Premier: nowe bezzwrotne środki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez jesienną falę pandemii. Oficjalnie rusza tarcza finansowa 2.0

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (276)
Premier: nowe bezzwrotne środki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez jesienną falę pandemii. Oficjalnie rusza tarcza finansowa 2.0

partner-logo

Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać ze wsparcia państwowego albo na mocy pierwszych tarcz antykryzysowych (przynajmniej jeśli chodzi o niektóre instrumenty) albo na mocy tarczy 5.0. Premier na dzisiejszej konferencji zapowiedział jednak start nowej tarczy branżowej i tarczy finansowej 2.0. Na pomoc przedsiębiorcom zarezerwowano między 35 a 40 mld zł. Podział środków wydaje się jednak mocno nierównomierny. 

Rusza nowa tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców. Premier: startuje tarcza finansowa 2.0

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier oznajmił, że oficjalnie rusza nowa tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców. Składają się na nią dwie tarcze – tarcza finansowa 2.o oraz tarcza branżowa, która ma pomóc firmom odnotowującym straty z powodu rządowych obostrzeń. Tarcza finansowa 2.0 ma pochłonąć od 35 do 40 mld zł. W jej ramach firmy będą mogły liczyć bezzwrotne środki z PFR.

Niestety – mniejsi przedsiębiorcy raczej nie będą zadowoleni z podziału środków. Mikrofirmy mogą liczyć na ok. 3 mld zł, małe firmy – na ok. 5 mld zł. Z kolei od 25 do 27 mld zł będą mogły prawdopodobnie otrzymać średnie i duże przedsiębiorstwa.

Taki podział może od początku budzić wątpliwości. Należy przecież pamiętać, że duże firmy należą do zdecydowanej mniejszości, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa w Polsce. Wydaje się też, że w wielu przypadkach to mniejsze podmioty mocniej odczuły skutki rządowych obostrzeń – zwłaszcza, że większe firmy, nawet przy dużych stratach, są bardzo często w stanie przetrwać. Z drugiej jednak strony – największe przedsiębiorstwa zatrudniają też najwięcej pracowników, a ochrona miejsc pracy faktycznie jest w tym momencie niezwykle istotna.

Na wsparcie będzie mogło liczyć łącznie 38 branż. Jak zapowiedział premier, przedsiębiorcy już na dniach będą mogli składać wnioski o subwencje. Dzięki „zielonemu światłu” z UE wypłata środków będzie możliwa w styczniu 2021 r. Co ważne, subwencja jest jednak uzależniona od spadku obrotów i może być wprawdzie w całości bezzwrotna, ale jednak – po spełnieniu odpowiednich warunków związanych z utrzymaniem firmy i z zatrudnieniem.

Nowa tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców. Na co jeszcze mogą liczyć firmy?

Tarcza finansowa 2.0 to jednak nie wszystko. Przedsiębiorcy – w ramach tarczy branżowej – będą mogli liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, postojowe, świadczenia dla pracowników z FGŚP, a także dotacje (prawdopodobnie chodzi o instrument na kształt pożyczki 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców). Na razie jednak przedsiębiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo nad tarczą branżową (zwaną także tarczą antykryzysową 6.0) nadal pracują parlamentarzyści.