Testament czy darowizna – co bardziej opłaca się spadkobiercom?

Prawo Rodzina Dołącz do dyskusji
Testament czy darowizna – co bardziej opłaca się spadkobiercom?

Nie chcemy rozmawiać o takich tematach jak śmierć, odchodzenie czy dziedziczenie. Nie znam nikogo, kto lubiłby takie rozmowy. Są to tematy niezwykle istotne, szczególnie jeśli zależy nam na dobru naszych spadkobierców. Co spadkobiercom bardziej się opłaca, testament czy darowizna?

Problemy zaplanowania sukcesji dotyka wszystkich klas społecznych. Ci, którzy nie mają nic często zostawiają po sobie długi, które przy zaniechaniu spadkobierców mogą stać się także ich problemem. Dziedziczenie jeszcze bardziej komplikuje się w przypadku prawdziwych fortun oraz bogaczy. O czym z pewnością mogliście przekonać się oglądając superprodukcję HBO pt. Sukcesja. O czym zatem należy pamiętać i co będzie lepszym, a nade wszystko korzystniejszym dla spadkobierców rozwiązaniem, testament czy darowizna?

Testament czy darowizna – co się bardziej opłaca?

Instytucja testamentu jednoznacznie kojarzy się z umieraniem oraz dziedziczeniem. To w końcu za pośrednictwem testamentu rozporządzamy naszym majątkiem po raz ostatni. Decydujemy o tym, w jaki sposób, ale też nade wszystko w jakich proporcjach zgromadzony przez nas majątek trafi do naszych najbliższych. Całkiem niedawno pisaliśmy jak najłatwiej przekazać konkretnej osobie konkretny składnik z naszego majątku. Testament to rozporządzenie na wypadek śmierci. Oznacza to, że gdy zapiszemy w nim np. nieruchomość, to warunkiem jej przekazania będzie śmierć testatora. Samo spisanie testamenty nie jest ostateczne. Możemy go wielokrotnie zmieniać oraz modyfikować, a stanie się on skuteczny w momencie śmierci osoby, która go sporządziła.

Inaczej jest w przypadku darowizny, której dokonujemy i która skuteczna staje się już za naszego życia. Gdybyśmy chcieli ofiarować komuś nasz ulubiony samochód lub działkę, to gdy zależy nam na tym, aby obdarowany mógł cieszyć się nimi od razu, to powinniśmy skorzystać z instytucji darowizny. Musimy jednak być świadomi, że przez to skutków darowizny tak łatwo nie uda nam się odwrócić. Nie jest co prawda zupełnie niemożliwe, lecz darczyńca będzie musiała wykazać zaistnienie okoliczności, które zostały wskazane w ustawie, a o wszystkim i tak zadecyduje sąd. To co wyróżnia proces cywilny to fakt, że nigdy niczego nie należy być pewnym. Dodatkowo warto uzbroić się w cierpliwość i jeśli naprawdę zależy nam na wygranej, to nie starać się za wszelką cenę być samodzielnym, ale przekazać sprawę profesjonalnemu pełnomocnikowi.

Co wybrać – testament czy darowiznę?

Pamiętajmy także, że darowizna sama w sobie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Darowiznę należy też zgłosić, chyba że jest to kwota niższa od 9637 zł i otrzymaliśmy ją od najbliższych – zstępnych/wstępnych, wówczas nie ma takiej konieczności. Ponadto, gdybyśmy pragnęli podarować nieruchomość, to należy pamiętać, że umowa musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Dlatego od strony finansowej testament wydaje się być korzystniejszym rozwiązaniem. Czasami jednak, szczególnie przy mniejszych kwotach, lub w stosunkach pomiędzy najbliższymi krewnymi darowizna jest nie tylko skuteczniejszym, ale nade wszystko szybszym i lepszym wyjściem. Przy ostatecznej decyzji warto zapoznać się także z najnowszymi zmianami podatkowymi, które bardzo często odnoszą się do kwestii dziedziczenia.