Hit! Bank Pekao doczekał się swojej własnej ulicy w Warszawie

Finanse Na wesoło Samorządy Dołącz do dyskusji
Hit! Bank Pekao doczekał się swojej własnej ulicy w Warszawie

Bank Pekao to nie tylko jeden z najbardziej rozpoznawalnych banków, ale też ważny element historii państwa polskiego i polskiego sektora finansowego. Warszawa uhonorowała go w godny sposób. 

Po zalogowaniu się do aplikacji PeoPay, która jest dedykowanym rozwiązaniem dla klientów Banku Pekao S.A., możemy od paru dni znaleźć komunikat, że zmienia się adres głównej placówki banku. Kilka razy musiałem przetrzeć oczy ze zdumienia, ale wzrok mnie nie mylił – od teraz centrala znajdzie się przy ulicy Żubra 1 w Warszawie.

Przypadek? Nie sądzę

Bank Pekao S.A. już od jakiegoś czasu urzęduje w nowej siedzibie w pobliżu warszawskiej Arkadii. Do tej pory tereny poprzemysłowe w pobliżu ronda Zgrupowania AK „Radosław” nie były zagospodarowane, jednak jakiś czas temu wyrósł tam piękny biurowiec. Miałem nawet okazję się tam pojawić przy okazji urodzin PeoPay Kids i budynek zrobił na mnie duże wrażenie. Zrobiłem sobie nawet pamiątkowe zdjęcia Warszawy z tej wysokości, bo rzadko kiedy mamy okazję podziwiać ją z tej perspektywy. Zostawiam wam jedno z nich na pamiątkę.

Ale do sedna, do sedna! Otóż okazało się, że Rada Miasta Stołecznego Warszawy zdecydowała się nazwać nowopowstałą ulicę ulicą Źubra, a konkretnie Żubra 1. Starając się więc skontaktować z centralną popularnego banku z charakterystycznym logo i maskotką, teraz będziemy słali korespondencję być może także i tam.

Bank Pekao S.A. jest ważny

Bank Pekao S.A. to nie tylko drugi największy bank w Polsce obok PKO BP (klienci czasem omyłkowo tworzą jakąś hybrydę PKO S.A., która nie istnieje), ale też kawał historii. Ten od żubra powołany został do życia decyzją Ministra Skarbu w 1929 roku. Pierwotnie odpowiadał w dużej mierze za operacje międzynarodowe. Przetrwał II Wojnę Światową i przetrwał transformację ustrojową. To właśnie na samym początku lat 90. na maskotkę banku wybrano charakterystycznego żubra, na którego charakterystyczny – choć wówczas jeszcze granatowy kształt, wyglądałem przez okno przez swoje całe dzieciństwo.

Może stąd ten sentyment i radość, że w 2017 roku bank przywrócił na szyldy żubra (tym razem czerwonego), po tym jak ponownie stał się polskim bankiem po dekadzie spędzonej we włoskiej grupie kapitałowej Unicredit.

Ulica Żubra 1 dla Banku Pekao to cudowny pomnik, potrzebujemy takich więcej

Mamy w Polsce jakiś taki utarty schemat działania, że żeby ktoś zasłużył na pomnik, to musi być kimś bardzo poważnym, patetycznym, dawno zmarłym, a jak jeszcze przegrał coś ważnego, to dostaje dodatkowe punkty podczas procesu upamiętnienia.

Mnie się tymczasem podobna obecna czasami na zachodzie Europy tendencja, by gloryfikować też naszą małą kulturę i osiągnięcia biznesowe. Taka ulica Żubra, ona nie jest duża, ale to miłe puszczenie oka do klientów banku. Poprawia humor. Może powinniśmy zacząć się rozglądać częściej i szukać tego, co nam się udało. Ulica Wiedźmina, który tak rozsławił naszą kulturę? Może InPost udzieliłby zgody na ulicę Paczkomatową, którymi podbijamy Europę?

Polski biznes też zasługuje na takie drobne gesty.