Premier: nowe bezzwrotne środki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez jesienną falę pandemii. Oficjalnie rusza tarcza finansowa 2.0

Finanse Firma dołącz do dyskusji (53) 26.11.2020
Premier: nowe bezzwrotne środki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez jesienną falę pandemii. Oficjalnie rusza tarcza finansowa 2.0

Edyta Wara-Wąsowska

Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać ze wsparcia państwowego albo na mocy pierwszych tarcz antykryzysowych (przynajmniej jeśli chodzi o niektóre instrumenty) albo na mocy tarczy 5.0. Premier na dzisiejszej konferencji zapowiedział jednak start nowej tarczy branżowej i tarczy finansowej 2.0. Na pomoc przedsiębiorcom zarezerwowano między 35 a 40 mld zł. Podział środków wydaje się jednak mocno nierównomierny. 

Rusza nowa tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców. Premier: startuje tarcza finansowa 2.0

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier oznajmił, że oficjalnie rusza nowa tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców. Składają się na nią dwie tarcze – tarcza finansowa 2.o oraz tarcza branżowa, która ma pomóc firmom odnotowującym straty z powodu rządowych obostrzeń. Tarcza finansowa 2.0 ma pochłonąć od 35 do 40 mld zł. W jej ramach firmy będą mogły liczyć bezzwrotne środki z PFR.

Niestety – mniejsi przedsiębiorcy raczej nie będą zadowoleni z podziału środków. Mikrofirmy mogą liczyć na ok. 3 mld zł, małe firmy – na ok. 5 mld zł. Z kolei od 25 do 27 mld zł będą mogły prawdopodobnie otrzymać średnie i duże przedsiębiorstwa.

Taki podział może od początku budzić wątpliwości. Należy przecież pamiętać, że duże firmy należą do zdecydowanej mniejszości, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa w Polsce. Wydaje się też, że w wielu przypadkach to mniejsze podmioty mocniej odczuły skutki rządowych obostrzeń – zwłaszcza, że większe firmy, nawet przy dużych stratach, są bardzo często w stanie przetrwać. Z drugiej jednak strony – największe przedsiębiorstwa zatrudniają też najwięcej pracowników, a ochrona miejsc pracy faktycznie jest w tym momencie niezwykle istotna.

Na wsparcie będzie mogło liczyć łącznie 38 branż. Jak zapowiedział premier, przedsiębiorcy już na dniach będą mogli składać wnioski o subwencje. Dzięki „zielonemu światłu” z UE wypłata środków będzie możliwa w styczniu 2021 r. Co ważne, subwencja jest jednak uzależniona od spadku obrotów i może być wprawdzie w całości bezzwrotna, ale jednak – po spełnieniu odpowiednich warunków związanych z utrzymaniem firmy i z zatrudnieniem.

Nowa tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców. Na co jeszcze mogą liczyć firmy?

Tarcza finansowa 2.0 to jednak nie wszystko. Przedsiębiorcy – w ramach tarczy branżowej – będą mogli liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, postojowe, świadczenia dla pracowników z FGŚP, a także dotacje (prawdopodobnie chodzi o instrument na kształt pożyczki 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców). Na razie jednak przedsiębiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo nad tarczą branżową (zwaną także tarczą antykryzysową 6.0) nadal pracują parlamentarzyści.

53 odpowiedzi na “Premier: nowe bezzwrotne środki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez jesienną falę pandemii. Oficjalnie rusza tarcza finansowa 2.0”

  • jednoosobowa działalność gospodarcza to jednoosobowa „firma”, a mikrofirma to firma która zatrudnia od 1 do 9 pracowników, wiec JDG zalicza się do mikroprzedsiębiorstw.

   • to jest pisowskie rozumowanie a nie branżowe. Wyjaśnię to najprostszym językiem; Jednoosobowa działalność gospodarcza (i to znajdziecie w każdej fachowej literaturze z nauk ekonomicznych) występuje zarówno kiedy pracodawca jest sam jak i kiedy zatrudnia np. 1000 pracowników. Jeżeli nie tworzy spółki prowadzi on jednoosobową działalność to znaczy że właściciel jest jeden i nie ma nic wspólnego to ilu zatrudnia on pracowników. Druga rzecz to słowo „mikrofirma” – a co to za kolejny twór nie występujący w ekonomii. Rozróżniamy firmy: małe , średnie i duże. I to wszystko! Nie powtarzajmy bzdur, którymi nas karmi z wykształcenia historyk będący premierem.

    • Dzisiejszy PiS nie ma z tym nic wspólnego, bo definicja mikroprzedsiębiorcy jest od 2004 roku w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, a potem już była używana w wielu innych aktach.

  • jednoosobowa dg a samozatrudnienie to dwie różne sprawy. Samozatrudnienie może być jednoosobową działalnością a jednoosobowa działalność to pojecie szersze – to każda firma nie mająca osobowości prawnej czyli osoba fizyczna a więc mała czy duża firma to jednoosobowa działalność gospodarcza.

 1. Dajcie spokój porażka i tyle, prowadzę własną działalność gospodarczą, świadczę usługi B2B w branży lotniczej, przychód za listopad 1500zl za grudzień może 1000, na luty przymusowy urlop bezpłatny, nawet na ZUS nie wystarczy, a tu takie jaja, wybiórczo, PKD. Uważam że jeśli jest jakaś pomóc z rządu to powinna być dla wszystkich, na jednych zasad.
  Pozdrawiam

 2. Skoro ogranicza się wybiórczo działalność gospodarczą to może ci co zyskują nienaturalnie na pandemii powinni bardziej się dokładać do wspólnego wora?
  Korpo sobie zawsze poradzi bo ma znajomych polityków, a małe firmy nikogo nie obchodzą.

  • Wybiórczo się ogranicza… ale to jest na prawdę dobre. Takie kompletnie oderwane od rzeczywistości.

   Pan Marian ma 200 umów z hotelami, pensjonatami, galeriami i uzdrowiskami dostarczając im codziennie napoje które produkuje. A produkuje je dla nich.
   Jego firma nie została zamknięta bo nie jest hotelem – mimo to, uwaga… GÓWNO sprzeda – bo hotele, pensjonaty, itd. zamknięte.
   Co najlepsze, zgodnie z kodami PKD według których działa pomoc … nic mu się nie należy :]
   Pan Marian jest szczęśliwy troską jego kraju i dumny z bycia obywatelem RP.

   …albo i nie…

 3. A co z przedsiebiorcami ktorzy ruszyli z wlasna dzialalnoscia od 1.10.2020?? Chodzi o bar piwny ktory nie ma szans wystartowac i zarobic jakikolwiek grosz??

  • Wg ustawodawcy, taki przedsiębiorca mógł to przewidzieć i nie startować z nowym biznesem.
   Logicznie na to patrząc, powstawałoby tysiące firm, które od początku zakładałyby wyłącznie pobieranie tzw. tarcz finansowych od początku swojego istnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *