Urzędnicy decydują o wysokości akcyzy za pomocą smaku i węchu

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Urzędnicy decydują o wysokości akcyzy za pomocą smaku i węchu

Wytwórcy napojów alkoholowych mogą mieć problemy, bo urzędnicy decydują o wysokości akcyzy za pomocą smaku i węchu.

Przepisy w Polsce określają klasyfikację napojów alkoholowych w przypadku wina i piwa. Wszelkie inne napoje produkowane na ich bazie mogą być zaklasyfikowane do kategorii, w której trzeba za nie zapłacić wyższą akcyzę. Na zmiany wysokości akcyzy najbardziej narażone są napoje produkowane na bazie piwa. Przepisy stanowią, że:

Art. 94. 1. Piwem w rozumieniu ustawy są wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte pozycją CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości.

Jak donosi Gazeta Prawna, to urzędnicy często mają decydujący głos w określeniu, czy dany napój alkoholowy spełnia normy, które pozwolą zaklasyfikować go jako piwo, czy też jako objęty wyższą akcyzą napój fermentowany. Decyzja wydawana jest na podstawie testów organoleptycznych, czyli wyglądu, smaku i zapachu.

Gazeta Prawna przytacza też wiele sygnatur spraw, w których producenci odwoływali się do sądu od decyzji urzędników, ale wszystkie zostały rozpatrzone na ich niekorzyść. Prawnicy twierdzą, że wszystko to dzieję się przez niedoskonałe przepisy, które nie klasyfikują napojów produkowanych na bazie piwa czy wina w sposób niebudzący wątpliwości.

Okazuje się też, że urzędnicy powołują się na wyrok Trybunału sprawiedliwości UE, w którym uznano, że jeden z producentów alkoholi dodając do napoju fermentowanego destylowanego alkoholu etylowego sprawił, że jego produkt miał inny smak, aromat i wygląd, przez co musi zostać zaklasyfikowany jako napój spirytusowy, przez co musi opłacić wyższą akcyzę.

Masz problemy lub wątpliwości związane z opodatkowaniem i akcyzą za produkowane przez siebie wyroby i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.