzieci patoli.

 2. Po wprowadzeniu programu liczba dzieci wzrosła, więc takie pisanie że program nie działa, to wróżenie z fusów. Ja równie dobrze mogę napisać, że działa, bo gdyby nie ten program to dzieci byłoby teraz rocznie 20 tyś mniej.
  Ogólnie końcówka 2020 i rok 2021 będą słabe po wprowadzeniu epidemi głupoty, bo stary człowiek jest ważniejszy, niż nowe przyszłe pokolenie.

  • Gdzie wzrosła na Węgrzech czy bo twoja ciotka urodziła to uznałem że skoro ciotka się rucha za 500+ to wszyscy tak robią?

   • Po wprowadzeniu programu była różnica nawet 20 tyś w skali roku.

    Żal dupe ściska że jakiś grosz ciotka dostał?

   • Źródło do czego?
    Przecież są ogólnodostępne statystyki liczby narodzin. W 2015 było ich około 370 tyś, a w 2017 po wprowadzeniu programu już ponad 400 tyś.

     • Skoro był wzrost i to o około 30tyś, to znaczy ze program zadziałał.
      Tak jak już napisałem autor tekstu bezmyślnie z góry stwierdził, że program nie działa z powodu spadającej liczby urodzeń, równie dobrze ja mogę sobie powiedzieć że działa, bo gdyby nie ten program to w 2019 urodziłoby się pewnie 300-330 tyś

     • Jasne. Spadająca liczba urodzeń dowodzi skuteczności programu. Jak mogłam na to nie wpaść.

     • Ty chyba chcesz mnie ztrolować, albo jesteś botem do pisania komentarzy i podbijania tematu. Przecież dobrze wiesz, o co mi chodzi, że gdyby nie było tego programu spadek byłby jeszcze większy…..

     • Masz zalinkowany w artykule mój inny artykuł o tym, że ministerstwo chce za 600k PLN dowiedzieć się dlaczego 500 plus nie zwiększyło dzietności. Wejdź, przeczytaj, później zarzucaj bezmyślność. Chyba, że posiadasz jakąś tajemną wiedzę, której nie ma nawet ministerstwo odpowiedzialne za ten program.

 3. Zakładam hodowlę dzieci. Widzę, że to będzie prężna gałąź gospodarki. Potrzebuję kobiet i budynków gospodarczych. No i jakieś instalacje do produkcji paszy, ściółka i gumowe podkłady pod kojce żeby zasoby ludzkie miały czysto… trzeba będzie kupić traktor.
  Muszę poradzić się innych hodowców jak to jest ze ssakami innych gatunków.

  A tak na serio to zarówno dzietność jak i wszystko inne natychmiast by się poprawiło gdybyście wy pisowscy debile rządowi utopili się dzisiaj w Bałtyku i dali nam żyć. Pierdolone pasożyty i zdrajcy.

  • Jeżeli nie poszliby za nimi ludzie z PO, PSL, Nowoczesnej Hałowni 2050 i inne lewice, to dzietność zostałaby na tym samym poziomie

 4. Jedyny seks na jaki mam ochotę w PolscePlus to jebanie PISu.
  Przydałaby się jakaś nowa ArmiaKrajowa, która odwiedziłaby rządowych zdrajców i dała korepetycje z patriotyzmu. Pan Kornel przewraca się w grobie i przeklina dzień w którym spłodził tego sprzedawczyka.
  Należałoby wszystkim posłom którzy głosowali za ustawami covidowymi oraz rządowi ogolić głowy tak jak się to robiło za okupacji kurwom które spały z niemcami.

 5. Za PO to nic nie bylo dla dzieci dali 30 zl na miesiac na dziecko ubogim i spier…PiS dopiero szanuje rodzicow bo wychowanie dziecka to koszt miesieczny ok 2 tysiace zł na same pampersy wydaje sie 500 zl na miesiac a nie mowie inne rzeczy zeby kupic ł wyprawka to ok 5 tysiecy zl

 6. Lepiej dac z budżetu Panstwa na dzieci niz jak PO dla siebie brało wszystko złodzieje. Dla dzieci nie bylo dla seniorow nie było a dla siebie to mieli co miesiac podwyzki sobie robili i sprzedawali Polskę szfabom

 7. Ten co popiera PO to albo jest złodziejem, oszustem co dorabia sie na krzywdzie ludzkiej, kryminalista, szfabem, ruskiem, lub zydem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *