Premier: nowe bezzwrotne środki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez jesienną falę pandemii. Oficjalnie rusza tarcza finansowa 2.0

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (276)
Premier: nowe bezzwrotne środki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez jesienną falę pandemii. Oficjalnie rusza tarcza finansowa 2.0

Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać ze wsparcia państwowego albo na mocy pierwszych tarcz antykryzysowych (przynajmniej jeśli chodzi o niektóre instrumenty) albo na mocy tarczy 5.0. Premier na dzisiejszej konferencji zapowiedział jednak start nowej tarczy branżowej i tarczy finansowej 2.0. Na pomoc przedsiębiorcom zarezerwowano między 35 a 40 mld zł. Podział środków wydaje się jednak mocno nierównomierny. 

Rusza nowa tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców. Premier: startuje tarcza finansowa 2.0

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier oznajmił, że oficjalnie rusza nowa tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców. Składają się na nią dwie tarcze – tarcza finansowa 2.o oraz tarcza branżowa, która ma pomóc firmom odnotowującym straty z powodu rządowych obostrzeń. Tarcza finansowa 2.0 ma pochłonąć od 35 do 40 mld zł. W jej ramach firmy będą mogły liczyć bezzwrotne środki z PFR.

Niestety – mniejsi przedsiębiorcy raczej nie będą zadowoleni z podziału środków. Mikrofirmy mogą liczyć na ok. 3 mld zł, małe firmy – na ok. 5 mld zł. Z kolei od 25 do 27 mld zł będą mogły prawdopodobnie otrzymać średnie i duże przedsiębiorstwa.

Taki podział może od początku budzić wątpliwości. Należy przecież pamiętać, że duże firmy należą do zdecydowanej mniejszości, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa w Polsce. Wydaje się też, że w wielu przypadkach to mniejsze podmioty mocniej odczuły skutki rządowych obostrzeń – zwłaszcza, że większe firmy, nawet przy dużych stratach, są bardzo często w stanie przetrwać. Z drugiej jednak strony – największe przedsiębiorstwa zatrudniają też najwięcej pracowników, a ochrona miejsc pracy faktycznie jest w tym momencie niezwykle istotna.

Na wsparcie będzie mogło liczyć łącznie 38 branż. Jak zapowiedział premier, przedsiębiorcy już na dniach będą mogli składać wnioski o subwencje. Dzięki „zielonemu światłu” z UE wypłata środków będzie możliwa w styczniu 2021 r. Co ważne, subwencja jest jednak uzależniona od spadku obrotów i może być wprawdzie w całości bezzwrotna, ale jednak – po spełnieniu odpowiednich warunków związanych z utrzymaniem firmy i z zatrudnieniem.

Nowa tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców. Na co jeszcze mogą liczyć firmy?

Tarcza finansowa 2.0 to jednak nie wszystko. Przedsiębiorcy – w ramach tarczy branżowej – będą mogli liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, postojowe, świadczenia dla pracowników z FGŚP, a także dotacje (prawdopodobnie chodzi o instrument na kształt pożyczki 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców). Na razie jednak przedsiębiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo nad tarczą branżową (zwaną także tarczą antykryzysową 6.0) nadal pracują parlamentarzyści.