W tej samej grupie co seniorzy zaszczepieni zostaną… agenci CBA i prokuratorzy. A sędziowie? Oni już nie

Gorące tematy Państwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (319)
W tej samej grupie co seniorzy zaszczepieni zostaną… agenci CBA i prokuratorzy. A sędziowie? Oni już nie

W nowym rozporządzeniu Rada Ministrów uporządkowała kwestie kolejności szczepień. Wiemy, kogo dokładnie obejmie grupa „1”, której szczepienia zaczną się pod koniec stycznia. Okazuje się, że w jej ramach czekają nas na przykład szczepienia prokuratorów. Znaleźli się oni w grupie do tej pory określanej jako „służby mundurowe”. Prokuratorska toga to zatem mundur, ale sędziowska już nie. Aha, agent CBA też dostanie szczepionkę szybciej niż twoja 58-letnia mama.

Szczepienia prokuratorów

Dziś zaczęły się zapisy na szczepienia dla seniorów w wieku 80+. To oni jako pierwsi doczekają się podania pierwszej dawki, choć obejmująca ich grupa „1” jest znacznie szersza. W jej skład wchodzą wszystkie osoby, które ukończyły 60 rok życia, a także nauczyciele, przedszkolanki czy wykładowcy akademiccy. W rozporządzeniu są też wymienione służby mundurowe, których funkcjonariusze mogą się zaszczepić w ramach grupy „1”. To między innymi żołnierze, policjanci, strażnicy graniczni, celnicy, strażacy, funkcjonariusze Służby Więziennej, CBA czy ITD. Do grona, w którym są również członkowie ochotniczych straży pożarnych i ratownicy górski rząd postanowił dołączyć także prokuratorów.

Ta ostatnia decyzja może budzić kontrowersje. Dlaczego bowiem uznano, że prokurator ma prawo do pierwszeństwa do szczepionki na koronawirusa, a takiego prawa nie ma już sędzia? Przez ostatnie miesiące praca polskich sądów jest niezmiernie utrudniona. Sam doświadczam tego jako dziennikarz, mając gigantyczne problemy z dostaniem się na rozprawę z powodu ograniczeń sanitarnych. Pomijam już fakt, że odbywają się one od święta, bo z wielu różnych powodów, takich jak kwarantanna sędziego, są one bardzo często odwoływane. Rząd uznał jednak, że tylko jeden urzędnik państwowy będący uczestnikiem procesu ma prawo być zaszczepiony i że będzie nim prokurator. A jeszcze niedawno (słusznie) z politowaniem patrzono na adwokatów, którzy prosili o priorytetowe zaszczepienie się.

Oczywiście – praca w obu zawodach znacznie się różni. Prokurator pracuje w terenie, przesłuchuje świadków, stawia zarzuty. Ale z drugiej strony: patrząc na to z tej perspektywy, można zacząć wyszukiwać dziesiątki innych zawodów, które również polegają na styczności z innymi ludźmi. Z jakiegoś powodu rząd uznał jednak, że to zawód prokuratora powinien zostać w tym wyróżniony. Zresztą moim zdaniem równie dziwnym zagraniem jest dodanie do grupy „1” agentów CBA. Wydawało mi się, że cel szybkiego zaszczepienia jest taki, by funkcjonariusze walczący z Covid-19 na pierwszej linii frontu czuli się bezpiecznie. A jak CBA walczy z pandemią?

Grupa „2” dłuuuugo sobie poczeka

Kiedy zapowiadano, że szczepienia przeciw Covid w Polsce dla służb mundurowych będą priorytetowe, zrozumiałem że chodzi na przykład o policjantów pilnujących ludzi na kwarantannie. Teraz jednak okazuje się, że ten wachlarz tak rozciągnięto, że agent CBA szybciej nabierze odporności niż 58-latek z cukrzycą, który boi się choroby, słysząc w telewizji że przy złapaniu wirusa jest duża szansa że umrze.

Patrząc na to jak szeroka stała się grupa „1”, strach pomyśleć kiedy ktokolwiek spoza tej grupy będzie mógł liczyć chociaż na zapisanie się na termin szczepienia. Dodanie każdej kolejnej grupy zawodowej to kolejne tysiące osób w kolejce do preparatów, których niestety wciąż mamy jak na lekarstwo. Pozostaje chyba już tylko mieć nadzieję, że za kilka tygodni coś się ruszy i Unia Europejska zacznie kupować szczepionki w naprawdę ultra-hurtowych ilościach. I jedynym problemem będzie już tylko ich dystrybucja, a nie niewielkie ilości.