W tej samej grupie co seniorzy zaszczepieni zostaną… agenci CBA i prokuratorzy. A sędziowie? Oni już nie

Gorące tematy Państwo Zdrowie dołącz do dyskusji (319) 15.01.2021
W tej samej grupie co seniorzy zaszczepieni zostaną… agenci CBA i prokuratorzy. A sędziowie? Oni już nie

Maciej Bąk

W nowym rozporządzeniu Rada Ministrów uporządkowała kwestie kolejności szczepień. Wiemy, kogo dokładnie obejmie grupa „1”, której szczepienia zaczną się pod koniec stycznia. Okazuje się, że w jej ramach czekają nas na przykład szczepienia prokuratorów. Znaleźli się oni w grupie do tej pory określanej jako „służby mundurowe”. Prokuratorska toga to zatem mundur, ale sędziowska już nie. Aha, agent CBA też dostanie szczepionkę szybciej niż twoja 58-letnia mama.

Szczepienia prokuratorów

Dziś zaczęły się zapisy na szczepienia dla seniorów w wieku 80+. To oni jako pierwsi doczekają się podania pierwszej dawki, choć obejmująca ich grupa „1” jest znacznie szersza. W jej skład wchodzą wszystkie osoby, które ukończyły 60 rok życia, a także nauczyciele, przedszkolanki czy wykładowcy akademiccy. W rozporządzeniu są też wymienione służby mundurowe, których funkcjonariusze mogą się zaszczepić w ramach grupy „1”. To między innymi żołnierze, policjanci, strażnicy graniczni, celnicy, strażacy, funkcjonariusze Służby Więziennej, CBA czy ITD. Do grona, w którym są również członkowie ochotniczych straży pożarnych i ratownicy górski rząd postanowił dołączyć także prokuratorów.

Ta ostatnia decyzja może budzić kontrowersje. Dlaczego bowiem uznano, że prokurator ma prawo do pierwszeństwa do szczepionki na koronawirusa, a takiego prawa nie ma już sędzia? Przez ostatnie miesiące praca polskich sądów jest niezmiernie utrudniona. Sam doświadczam tego jako dziennikarz, mając gigantyczne problemy z dostaniem się na rozprawę z powodu ograniczeń sanitarnych. Pomijam już fakt, że odbywają się one od święta, bo z wielu różnych powodów, takich jak kwarantanna sędziego, są one bardzo często odwoływane. Rząd uznał jednak, że tylko jeden urzędnik państwowy będący uczestnikiem procesu ma prawo być zaszczepiony i że będzie nim prokurator. A jeszcze niedawno (słusznie) z politowaniem patrzono na adwokatów, którzy prosili o priorytetowe zaszczepienie się.

Oczywiście – praca w obu zawodach znacznie się różni. Prokurator pracuje w terenie, przesłuchuje świadków, stawia zarzuty. Ale z drugiej strony: patrząc na to z tej perspektywy, można zacząć wyszukiwać dziesiątki innych zawodów, które również polegają na styczności z innymi ludźmi. Z jakiegoś powodu rząd uznał jednak, że to zawód prokuratora powinien zostać w tym wyróżniony. Zresztą moim zdaniem równie dziwnym zagraniem jest dodanie do grupy „1” agentów CBA. Wydawało mi się, że cel szybkiego zaszczepienia jest taki, by funkcjonariusze walczący z Covid-19 na pierwszej linii frontu czuli się bezpiecznie. A jak CBA walczy z pandemią?

Grupa „2” dłuuuugo sobie poczeka

Kiedy zapowiadano, że szczepienia przeciw Covid w Polsce dla służb mundurowych będą priorytetowe, zrozumiałem że chodzi na przykład o policjantów pilnujących ludzi na kwarantannie. Teraz jednak okazuje się, że ten wachlarz tak rozciągnięto, że agent CBA szybciej nabierze odporności niż 58-latek z cukrzycą, który boi się choroby, słysząc w telewizji że przy złapaniu wirusa jest duża szansa że umrze.

Patrząc na to jak szeroka stała się grupa „1”, strach pomyśleć kiedy ktokolwiek spoza tej grupy będzie mógł liczyć chociaż na zapisanie się na termin szczepienia. Dodanie każdej kolejnej grupy zawodowej to kolejne tysiące osób w kolejce do preparatów, których niestety wciąż mamy jak na lekarstwo. Pozostaje chyba już tylko mieć nadzieję, że za kilka tygodni coś się ruszy i Unia Europejska zacznie kupować szczepionki w naprawdę ultra-hurtowych ilościach. I jedynym problemem będzie już tylko ich dystrybucja, a nie niewielkie ilości.

319 odpowiedzi na “W tej samej grupie co seniorzy zaszczepieni zostaną… agenci CBA i prokuratorzy. A sędziowie? Oni już nie”

  1. Ale jak to bez sędziów? Znaczy nawet nie dla sędziów neo-KRS oraz sędziów neo-izb SN? A gdzie sprawiedliwość dziejowa?

    • Sędziowie i inni z partyjnymi plecami pewnie są szczepieni w jakiś punktach szczepień na wschodzie Polski, gdzie wszyscy pracownicy zostali sprawdzeni pod kątem groźby wycieku informacji.

  2. To tylko moje skromnie zdanie, ale może mnie się wydaje że poza pracownikami ( nie tylko medycznymi) zakładów medyczno-opiekuńczo-leczniczych (branża) bo to wiadomo na pierwszej linii, to w następnej kolejności osoby bardziej narażone ,czyli starsze, z chorobami przewlekłymi nie tylko te starsze , a te bardziej w wyniku schorzenia narażone , czy mające z racji wykonywanego zawodu (pracy) więcej niż statystycznie kontaktów społecznych i tutaj łapie się wiele osób bo i sprzedawcy -kasjerzy w sklepach spożywczych, które muszą funkcjonować i pracownicy wszelkich służb utrzymania niezbędnej do pracy innych i zapewnienia wody, ciepła, prądu, łączności w tym internetu, transportu infrastruktury , oraz bezpieczeństwa , bo jak cokolwiek kupisz jak nie będzie sklepu, ale też infrastruktury informatycznej banków (jak zapłacisz), co zrobią wszyscy inni w tym lekarze i inni medycy , ale też handel i zwykli ludzie nie mając prądu wody itd jw. ? . Kolejna grupa nauczyciele , a jak oni to i rodzice dzieci wracających do szkół by nie zarazili się od swoich dzieci i nie roznieśli do swoich zakładów pracy . Oczywiście nie wszystkich jestem w stanie wymienić ale generalnie osoby które muszą pracować by pracować mogli inni i które z racji wykonywanych obowiązków służbowych mają zwiększoną ponad typową statystycznie liczbę kontaktów społecznych

  3. Ten tekst ma wywoływać w czytelnikach wręcz głód zaszczepienia się. Tyle że ludzie nie są już tacy głupi. Nie wierzą w pandemię oraz cudowną szczepionkę.

  4. Jeśli ktoś jeszcze liczy na to, że w działaniach rządu i władzy generalnie będą jeszcze jakieś, nawet znikome, pokłady sensu, logiki, rzeczywistej chęci poprawy sytuacji grup najbardziej zagrożonych, to musze Was zmatowić. NIE LICZCIE NA TO. I to mój cały komentarz w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *